katarina77
21.05.14,09:34
Dobrý deň, prosím o odpoveď na otázku ohľadne nahlásenia informačného systému.

Sme poľnohospodársky podnik, ktorý má v prenájme pozemky od vlastníkov pôdy, na ktorých hospodári. Evidenciu Zmlúv o nájme pôdy vedieme ako samostatný informačný systém, v rámci ktorého sú evidované údaje - meno, priezvisko, adresa, dátum narodenia.

Právny základ spracúvania údajov je: Občiansky zákonník, Zákon o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a Zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov.

Podlieha takýto IS nahláseniu na Úrade na ochranu os. údajov, ak nemáme vymenovanú zodpovednú osobu?




Ďakujem za odpoveď
Ing. Ľubomír Janoška
21.05.14,08:01
Dobrý deň,
vzhľadom na skutočnosť, že predpisy, ktoré uvádzate ako právny základ neobsahujú ustanovenie, ktoré by Vás zo zákona oprávňovalo spracúvať osobné údaje vlastníkov pôdy, IS nájomné zmluvy podlieha oznamovacej povinnosti, ako správne uvádzate.
Ako právny základ odporúčam uviesť aj ustanovenie § 10 ods. 3 písm. b zákona 122/2013 v znení zákona 84/2014, pretože to je to ustanovenie, ktoré Vás oprávňuje spracúvať osobné údaje vlastníkov pôdy.

(3) Prevádzkovateľ spracúva osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby aj vtedy, ak
...
spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na plnenie zmluvy, v ktorej vystupuje dotknutá osoba ako jedna zo zmluvných strán...
katarina77
21.05.14,09:03
Ďakujem za odpoveď.
Takže ak tomu dobre rozumiem, tak ak nemáme tento IS oznámený na úrade a už v ňom pracujeme, mali by sme vymenovať zodpovednú osobu, ktorá ale musí mať absolvované skúšky na úrade. Termín na vymenovanie a nahlásenie zodpovednej osoby na úrade je do konca júna?
Ďakujem
Ing. Ľubomír Janoška
21.05.14,09:19
Nemusíte vymenovať zodpovednú osobu, ale čo najrýchlejšie pošlite (doporučene, aby ste mali doklad) na Úrad na ochranu osobných údajov oznámenie IS podľa tohoto vzoru
http://www.dataprotection.gov.sk/uoou/sites/default/files/ozn-oznamenie_is.rtf
a ako dátum začatia prevádzky IS uveďte skutočný dátum.
katarina77
21.05.14,10:26
Ďakujem za odpoveď, no na stránke úradu je napísané, že v IS môžeme spracúvať údaje až po ohlásení tohto IS na úrad. Takže bez pokuty to asi nebude...? Alebo je úrad v týchto veciach zhovievavý?
Ďakujem
Ing. Ľubomír Janoška
21.05.14,13:50
Úrad je teraz zhovievavý, rýchlo to treba využiť :)
urbariatps
26.05.14,09:07
Dobrý deň, sme pozemkové spoločenstvo, ktoré eviduje zoznam členov spoločenstva v Exceli - meno, priezvisko, adresa, rodné číslo podľa všetkého máme povinnosť oznámenia IS , aký je právny základ spracúvania osobných údajov ?
Ing. Ľubomír Janoška
26.05.14,09:53
Môžete to prosím zadať ako novú otázku? Ď.
urbariatps
26.05.14,09:58
rada by som ale nedá sa mi ....nechápem prečo, práveže som chcela zadať súvisiacu otázku aj novú ale nemôžem stále ma hodí na prihlásenie , tak som zvolila formu cez odpoveď
Ing. Ľubomír Janoška
26.05.14,10:11
OK. Právny základ je ustanovenie § 18 ods. 1 zákona 97/2013 Z. z. (Zákon o pozemkových spoločenstvách).
Táto legislatíva je nová, platí od 1.5.2014.
Upozorníme ostatných náhradným spôsobom :)
http://www.porada.sk/t244360-upozornenie-zmena-legislativy-pre-spracuvanie-osobnych-udajov-v-pozemkovych-spolocenstvach.html#post2553497
IS netreba oznamovať na Úrad, stačí evidenčný list.