transporti686
23.05.14,06:18
Ahojte, chcem sa opýtať, akým spôsobom je možné vymáhať nezaplatené výživné na maloleté dieťa, ak je spísana iba notársky overená dohoda o starostlivosti o dieťa, kde je určená aj výška výživného (dohoda nie je schválená súdom, iba spísaná, podpísaná oboma stranami a overené podpisy u notára). Je mi jasné, že súdne by to bolo lepšie, návrh na súd je už podaný, takže sa to bude riešiť, ale teraz ma zaujíma či na základe dohody overenej notárom je možné tieto peniaze vymáhať v občiansko-právnom konaní alebo prípadne exekútorom alebo akým spôsobom. Vďaka za pomoc.
Bednarova J
23.05.14,06:04
§ 24 ods. 3 zák o rodine
(3) Rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov. Dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná.
je to pouzitelne ako dokaz , ale nie je to exekucny titul - to by sa totiz mohli rodicia dohodnut v neprospech deti - priliz nizkou sumou, preto je v konani aj opatrovnik dietata - upsvr
transporti686
23.05.14,06:09
aj som si myslel, takže je dobré, že návrh na súd už išiel a s nezaplatenými peniazmi sa iba rozlúčiť, ani ma to neprekvapuje, veď žijeme na všivavom Slovensku, ale tak chyba nastala, že to nešlo na súd hneď.
lujza.j
23.05.14,07:56
Hmmm...vyzivne nemusi byt dekladovane sudom,ak sa rodicia dohodnu....ak dojde k neplateniu uz dohoda nestaci-neplati.....Dobre nebudem hladat logiku:)
transporti686
23.05.14,08:09
presne z tohto dôvodu som sa domnieval, že toto by sa malo dať riešiť v občiansko-právnom konaní, ale zatiaľ mi to nikto nepotvrdil, veľa ľudí via ko postupovať, ak je to súdne ale nikto mi extra neporadil ako v prípade ak sa jedná o dohodu overenú notárom, veď to je niečo ako napr. zmluva a pre tú sa tiež dá súdiť, vymožiteľnosť je druhá vec, ale nejaká možnosť by mala byť