Luci
14.10.04,14:45
Podľa nového zákona o DzP sú kurzové rozdiely vyplývajúce z neuhradných pohľadávok/záväzkov nedaňové. Daňový je rozdiel, ktorý vzniká úhradou pohľadávky/záväzku. Celý systém kurzových rozdielov som pochopila nasledovne:

1. Kurzový rozdiel vyplývajúci z neuhradených pohľadávok/záväzkov k 31.12. je NEDAŇOVÝ. (rozdiel kurzu zaevidovania faktúry a kurzu NBS platného k 31.12)

2. Kurzový rozdiel, ktorý vznikne pri úhrade faktúry v ďalšom roku je opäť NEDAŇOVÝ (rozdiel kurzu NBS platného k 31.12 min. roku a kurzu úhrady)

3. Kurzový rozdiel medzi kurzom vzniku pohľadávky/záväzku a kurzom úhrady je DAŇOVÝM rozdielom

Myslíte, že je možné bod č. 2 vynechať a tento rozdiel vôbec nevyčísľovať? Má vôbec bod 2 logiku, keď rozdiel vyplývajúci z rozličných kurzov (k 31.12. a ku dňu úhrady) bude znovu pripočítateľnou položkou a na základe bodu č. 3 si rozdiel od základu dane odpočítam?

Ďakujem za pomoc.
emily
14.10.04,13:40
Bod 1. platí.
Bod 2 - sú daňovo uznané výdavky - rozdiel kurzu úhrady a kurzu k 31.12.
Bod 3.- už vôbec nesleduješ, máš ho už rozdelený v prvých dvoch bodoch.
Taký je názor, po školeniach p. Cenigovej k uzávierke za min.rok
ricij
14.10.04,13:45
Bod č. 2 vážne treba? Veď to dokonca podľa mňa skresľuje výsledovku: náklady sú účtované 2x, aj keď je jeden z nich nedaňový.
Podľa mňa treba bod 2 nahradiť pripočítaním v novom roku toho, čo sme v starom odpočítali. Tiež nedaňovo.
Aby sa do výsledovky dostali tie náklady ktoré s daným rokom súvisia. Alebo sa mýlim?
ricij
14.10.04,13:59
Emily medzitým napísala svoj príspevok a nesúhlasím.
Emily, ale potom mi chýba daňovo uznaný kurzový rozdiel medzi vystavení faktúry a 31.12.
Podľa mňa je to takto:
faktúra na 1000,- EUR
kurz k vystaveniu faktúry: 41 SKK/EUR
k 31.12. 40 SKK/EUR
zaplatenie po novom roku 39 SKK/EUR

Firma skutočne zarobila 39.000,- Sk, však?
Pohľadávka bude k 31.12. 41000 - 1000 kurzový rozdiel, takže na výsledovke bude 40.000,- Sk.
Po novom roku sa znova 1000 pripočíta.
Keď dôjde k úhrade, vytvorí sa doklad na kurzový rozdiel (41-39)x1000 EUR, teda 2000,- Sk
Firma teda zarobila 41000 - 2000 Sk = 39000 Sk, čo sedí.
V starej výsledovke je kurzový rozdiel -1000 Sk, v novej +1000-2000=-1000 Sk. Takto sa vlastne dostane kurzový rozdiel do toho roku v ktorom patrí, aby výsledovka zohľadňovala skutočnosť s rešpektovaním obdobia v ktorom náklady vznikli.
Luci
15.10.04,06:48
emily, dovolím si nesúhlasiť, lebo podľa usmernenia MF SR k zákonom o DzP (č.2634/2004-72) sa do základu dane nezahrnujú rozdiely z ocenenia majetku a záväzkov účtované výsledkovým spôsobom ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, pri ktorých nedošlo k platbe pohľadávky alebo úhrade záväzku, t. j. rozdiely z precenenia majetku, pri ktorých sa očakáva úhrada lebo platba.
Tieto rozdiely (rozdiel medzi menovitou hodnotou pohľadávky alebo záväzku, zaúčtovanom pri ich vzniku a hodnotou po precenení v období, v ktorom dochádza k inkasu pohľadávky, resp. platbe záväzku) sa zahrnú do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom došlo k inkasu pohľadávky alebo platbe záväzku.

ricij, ak použijem Tvoj príklad, tiež sa s pomocou mojich 3 bodov dopracujem k rovnakému výsledku:

faktúra na 1000,- EUR
kurz k vystaveniu faktúry: 41 SKK/EUR
k 31.12. 40 SKK/EUR
zaplatenie po novom roku 39 SKK/EUR

Výška pôvodnej pohľadávky je 41 000,-
1. Pohľadávka k 31.12. bude 40 000,-; kurzový rozdiel (strata) 1000,- je nedaňová.
2. Úhrada pohľadávky v hodnote 39 000,-; kurzový rozdiel (40 000 - 39 000) (strata) 1000,- je nedaňová
3. Daňový kurzový rozdiel (41 000 - 39 000) (strata) 2000,-
Keď si vezmem pripočítateľnú položku z bodu 2 a od nej odpočítam daňový náklad z bodu 3, tiež dostanem - 1000.

Ja vlastne neviem v akom ocenení evidujem pohľadávku v nasledujúcom roku (v istej odbornej literatúre som sa dočítala, že v hodnote ocenenia k 31.12) a či som povinná účtovať (a vôbec ho vyčíslovať) o nedaňovom kurzovom rozdiele z bodu 2.

Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
ricij
15.10.04,08:51
Luci to napísala presne tak, ako to chápem aj ja, len inými slovami.
emily
15.10.04,10:47
"potom mi chýba daňovo uznaný kurzový rozdiel medzi vystavení faktúry a 31.12." citovala som, aby sme vedeli kde sme. Tento kurzový rozdiel Ti reálne ani nevzniká. Je to len zreálnenie hodnoty pohľadávky. Kým neplatíš KR Ti nezniká. K 31.12. dostaneš do učtovníctva reálnu hodnotu pohľadávky.
Viac to už teraz rozoberať nebudem. Bude to aktuálne až na školení k uzávierke r.2004. Zatiaľ ma to netrápi. Potom sa o tom s p. Cenigovou porozprávam a dám vedieť výsledok.
ricij
15.10.04,10:59
Nerozumieme sa emily. Chýba mi. Ak si daňovo uznám len rozdiel medzi 31.12. a úhradou, kde mám daňovo uznaný rozdiel medzi vystavením faktúry a 31.12.? To je z predošlého príkladu 1000,- Sk, ktorá ide do výsledovky v nasledujúcom roku (v podstate 1000,- za predošlý rok a 1000,- za druhý). V tvojom prípade by šla len jedna tisícka v predošlom roku nedaňová a v novom roku daňová.
emily
15.10.04,11:20
ricij, nemysli si, že Ťa ignorujem, ale nechce sa mi premýšľať o KR v piatok poobede. Jedine, že by debata prebiehala naživo niekde pri káve. Sme obaja z "malého mestečka pri Košiciach".
Viem, že ma tie KR ešte budú mátať. Mám ich dosť. Ale teraz nieeeeeeeee!!!
Príjemný víkend!!!!!!
ricij
15.10.04,11:24
O.K., Emily, aj Tebe príjemný víkend.
Beata
21.10.04,12:11
Ricij a emily, čo keby ste verdikt napísali do porady?! Aj ja som zvedko, na čo ste prišli pri tej káve ;)... no nemusíte napísať všetko, len tie kurzové rozdiely by ma zaujímali :D
emily
21.10.04,12:18
Káva sa nekonala, keď sa dobre pamätám pokračovali sme v debate o káve v nejakom inom príspevku a skončilo to u Ričiho. Mal navrhnúť miesto. Malo záujem aj viac ľudí, ale nevedela som odkiaľ sú. Nemajú to v profile.
Na kurzové rozdiely som sa pýtala p. Cenigovej,aby nás rozsúdila, ale zatiaľ sa neozvala. Výsledok dám určite vedieť.
Do konca roka je ďaleko. Alebo nie je??????
Beata
21.10.04,12:30
Super, emily :) Ale poopravím, koniec roka je už tu, veď to letíííííí :)
emily
21.10.04,13:27
No tak, moji vyššieuvedení spoluporadcovia je tu verdikt p. Cenigovej o kurzových rozdieloch. Platí to čosom povedala v príspevku č. 2. Len tam chýba daňový záver.

1. KR pri vzniku záväzku a 31.12. zaučtujeme do účtovníctva a je nedaňový.
2. KR medzi 31.12. a úhradou zaučtujeme do účtovníctva a je daňový.
Po druhom kroku je účtovníctvo v poriadku a nasleduje krok tretí.
3. Až v daňovom priznaní to čo sme rok predtým z dan.základu vyňali, teraz do daň.základu vrátime.
A teraz máme už v poriadku aj daňové kurzové rozdiely.

Takže Riči, mali sme každý svoju pravdu. Na kávu do Popradu sa nehlásim, ibaže by si ju zase rozosielal faxom či scanerom. Potom sa hlásim.

A opäť ku KR:
Horeuvedené je terajší stav. Aby to nebolo také jednoduché, tak sa to zmení. Len ešte nevieme či zmena bude platiť už pre tento rok, alebo až od 1.1.2005.
ricij
21.10.04,13:34
Vďaka Emily, takže posledný krok sa píše len do DP, však?
emily
21.10.04,13:37
Áno. Páááááá! :)
Jozef Mihál
21.10.04,13:38
To je náhodička, Vy sa tu veselo bavíte o KR a ja práve teraz presne toto - kurzové rozdiely daňové-nedaňové dávam do poriadku v našom softe.
emily
21.10.04,13:41
P.Mihál zase o KR a káve. Ale káva cez soft asi nejde.
Luci
21.10.04,14:12
emily ďakujem za informácie.
katka
21.10.04,16:51
Mala by som tiež jednu podootázku k rozbehnutej téme kurzových rozdielov.
Mám došlú fakturu na tovar z Turecka zaúčtovanú kurzom NBS v deň prijatia faktury.Celú dodávku tovaru sme však kôli zlej kvalite vrátili dodávatelovi a išlo to cez nami vystavenú vyšlú fakturu.
Keď budem prepočítavať vyšlú fakturu kurzom NBS v deň vystavenia faktury a budem ju párovať s došlou fakturou vznikne mi kurzový rozdiel.Je to daňovo uznaný kurzový rozdiel?
Alebo musím vyšlú fakturu prepočítať kurzom pôvodnej faktury a potom by mi kurzový rozdiel nevznikal?!
mudroš
22.10.04,12:04
No tak, moji vyššieuvedení spoluporadcovia je tu verdikt p. Cenigovej o kurzových rozdieloch. Platí to čosom povedala v príspevku č. 2. Len tam chýba daňový záver.

1. KR pri vzniku záväzku a 31.12. zaučtujeme do účtovníctva a je nedaňový.
2. KR medzi 31.12. a úhradou zaučtujeme do účtovníctva a je daňový.
Po druhom kroku je účtovníctvo v poriadku a nasleduje krok tretí.
3. Až v daňovom priznaní to čo sme rok predtým z dan.základu vyňali, teraz do daň.základu vrátime.
A teraz máme už v poriadku aj daňové kurzové rozdiely.

Takže Riči, mali sme každý svoju pravdu. Na kávu do Popradu sa nehlásim, ibaže by si ju zase rozosielal faxom či scanerom. Potom sa hlásim.

A opäť ku KR:
Horeuvedené je terajší stav. Aby to nebolo také jednoduché, tak sa to zmení. Len ešte nevieme či zmena bude platiť už pre tento rok, alebo až od 1.1.2005.

Vyzerá to tak, že v roku 2004 bude s KR zase zábava. V parlamente je návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorý má LEN 83 bodov. A podľa návrhu sa časť bude vzťahovať aj na rok 2004. Medzi tieto patria aj tie, ktoré sa týkajú kuzových rozdielov.

Pri KR z pohľadávok a záväzkov (z prepočtu termínu účtovnej závierky) sa daňovník bude môcť rozhodnúť, či ich bude, alebo nebude zahrňovať do základu dane. Ak nebude, tak bude postupovať ako doteraz, t.j. nezahrnie ich k termínu účtovnej závierky, ale až pri úhrade (mimoúčtovne) upraví základ dane.
Aby to nebolo také jednoduché, tak podľa prechodných ustanovení pre rok 2004 stačí oznámiť DÚ do lehoty na podanie DP (bod 81 návrhu). V ostaných prípadoch, t.j. ďašie roky, musí oznámenie o nezahrňovaní KR do základu dane doručiť oznámenie pred začatím zdaňovacieho obdobia.
Ja to chápem tak:
pre rok 2004 stačí, aby som s DP doručil oznámenie, že KR nebudem zahrňovať. Ak ich však nechcem zahrňovať aj v roku 2005, musím oznámenie doručiť do 31.12.2004 !!!

Navyše novela dáva možnosť nezahrňovať KR iba pri pohľadávkach a záväzkoch. Vypadli cenné papiere a ostaný majetok. Kto má CP v cudzej mene traste sa !!!

Ku KR ešte kto čítal novelu zákona o účtovníctve? Od 1.1.2005 sa bude môcť výdaj z valutovej pokladnice oceňovať FIFO alebo váženým aritmetickým priemerom !!!
emily
22.10.04,12:11
Mala by som tiež jednu podootázku k rozbehnutej téme kurzových rozdielov.
Mám došlú fakturu na tovar z Turecka zaúčtovanú kurzom NBS v deň prijatia faktury.Celú dodávku tovaru sme však kôli zlej kvalite vrátili dodávatelovi a išlo to cez nami vystavenú vyšlú fakturu.
Keď budem prepočítavať vyšlú fakturu kurzom NBS v deň vystavenia faktury a budem ju párovať s došlou fakturou vznikne mi kurzový rozdiel.Je to daňovo uznaný kurzový rozdiel?
Alebo musím vyšlú fakturu prepočítať kurzom pôvodnej faktury a potom by mi kurzový rozdiel nevznikal?!
Chyba je už na začiatku. Tovar Ti mali dobropisovať a nie Ty fakturovať. Tovar im totiž nepredávaš ale vraciaš. Ja viem, že to je u niektorých zahraničných problém.
Tak, ako si to urobila, ide o zápočet. Tam logicky vzniká KR a je daňovo uznaný.
ingi
22.10.04,13:39
Čítala som, s tým oceňovaním je to naozaj tak. Ale s tým návrhom novely ZoDzP si ma teda nepotešil!
katka
25.10.04,17:28
To Emily:
...my sme museli tovar fakturovať,pretože bol z tretej krajiny-z Turecka a musel sa na hranici precliť.Čo sa týka tých kurzových rozdielov,zisťovala som si to na DU a je to tak,že fakturu mam prepočítať kurzom pôvodnej faktury,ktorej sa vracajuci tovar týka a tým pádom mi nemajú vznikať kurzové rozdiely.