lubicagaziova
22.05.14,17:31
prosim,poradte mi ako mam ochranit tuje pred susedou,ktore su na mojom pozemku a ona mi ich striha z jej okna(jej dom je na hranici pozemku)a najnovsie chce aby som ich vyrubala dakujem
Bednarova J
22.05.14,15:41
misoft
22.05.14,15:48
Z predchádzajúceho od Bednarova J vyplýva toto: suseda môže tie konáre odstraňovať. Korene by mohla, ale ak by na základe odstránenia koreňov uhynula tuja - suseda by za ňu zacvakala.
Na druhej strane: suseda má dom na hranici pozemku - ten dom - novostavba, alebo starší? Tvoje tuje - ako ďaleko sú od hranice pozemku?
Mimochodom - tuja je rastlina, ktorá sa neťahá do šírky, ale skôr do výšky.
http://inzeraty.sme.sk/content/_data/i/4/7/0/2/13194821325468/original.jpg
arizona
22.05.14,19:02
To akoze tie tuje idu az do susedovho okna? Ake vysoke su tuje?
A to ma suseda dom na hranici pozemku a okna k vam? To ste im povolili taku blbost?
lubicagaziova
25.05.14,17:19
suseda si okna (3 male kupelnove)dala bez nasho vedomia este pred niekolkymi rokmi,ked sme boli na dovolenke.)Nechceli sme vyvolavat spory,tak som si povedala.ze zasadim si tam tuje,ona ma starsi dom,omietka z nasej strany -na jej dome bola skareda a tujami to vyriesim.Ona ma dom na hranici pozemku a nas dom je posunuty o par metrov dalej,my sme postavili novy dom v roku 2001.V aprili tohto roku chcela moja suseda robit novu fasadu a nas upozornila ,ze musim obstrihat tuje a umoznit vstup na nas pozemok.Urobili sme vsetko pre spokojnost oboch stran,dali sme si to pisomne a po skonceni prac som jej podpisala,ze nic neposkodili(pracovnici,ktori tam pracovali)No o mesiac,ked som sa vratila domov zo zahranicia,ja tam pracujem,manzel je invalidny dôchodca-doma,som zistila,ze z jej kupelnoveho okna(ktore by tam nemala mat,suhlas sme nedali nikdy) mi orezala a poskodila tuje tak,ze rast do vrchu už nebudu ,lebo to nesetrnym spôsobom orezala.A mam podozrenie,ze ich niečim poliala,ale neviem to dokazat.Velmi som sa natrapila so zelenou a ostatnym,kym sme to vypestovali a pred tyzdňom mi prišiel od nej list,že mame tuje odstraniť do 31.8.2014,lebo dala novu fasadu a jej tienia na dom .Vyška mojich tuji je 2,60m. a medzera je 70 cm,prechod od steny je volny,lebo jej nechcem poškodiť fasadu. Rešpektujem zakon,ale prečo ona okná mať môže a ja svoje tuje musím odstrániť?Poradte mi prosím-dakujem
marleau
25.05.14,18:34
Vyrúbte tuje a postavte meter od steny drevenú okrasnú stenu s popínanvými rastlinami z vašej strany do výšky tri metre tak, aby ste zatienili jej okná.
arizona
25.05.14,18:41
Ked je suseda protivna a vadi jej, ze vidi z okna tuje, tak tam namiesto tuji postavte pod okna latrinu,kompostovisko,alebo stenu na basketbalovy kos...
lubicagaziova
25.05.14,19:00
dakujem.rano idem na životne prostredie,čo dalej,suseda má za sebou právnikov a ja nemám nikoho.... pekný večer
Chobot
26.05.14,07:02
Alebo postav na svojom pozemku tesne pred jej oknom plot vyšší, ako je to okno.
heja3
29.05.14,08:50
Alebo jej odpíš na jej list, že si má do 31.08.2014 odstrániť protiprávne inštalované okná, lebo si nepraješ, aby ti cez ne ostrihávala tuje....a chcem vidieť jej právnikov, čo by s tým urobili....