actus
08.04.06,10:18
ahoj mam takyto problem:
syn si kupil bicykel, na ktorom skace, ale nijak brutalne. zlomil sa mu, 3x na tom istom mieste - konstrukcna vada. bicykel je predavany ako bicykel na skakanie. 3x mu ten bicykel vyreklamovali, teda len kostru a teraz chce odstupit od kupnej zmluvy a vratit peniaze za cely bicykel. problem je v tom ze dovozca mu poslal list ze reklamacia je neopodstatnena a neuznana, lebo na bicykli sa SKAKALO, aj ked sa predava ako bicykel na skakania a ze vramci dobrich vztahov posiela novy 4 ram!!! v navode sa pise, ze bicykel nie je urceny na extremne pouzitie a v zatvorke je napisane zjazd... teda je to tam napisane presne takto: Bicykel nie je urceny na extremne pouzitie(dirtjump, freestyle, 4cross ...). syn jazdi daco co sa vola cyklotrial. tie discipliny co su napisane v navode a ten cyklotrial - su to uplne odlisne sposobi skakania a uznal to aj predajca. ide o to ze predajca nas presviedca ze ten cyklotrial sme si mali domysliet v tych troch bodkach a smelo nas uistil, ze ked s tym pojdeme na sud tak na 90 percent prehrame. ked sme bicykel kupovali tak nas uistoval ze je to bicykel na skakanie a teraz ked sa lame tak hovori ze to neni na skakanie a ze je to na jazdenie po meste. zda sa mi to ako klamanie, pretoze v navode ten cyklotrial nie je zakazany a co nie je zakazane, to je povolene. teda pripada mi to ze keby som povedal ze som schadzal z obrubniku tak by mi povedal ze schadanie z obrubniku je extremne ze je to v navode napisane a ze su to tie tri bodky ze si to mam domysliet. idem im napisat list a chcem sa spytat, v akom zakone je napisane, ze v navodoch musi byt JASNE povedane na co je vyrobok urceny a ci musim ist nutne na sud a nemozem na nich poslat obchodnu inspekciu. dakujem vam velmi pekne a za pripadne gramaticke chyby sa ospravedlnujem
rada
08.04.06,16:01
Ak vadu nemožno odstrániť a ak pre túto vadu sa nemôže vec používať dohodnutým spôsobom alebo riadne kupujúci sa môže domáhať zrušenia zmluvy. Práva vyplývajúce zo zodpovednosti za vady upravuje občiansky zákonník §499 a nasledujúce. Treba si však pozrieť aj zákon o ochrane spotrebiteľa, v zmysle ktorého vykonáva kontroly SOI. Podrobne upravuje podmienky pre predávajúceho a pokuty za porušovanie podmienok predaja či predpisov.A ak sa nepochodí podľa uvedeného prichádza do úvahy súd.
lubo.f
11.07.06,19:39
A ak sa nepochodí podľa uvedeného prichádza do úvahy súd.

Je nejaký ohraničený termín, dokedy sa možno domáhať na súde zodpovednosti za vadu, ak nebola uznaná reklamácia?
vapno13
12.07.06,12:03
Podľa ust. § 508 Občianskeho zákonníka v spojení s § 101 je možné nárok zo zodpovednosti za vady uplatniť na súde do 3 rokov odo dňa, keď ste vady vytkli u predávajúceho, a to bez ohľadu na skutočnosť, či reklamáciu uznal alebo nie.