slant
20.05.14,13:46
Dobry den, chcel by som vas poprosit o radu k nasledujucej teme. Som neplatca DPH a nakupujem tovar od vyrobcu-neplatcu DPH. Momentalne predavam len v SR a obrat, kde uz som povinny registrovat sa ako platca DPH, nedosahujem. Rad by som ale skusil rozsirit svoju ponuku na zahranicie, na krajiny mimo EU. Smiem pouzit model, ked ako neplatca DPH pred nakupom len upozornim zakaznika na povinnost odviest DPH a clo vo svojej krajine, alebo sa musim stat platcom DPH? Pripadne ako by som si mohol, podla moznosti legalne, (na zopar kusoch, tyzden, dva mesiac...) mohol overit ci by zakaznik mal vobec o tovar zaujem, tak aby som si zbytocne nevyrabal byrokraciu ohladom DPH? Vsade pri citani problematiky zasielania tovaru do zahranicia (posta, fin. riaditelstvo SR) narazam na formular CN23, kde je kolonka IC DPH. Moja otazka znie, musim alebo nemusim byt platca DPH? Ak ano, ma to cele fungovat tak, ze nakupim bez DPH, nauctujem svoju marzu, nauctujem DPH, odvediem DPH a vzapati ziadam DPH spat? za rady vopred dakujem.
a_je_to
21.05.14,13:32
Pri vývoze do inej krajiny nemáš tuzemskú povinnosť k DPH, ak neprekročíš celkový obrat. Ale mal by si sa oboznámiť, ako je to s dovozom v tej tretej krajine. Keďže nie si registrovaný pre DPH v SR, tak nemôžeš DPH ani fakturovať, ani žiadať. Ak IČ nemáš pridelené, tak ho ani neuvádzaš v tlačivách, uvedieš Neregistrovaný.
slant
22.05.14,05:49
Zdravim Vas, dakujem za odpoved. Ale mam este doplnujucu otazku: Platilo by to aj pri zasielani tovaru v ramci EU? Alebo v takom pripade by som sa uz musel registrovat pre DPH?
a_je_to
22.05.14,06:29
Platí to zhruba rovnako. Kým neprekročíš obrat 35000, tak sa nemusíš registrovať na DPH nikde. Ak ho prekročíš, musíš sa registrovať buď v SR, alebo v tom štáte EU, kde končia tvoje zásielky. Pozri si § 14/2 v ZoDPH. A informatívne § 6 lebo každá krajina EU má niečo podobné ako je to pre zásielky k nám.
slant
22.05.14,20:34
Dakujem za odpoved