sonatti
21.05.14,10:23
Dobrý deň,

založila som si živnosť a bola som sa zaregistrovať pre daň podľa § 7a.
Chcela by som vystaviť faktúru za službu, miesto dodania je Česká republika, a jedná sa o spoločnost s r.o. ale nie som si istá niektorými náležitosťami


Zdaniteľná osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň, je povinná sa registrovať:




Pred prijatím služby...
Pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.



znamená to teda že na faktúru uvediem "prenesenie daňovej povinnosti"?
keďže ja nie som platca dane, uvediem faktúru bez DPH?



Príklad: Vypíšem faktúru, uvediem cenu bez DPH napr. 5000 Kč. Budem ja potom musieť odviesť DPH z ceny tejto služby?



Ďakujem veľmi pekne za Váš čas.
a_je_to
21.05.14,14:27
Áno, faktúra bude bez DPH a musí obsahovať obidve IČ DPH, aj jeho, aj tvoje. Doplň aj prenos daňovej povinnosti na príjemcu. Faktúra bude bez DPH nie preto, že ty nie si platiteľ, ale preto, že služba bola poskytnutá registrovanej osobe pre DPH v inej krajine EU. Keďže daňovú povinnosť legálne prenášaš, nemusíš ju v SR už odvádzať. Ale .... nezabudni podať do 25.5.14 elektronický súhrnný výkaz o prenose povinnosti a do neho uviesť tú faktúru .... lebo bude sankcia ...
sonatti
21.05.14,15:55
Aha, ďakujem, pretože pred tým som mala informácie že budem musieť to DPH platiť ja na Slovensku. Nemôžem inak podávať súhrnný výkaz štvrťročne?
a_je_to
21.05.14,21:36
... ale, jasné, že stačí štvrťročne, ak si ešte nepresiahla hranicu .. len som nevedel ako to máš, tak som ti dal bez väčšieho uvažovania echo ...