kudko
22.05.14,10:02
Dobry den,
som zivnostnik, ktory pouziva sukromne vozidlo aj na sluzobne ucely. Chcem sa spytat, ci ked si dam namontovat GPS monitorovacie zariadenie do sukromneho vozidla pouzivanom aj na sluzobne ucely, ci mozem potom uctovat do nakladov realnu spotrebu zo sluzobnych ciest na zaklade vystupov z tohto monitorovacieho zariadenia ? Problem totiz mam, ze spotreba v technicaku je 6l, realna cca 8l a chcem tie 2l dostat do uctovnictva a nechcem robit prelitrovanie toho auta.
Dakujem za odpovede.
srska
22.05.14,08:16
zákon o dani z príjmu:
daňové výdavky
§ 19/ ods. 2 písm. l) 2 - na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel,

doplnené:
správna poznámka od "marjankaj" v mojom profile: - to sa týka vozidla v majetku alebo v prenájme.
Pri súkromnom vozidle je to §19/2e


Cestovné náhrady

- výdavky živnostníka (daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2) vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste;
- výdavky daňovníka, ak na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa zákona o cestovných náhradách,

zdroj: https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby/zivnostnici
kudko
22.05.14,09:37
To viem ale ja potrebujem vediet, ci vysku vydavkov na PHM mam ratat podla spotreby PHM v technicaku alebo mozem pouzit vystup z GPS zariadenia.
kudko
22.05.14,10:43
ide mi o to, ci mozem pouzit paragraf 19, pismeno l, bod 2 zo zakona 595/2003
kudko
27.05.14,08:31
Vyzera to teda tak, ze § 19, pismeno l, bod 2 zo zakona 595/2003 pouzit nemozem. Mozem ale v ramci zakona o cestovnych nahradach, podla § 7, bod 8 (konkrektne "alebo spotreba preukázaná dokladom vydaným osobou, ktorej bola udelená autorizácia podľa osobitného predpisu") pouzit certifikat z prelitrovania ? Alebo existuje nejaka jednoduchsia a hlavne lacnejsia varianta ako dostat do nakladov realnu spotrebu sukromneho auta ?
Peggynka
27.05.14,08:39
A čo tretia možnosť ? Riešiť dôvod vysokej spotreby ?
http://svetmotoru.auto.cz/clanek/servis/4186/otazky-vysoka-spotreba-fabie-mpi.html
kudko
27.05.14,08:49
Hmm, ze by som prestal chodit autom v spicke ? Ono, na dialnici pri dlhym trasach dokaze ist aj 5.5l / 100 km, bohuzial v meste aj viac ako 10 l (1.9 CDTi motor, 3.5 rocne auto )
Peggynka
27.05.14,08:54
Hehe,dcéra má fabiu HTP a spotrebu 4l/100km.