bialica
22.05.14,12:00
Želám pekný deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc, keďže sa účtovaniu venujem len cca pol roka a toto mi vytŕča z bežných účtovných operácii :confused:
My (ako podnikajúci subjekt) sme dostali dar vo forme nákupných poukážok, ktoré chceme v budúcnosti použiť na nákup potravín a alkoholu pri príležitosti výročia vzniku nášho subjektu, okrem toho, chceme tieto poukážky venovať ako ceny pre súťažiacich a do tomboly. Ja mám teraz niekoľko otázok
1. ako zaúčtovať tento dar? (213/648???)
2. musím z toho odviesť DPH?
3. ako postupovať pri spotrebe cenín napr. pri nákupe (513/213???)
4. ako postupovať pri súťažiach (543/213)

Vopred Vám ďakujem za čas a ochotu reagovať. Katka :)
a_je_to
24.05.14,13:35
Jedna kacírska otázka na úvod ... A musíš o tom vôbec účtovať ? Veď nejde o hospodárske prostriedky. Za ne nič nevydávate ani nič nepríjmete. Nie sú ani predmetom dppo, ani dph. Ak veľmi chceš o nich účtovať, tak to daj do podsúvahového účtovníctva, príjem ako 751/791 a výdaj ako 791/751 v nominálnej hodnote. Ak chceš za každú cenu účtovať a súvahovo, tak môžeš 213/648 odpočítateľné a 513,543/213 pripočítateľné. Oboje bez DPH, lebo DPH u poukážok už musel vysporiadať darca, pri nákupe chlastu nemôžete uplatniť odpočet a nikomu nič nedodávate v rámci svojho podnikania.