kajab
23.05.14,07:32
Ahojte.Je v rámci zákona o cestovných náhradách, keď sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú v cestovnom príkaze, že sa neposkytne preddavok na pracovnú cestu? Čítala som zákon a tam je napísané, že sa musí poskytnúť. Ďakujem
srska
23.05.14,05:54
je povinný = zpc - eu a zpc eu ..... spoločné ustanovenie § 36
Chobot
24.05.14,21:34
Zákon uvádza, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zálohu. Nepíše sa však nič o tom, že ak zamestnanec nechce zálohu. Zamestnávateľ mu nemá ako nanútiť tú zálohu. Ak ju nechce, nech ju nezoberie a nech len spraví vyúčtovanie. Žiadnu dohodu nerobte, bola by aj tak neplatná - nemôže byť v rozpore so zákonom.

Ak to zamestnancovi nevadí a v žiadnom prípade nechce zálohu, tak nech si ju nezoberie.

V minulosti bolo v zákone, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zálohu, ak o ňu zamestnanec požiada. Neviem prečo to zo zákona vypustili. Na jednodňovú služobku do Rakúska by som ani ja nepotreboval zálohu.

Pozeral som dôvodovú správu k zmene, ktorá bola od 1.1.2009 tam je z zálohám uvedené toto:

"V odseku 1 je len spresnený postup pri poskytovaní preddavku na náhrady, ktoré sa poskytujú podľa zákona o cestovných náhradách. Povinnosť poskytnúť preddavok bez žiadosti zamestnanca má zamestnávateľ len pri zahraničnej pracovnej ceste a pri vyslaní do štátu Európskej únie. Pri ostatných právnych úkonoch (tuzemská pracovná cesta, dočasné pridelenie, výkon práce v zahraničí, vznik pracovného pomeru) je zamestnávateľ povinný poskytnúť preddavok na náhrady len na žiadosť zamestnanca."

Neviem prečo nechce ten zamestnanec zálohu, ale ako firma ste povinní mu ju poskytnúť. Keď si ju nezoberie, je to jeho problém, pokiaľ sa nebude sťažovať.