mackova
07.04.06,18:35
chcem sa spytat, na spolocny ucet mozem dat odovody do poistovni za obidvoch ucastnikov zdruzenia ako vydavky alebo kazdy si ich ma uhradzat zo zamostatneho uctu?
Zita5
07.04.06,16:39
chcem sa spytat, na spolocny ucet mozem dat odovody do poistovni za obidvoch ucastnikov zdruzenia ako vydavky alebo kazdy si ich ma uhradzat zo zamostatneho uctu?


Môžeš uhrádzať obom z účtu používaného v súvislosti s činnosťou združenia .Účtuj v priebehu roka v účtovníctve združenia čiže na meno poverenej osoby resp.člena združenia, ako výdavok neovplyvňujúci ZD.Na konci roka stornuj ID a preúčtuj do ich vlastného účta do VOZD-platby do fondov, k tomu prilož kópiu dokladu o zaplatení .
zuki
11.04.06,08:38
Prečítala som si príspevky o združení. Je možné, že som v záplave informácií prehliadla riešenie mojej otázky. Ak ste to už riešili, ospravedlňujem sa. Združenie FO sa skladá z 2 FO. Každý má auto na leasing. Zmluvy sú vystavené na každého pod jeho IČO, DIČ...Jedno auto je úžitkové.Vykonávajú činnosť len pre združenie. Ako uplatniť splátky, PHM atď. vo výdavkoch združenia za obidve autá? DPH z ÚA si musí v DP uplatniť ten, na koho je vystavená zmluva alebo poverená osoba?
Zita5
11.04.06,09:17
Prečítala som si príspevky o združení. Je možné, že som v záplave informácií prehliadla riešenie mojej otázky. Ak ste to už riešili, ospravedlňujem sa. Združenie FO sa skladá z 2 FO. Každý má auto na leasing. Zmluvy sú vystavené na každého pod jeho IČO, DIČ...Jedno auto je úžitkové.Vykonávajú činnosť len pre združenie. Ako uplatniť splátky, PHM atď. vo výdavkoch združenia za obidve autá? DPH z ÚA si musí v DP uplatniť ten, na koho je vystavená zmluva alebo poverená osoba?

1/Pokiaľ tie autá kupovali resp. lízovali mimo združenia , alebo pred vznikom združenia , tak by som odporúčala fakturovať za použitie vozidla pre účely a vyvíjanie podnikateľskej činnosti združeniu- čiže fa vystaviť na poverenú osobu vedením združenia .V tomto prípade uplatňuje všetky výdavky aj prípadný odpočet za úžitkové vozidlo nájomca na ktorého je LZ.

2/Iné by bolo ak by vozidlá boli zakúpené z finančných prostriedkov združenia . V tom prípade by splátky a všetky výdavky ohľadne áut išli do výdavkov resp.odpisov v rámci združenia a tieto by sa na konci účtovného obdobia delili dohodnutým pomerom medzi obe SZČO .

My v združení z dôvodu nevýhody bodu 1/ sme zakúpili vozidlá na meno poverenej osoby a účtujeme o týchto vozidlách v rámci združenia a súčasne vedieme vozidlá aj v evidencii dlhodobého majetku . Tým sme sa vyhli rôznym fakturáciám a podobne , je to čistý spôsob a všetci sú spolumajitelia vozdiel ...avšak treba to mať ošetrené zmluvou .
zuki
11.04.06,09:31
Zitka, ďakujem za odpoveď. Autá sa obstarali z prostriedkov združenia a aj sa používaju v združení. Len zmluvy na leasing sú vystavené ako na SZČO aj mobilné telefóny. Majú si tieto výdavky faktúrovať? U FO, na ktorú sú vystavené doklady účtovať ako VNZD a preúčtovať združeniu? Čo s DPH z leasingu?
Zita5
11.04.06,09:39
Zitka, ďakujem za odpoveď. Autá sa obstarali z prostriedkov združenia a aj sa používaju v združení. Len zmluvy na leasing sú vystavené ako na SZČO aj mobilné telefóny. Majú si tieto výdavky faktúrovať? U FO, na ktorú sú vystavené doklady účtovať ako VNZD a preúčtovať združeniu? Čo s DPH z leasingu?

Pokiaľ je zmluva vystavená na jednotlivého člena ....škoda že sa neporadili ešte pre uzavretím zmlúv , tak DPH si môže uplatniť , jedine konkrétny člen , ktoréha sa LZ dotýka .

U telefónov nevidím problém , však to by sa dalo zmeniť na meno a iniciále povereného člena ...ale tie autá by ste mali nejako dotiahnuť do konca už Vašim zvoleným spôsobom .

Práve tento dôvod ma viedol k tomu , že aj moji chlapci mali takto autá na lízing a nevedela som sa dočkať , kedy ich splatia , napokon pri novom lízingu navrhla som spôsob v rámci združenia , a ja si to pochvaľujem .

Pokiaľ LZ by bola na povereného , nie je problém odpočet DPH v rámci účta združenia na užitkové vozidlo .U OV , tam nárok nie je .
Zita5
11.04.06,09:44
Majú si tieto výdavky faktúrovať? U FO, na ktorú sú vystavené doklady účtovať ako VNZD a preúčtovať združeniu? Čo s DPH z leasingu?


Pokiaľ telefóny sú používanie pre dosahovanie spoločných príjmov združenia , tak by som postupovala nasledovne :

prijatá fa od napr. T-mobilu by som normálne zapísala do záväzkov s odpočtom DPH jednotlivému členovi , úhradu by som zaúčtovala do výdavkov OVZ .
Nasledovala by fakturácie na povereného člena združenia , kde by som mu fakturovala použitie telefónu za mesiac ......... + DPH .

Takto som to ja prevádzala a bolo to aj priechodné počas DK . Len treba to zmluvne očistiť , nejakým dodatkom k zmluve o združení .

A potom ich už nahovor na iný spôsob , nech to nekomplikujú , však spoluvlastnícky podieľ na majetku im nikto neuprie.

Nemusím však pripomínať , že výdavky sa musia týkať združenia .
zuki
11.04.06,10:12
Ešte raz vďaka. Telefóny prehodíme. Len neviem, čo na konci roka s leasingom? Počas roka bude o leasingu účtovať FO. Na konci roka sa ale výdavky rozdelia na obidvoch, keďže auto sa používalo len v združení? Viem,že sú to školácke otázky, ale so združením nemám žiadne skúsenosti.
Zita5
11.04.06,10:21
Ešte raz vďaka. Telefóny prehodíme. Len neviem, čo na konci roka s leasingom?

Už som sa o tom zmienila , účtovanie o lízingu bude u každého jednotlivca . Tebe do združenia vstúpia vyfakturované čiastky , ktoré v združení ovplyvnia ZD .....vojdú do výdavkov .

Počas roka bude o leasingu účtovať FO.

Na konci roka sa ale výdavky rozdelia na obidvoch, keďže auto sa používalo len v združení? Viem,že sú to školácke otázky, ale so združením nemám žiadne skúsenosti.

Na konci roka rozdeľuješ celkovo príjmy a výdavky dohodnutým podielom v zmluve o združení , ak majú po 50%, tak im každému pripadá 50% z celkových príjmov a 50% z celkových výdavkov .


Ešte som zabudla , ak by ste sa rozhodli pre faktúráciu používania MV tak do faktúry uvedieš počet najazdených km v mesiaci x sadzba na 1 km/túto si môžu dohodnúť obaja navzájom ./ napr. ÚV 13,- Sk na 1 km, OV 9,- Sk na 1 km a podobne + 19% DPH .

A vlastne tieto fa ak sa preplatia zo združenia , bude okrem iného ich spoločným výdavkom .
TATRY MKS
19.10.06,19:39
Prosím, kto by mi vedel poradiť, čo sa dá zachrániť v situácii:
Minulý mesiac som začala účtovať združenie - (prevzala som ho po účtovníčke, ktorá sa odsťahovala do zahraničia -nemám na ňu kontakt) a čo tu čítam na "porade" o účtovaní združenia - asi bude problém. Združenie vzniklo v 1/2006 tvoria ho 2 FO - platcovia DPH-príjmy a výdavky - delenie zisku rovnakým dielom 50%. Poverenou osobou je prvý z nich. Problém vidím v tom, že poverená osoba mala leasing, ktorý skončil tento mesiac - druhá FO má 2 MV na leasing - nie sú prepísané na poverenú osobu. Odber.faktúry vystavujú obidvaja, dod.faktúry dostávajú tiež obidvaja na mená, majú 4 účty, ktoré používajú v združení - osobná spotreba je rôzna. OFvydávajú obidvaja, DF dostávajú na svoje mená,
účtujú sa spoločne - DPH podáva mesačne poverená osoba, druhá FO podáva nulové DPH.
Ďakujem za pomoc.
lenkak
19.10.06,19:41
Ten druhý nemá žiadnu inú činnosť? Ale asi nie keď podáva nulové dph. Nemal by mať žiadne doklady na iné meno, než na meno združenia.
TATRY MKS
19.10.06,19:53
Lenkak, ďakujem - obaja "vykonávajú rovnakú činnosť v združení podľa činnosti uvedenej v živnostenskom liste" - tak to majú v zmluve.
TATRY MKS
22.10.06,15:45
Tak to bude asi problém, tá druhá osoba má 2 leasingy, nie sú prepísané na meno poverenej osoby. Súvisiace dod.faktúry s leasingom chodia na to druhé meno. Čo by sa dalo robiť? Ďakujem za odpovede
lenkak
22.10.06,15:57
Prepísať leasing. zmluvy na meno povereného účtovníctvom.
TATRY MKS
22.10.06,16:14
Lenkak, ďakujem, tak to bude asi veľký problém, toto združenie funguje od 2,1,2006 - neviem si to predstaviť - čo teraz?
lulko
19.03.07,17:13
dobrý večer poraďaci, neviete mi náhodou niekto poradit? účtujem združenie FO, jednoduché účtovníctvo, jeden z účastníkov združenia zaplatil z vlastných finančných zdrojov akontáciu na leasing auta, leasingové splátky sa uhrádzajú z prostriedkov združenia. Druhý účastník združenia vystúpil zo zduženia 13.09.2006.
Moja otázka je: sú odpisy z auta a taktiež ostatné výdavky súvisiace s automobilom výdavkom združenia alebo len výdavkom účastníka združenia ktorý zaplatil akontáciu?
Ako vyriešiť vysporiadanie leasingu pri vystúpení druhého účastníka združenia?
Tinika
03.06.12,18:14
1/Pokiaľ tie autá kupovali resp. lízovali mimo združenia , alebo pred vznikom združenia , tak by som odporúčala fakturovať za použitie vozidla pre účely a vyvíjanie podnikateľskej činnosti združeniu- čiže fa vystaviť na poverenú osobu vedením združenia .V tomto prípade uplatňuje všetky výdavky aj prípadný odpočet za úžitkové vozidlo nájomca na ktorého je LZ.

2/Iné by bolo ak by vozidlá boli zakúpené z finančných prostriedkov združenia . V tom prípade by splátky a všetky výdavky ohľadne áut išli do výdavkov resp.odpisov v rámci združenia a tieto by sa na konci účtovného obdobia delili dohodnutým pomerom medzi obe SZČO .

My v združení z dôvodu nevýhody bodu 1/ sme zakúpili vozidlá na meno poverenej osoby a účtujeme o týchto vozidlách v rámci združenia a súčasne vedieme vozidlá aj v evidencii dlhodobého majetku . Tým sme sa vyhli rôznym fakturáciám a podobne , je to čistý spôsob a všetci sú spolumajitelia vozdiel ...avšak treba to mať ošetrené zmluvou .

skoda ze u mna to tak neriesili. Moji dvaja este zdruzenie nemaju, zatial jeden z buducich clenov nakupuje zariadenie a poverenou osobu bude druha osoba, takze neviem ako to dostat do učta zdruzenia, lebo max. čo som sa dočitala, moze ddruhy člen zdruzenia v zmluve dat to zariadenie do pouzivania zdruzenia, ale čo sa tyka nakupu ako vydavku do zdruzenia ho dat neviem ako, je v učtovnictve NEpoverenej osoby. mate nejake skusenosti s tym?
Tinika
03.06.12,18:27
Pokiaľ telefóny sú používanie pre dosahovanie spoločných príjmov združenia , tak by som postupovala nasledovne :

prijatá fa od napr. T-mobilu by som normálne zapísala do záväzkov s odpočtom DPH jednotlivému členovi , úhradu by som zaúčtovala do výdavkov OVZ .
Nasledovala by fakturácie na povereného člena združenia , kde by som mu fakturovala použitie telefónu za mesiac ......... + DPH .

Takto som to ja prevádzala a bolo to aj priechodné počas DK . Len treba to zmluvne očistiť , nejakým dodatkom k zmluve o združení .

Nemusím však pripomínať , že výdavky sa musia týkať združenia .

ale takým faktúrovaním (telefon a ine) si umelo navysuje obrat pre odvody napr. nie?
A potom ich už nahovor na iný spôsob , nech to nekomplikujú , však spoluvlastnícky podieľ na majetku im nikto neuprie.
lenkak
03.06.12,19:37
skoda ze u mna to tak neriesili. Moji dvaja este zdruzenie nemaju, zatial jeden z buducich clenov nakupuje zariadenie a poverenou osobu bude druha osoba, takze neviem ako to dostat do učta zdruzenia, lebo max. čo som sa dočitala, moze ddruhy člen zdruzenia v zmluve dat to zariadenie do pouzivania zdruzenia, ale čo sa tyka nakupu ako vydavku do zdruzenia ho dat neviem ako, je v učtovnictve NEpoverenej osoby. mate nejake skusenosti s tym?

toto sme už spolu riešili, ale tak prilepím aj sem odpoveď z DU:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR
Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Uvedenú situáciu rieši zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znp. v § 24 ods. 6) - hmotný
majetok a nehmotný majetok individuálne určený a poskytnutý združeniu bez právnej
subjektivity na spoločné využitie účastníkov združenia odpisuje ten účastník združenia, ktorý
majetok poskytol na spoločné užívanie účastníkom združenia.
Výdavky spojené s používaním na spoločné využitie môžu byť súčasťou celkových výdavkov,
ktoré si budú deliť ako účastníci združenia.
Ing. Daniela Miháliková