worker falcon
21.05.14,09:18
Robíte ich kvalifikovane alebo idete do zákazky naslepo - t. j. s cenou "z brucha", ktorá často ani nepokrýva náklady na materiál, nie to ešte prácu. Lebo mám čím ďalej viac skúseností s tými druhými a zdá sa, že v určitých oblastiach je to pravidlo.
lapejko
21.05.14,19:34
mám pocit, že poslený čas robím iba ponuky a to tak často, že ich už mám v hlave a na prvom stretnutí tresnem cifru aby som videl reakciu...konkrétne ponuky sú iba nástroj pre špekulantov, pre opakovaných zákazníkov stačí hrubý odhad.
marleau
22.05.14,05:29
Ak mi cenová ponuka trvá reálne 10 hodín a viac a potrebujem k nej cenové ponuky subdodávateľov, tak asi nebudú odhadom. Ja ich robím do takej podrobnosti, že podľa nich možem objednávať tovar a po skončení stavby mi jednotlivé položky sedia do 5 % odchýlky. Vytvoril som si na to program v Exceli. Ale asi za to budem pýtať peniaze... 7 ponúk za týždeň, nič neurobím, nič nezarobím a narobený som viac ako na stavbe.
worker falcon
22.05.14,05:34
mám pocit, že poslený čas robím iba ponuky a to tak často, že ich už mám v hlave a na prvom stretnutí tresnem cifru aby som videl reakciu...konkrétne ponuky sú iba nástroj pre špekulantov, pre opakovaných zákazníkov stačí hrubý odhad.


Možno robíš v oblasti, kde si to môžeš dovoliť. Napr. ja mám skúsenosti, že moji odberatelia robia svojim klientom ponuky tiež iba odhadom, a potom mi chodia vyplakávať, že musia zobrať náš tovar, a na montáž im ostane ledva na benzín. Ale že by sa pred získaním zákazky spýtali, čo stojí materiál z projektu, to ich ani nenapadne. Hlavne, že hlboko podlezú cenu tých, čo ponuku spravili poctivo.
jslancik
22.05.14,05:41
ja robím ponuky hlavne na materiál, ktorý je položkovito rozpísaný, čiže bez problémov. Časť montáže je samostatne, na základe subdodávateľských cien. Väčšinou chodíme na obhliadky ešte pred ponukou, alebo pred objednaním. Vyjasnia sa nejasné veci, ale väčšinou sa prípadná existujúca ponuka upraví minimálne.
arizona
22.05.14,06:04
Robíte ich kvalifikovane alebo idete do zákazky naslepo - t. j. s cenou "z brucha", ktorá často ani nepokrýva náklady na materiál, nie to ešte prácu. Lebo mám čím ďalej viac skúseností s tými druhými a zdá sa, že v určitých oblastiach je to pravidlo.
Kto si dovoli nieco robit, ked mu to nepokryje naklady na material, nie to este na pracu? To radsej sed doma, vyjde ta to lacnejsie :-)

Posledne roky sme dost prerabali, takze cen.ponuky som si davala robit casto. Som iba laik, ale aj podla vystavenej cen. ponuky si viem urobit nazor o firme a ich pristupe k praci,zodpovednosti a profesionalite.
onidlo
23.05.14,14:05
Robíte ich kvalifikovane alebo idete do zákazky naslepo

Neblazni, robime ich vzdy kvalifikovane! Suma ide do zmluvy a pokial nenatrafime na nieco neocakavane, tak sa nemeni.
Mozno je to tym, ze robime vacsie zakazky, nie drobne upravy v bytoch. Pouzivame na to jeden soft, umoznuje lahko robit cenove ponuky (ReFIS.sk), pricom vychadza aj zo starsich zrealizovanych projektov...

Vsak inak by sme asi skrachovali ;-)
marleau
23.05.14,17:59
Ono je rozdiel robiť cenovú ponuku na múrik pod plot a na dom na kľúč, kde si majiteľ zmyslí dva druhy podlahového vykurovania, päť druhov podláh, štyri druhy obkladov, trojfarebnú fasádu, kopec výklenkov, arkiérov, vikiérov a čo ja viem čo. Moja rada je, dávať si naceniť po častiach, jednotlivé fázy domu, tak sa dá vyhnúť mnohým problémom, ktoré súvisia (možu byť) s dodávateľskou firmou.