sissy87
22.05.14,13:33
Môj klient, s.r.o. zo slovenska (IČ DPH tu v SR) objednal sóju u maďarského dodávaťeľa /IČ DPH v MR), a ten maďarský dodávateľ vyfakturoval sóju normálne pre môjho klienta, lenže prepravil priemo pre druhého odberateľa do maďarska. Potom môj klient, ako prvý odberateľ vystavil faktúru o sóje pre druhého odberateľa.
Prečítala som paragraf 45, lenže v mojom prípade dodávateľ a druhý odberateľ sú z toho istého štátu. Ako to môžem zaúčtovať? Klient tvrdí, že je to trojstranný obchod, podľa mňa nie. Len to neviem, že čo iné to môže byť?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc!
timotej
22.05.14,12:36
mne to vychadza tak, ze slovenska s.r.o. sa mala registrovat v Madarsku, pretoze nadobudla tovar v Madarsku a tym nejde o trojstranny obchod.
Dajte potom vediet aj nam ostanym ako Ste to doriesili, dakujem.
misoft
22.05.14,16:14
Na obchod som ľavý - ale logika: SRO z Sk objedná tovar od Magyar dodávateľa. Normál. Logicky by tovar mal pustovať z HU do SK.
Slov. SRO tovar predá inej HU firme - normál - a tovar by putoval zo SK do HU.
Tu však sa uplatnil len evidenčný presun tovaru faktúrami a tovar putoval od 1. (HU) firmy k 3. (HU) firme, pričom obišla 2. (SK) firmu.
V tomto "kolotoči" sú teda tri firmy, avšak ani jedna neobchoduje zároveň. Teda 1. a 3. firma spolu nemajú obchodný styk. Dovoz tovaru je iná vec.
Podľa mňa - nie je to trojstranný obchod. Sú to dva obchody dvoch subjektov.
avalik
22.05.14,16:40
toto je sice zo staršieho materiálu ake hádam pomôže:

Otázka:
Slovenská spoločnosť dostala faktúru od českého platiteľa DPH, ktorý jej fakturuje tovar bez DPH a zároveň fakturuje prepravu Praha -Příbram a späť, kde je uvedený základ dane a DPH /česká/. Slovenská spoločnosť bude ďalej fakturovať predaj tohto tovaru českému platiteľovi DPH. Vzhľadom k tomu, že tovar neopustil územie ČR ide v tomto prípade o nadobudnutie tovaru? Nevzniká slovenskej spoločnosti povinnosť registrácie v ČR?
Odpoveď:
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu - § 11 zákona o DPH a následný vznik daňovej povinnosti podľa § 20 citovaného zákona je nevyhnutné spájať s fyzickým premiestnením daného tovaru z iného členského štátu do tuzemska.
Obdobne z pohľadu dodávateľa identifikovaného pre daň v CZ nie je možné hovoriť o dodaní tovaru do iného členského štátu oslobodenom od dane z pridanej hodnoty príslušného štátu, keďže nedošlo k preprave tovaru z ČR do SR.
V nadväznosti na § 2 ods. 1 písm. b/ a § 13 ods. 1 zákona o DPH dodanie tovaru v inom členskom štáte nie je predmetom dane v tuzemsku a neuvádza sa v daňovom priznaní k DPH, len v záznamoch vedených podľa § 70 zákona o DPH.
O uplatňovaní dane pri dodávkach tovaru a registrácii v Českej republike je potrebné požiadať o informácie príslušné finančné úrady tohto štátu.

ref: https://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/zdantov.rtf.