ewe
22.05.14,10:41
Dobry den,
v roku 2012 sme si dali komplet na cely rodinny dom novu fasadu.
Sused si vsak neustriehol popinavu rastlinu vo svojej zahrade, ktora sa zachytila na fasade a splhala sa hore. Ked si to vsimol, strhol rastlinu a na miestach, kde boli upony, vytrhol fasadu az do "klebru" takze tam ostali bledoruzove az biele flaky az do vysky 1. poschodia.
Riesili sme toto minuly rok na jar s mojou poistovnou - prisiel pan z Allianz, vsetko zdokumentoval a vyhlasil, ze poistovna nic preplacat nebude, nakolko skodu som nesposobila ja. Potom sme sa dohodli so susedom, ze to skusi zo svojich dvoch poistiek, no pochodil rovnako - poistovna to vyhodnotila ako umyselne zanedbanie a nedostane ani euro. Navyse, pri obhliadke fasady poistovakom som zistila, ze sused tam bezne opiera lesenarske trubky, kovovy odpad, furik, smetne nadoby a fasada je na spodku cela znicena. Vtedy poistovak oznacil za poskodenu plochu celu stenu domu, co je cca 8x10m. So susedom som sa spojila telefonicky zaciatkom roka 2014, kde som poziadala o riesenie vzniknutej situacie. Avsak momentalne nemal peniaze, tak som mu dala cas do konca maja 2014. Dalej vsak uz cakat nemienim, aktivita z jeho strany sa rovna nule, nema zaujem danu vec z vlastnej iniciativy riesit. Chcela by som sa opytat, ci niekto nema podobnu skusenost a ake su moje prava aby som drahu fasadu na ktoru sme tazko nasetrili, mala opat v povodnom krasnom stave?
srska
22.05.14,08:43
a ked sa ťahala po fasáde si bol kde?
ewe
22.05.14,09:02
vikendovat v Prahe...
TomasHC
22.05.14,09:36
Asi dlhý víkend, že...
ewe
22.05.14,09:42
aka otazka, taka odpoved
Tweety
22.05.14,09:45
ewe (Dnes 12:02) vikendovat v Prahe..A to sa cez víkend tak rozliezla, že až zničila celú fasádu? Tomu možno len ťažko uveriť. Alebo žeby bola nejaká žravá? Veď nemáte dom na dome, či?
sito
22.05.14,09:48
Adela?
Tweety
22.05.14,09:49
ale tá bola mäsožravá, tiež som to chcela napísať,
Chobot
22.05.14,10:11
Prosím o dodržiavanie etikety porady. Ja viem, že to láka napísať uštipačné poznámky, ale skúsme jej poradiť.

Podľa mňa je jedno, ako rýchlo k poškodeniu došlo, zodpovedným za poškodenie je sused. V podstate ti aj priznal vinu, len sa nemá k odškodneniu či náprave stavu. To, že nemá peniaze ti bude tvrdiť donekonečna. Ak nie je sám o sebe tak seriózny, že by ti navrhol riešenie alebo ponúkol nejakú fiančnú náhradu, tak jediné, čo ti zostáva, je podať na neho žalobu a žiadať o náhradu škody. Na tvojom mieste by som si dal tú fasádu opraviť čo najskôr (nech ti ju počasie nezničí úplne) a písomne by som požiadal suseda o úhradu nákladov (kópia faktúry) do nejakého termínu. Ak tak neurobí, tak návrh na náhradu škody na súd. Až budeš mať v ruke rozsudok, môžeš zapojiť exekútora.

Neviem, akú inú radu ešte dať. My ho nepoznáme, nevieme, ako ho presvedčiť. Ty máš na neho možno nejaké páky.