janusa01
23.05.14,12:05
objednala som tovar -rozmyslela som si to ,ale predajca sa vyhraza ze zaplatim zmluvnu pokutu ak nepreberiem. ma to v podmienkach.ma na to pravo?tovar ma prist dobierkou.elektronicky sa neda odstupit od zmluvy vraj. dakujem za odpoved.
Tweety
23.05.14,10:06
Ak je pokuta v podmienkach, tak má právo.
jslancik
23.05.14,10:16
pri objednávke si potvrdila obchodné podmienky. Ako rozumný človek si ich určite prečítala, porozmýšľala nad nimi, zvážila riziká, a následne si to potvrdila. Teraz od teba niekto chce, aby si dodržala to, čo si sľúbila. Máš s tým nejaký problém? Predpokladám, že si spôsobilá niesť zodpovednosť za svoje činy.

Edit: nie je to nič strašné. Prečítaj si ešte raz obchodné podmienky, ale zo zákona máš možnosť vrátiť tovar do 7 dní. Tomu predajca nemôže brániť ani to sankcionovať. Budeš mať s tým starosti, a zaplatíš poštovné. Ale do budúcna budeš vedieť, že si za svojím konaním stojíš. Resp. si budeš vyberať e-shopy, ktorým neprevzatie dobierky nevadí :D
MarcoM
23.05.14,10:18
V prípade ak sa jedná o zásielkový predaj, alebo predaj cez internet tak im to v 7 dňovej lehote vráť :) Zaplatíš síce poštovné, ale peniaze za tovar ti musia vrátiť späť.
jslancik
23.05.14,10:31
... a podľa zmluvy zaplatí zmluvnú pokutu. edit: v zmysle príspevkov nižšie
kopretinka
23.05.14,10:34
pokuta je za neprebratie,nie za vrátenie tovaru
Ice dive
23.05.14,10:37
a v obchodných podmienkach je ako tá zmluvná pokuta definovaná... nakoľko ak sa jedná o zásielkový predaj/predaj cez internet, má kupujúci právo dané zákonom tovar do 7 dní vrátiť... predajca nemôže toto právo "spoplatniť" pokutou, nakoľko ak by to bolo také jednoduché, tak by to mal asi každý internetový obchod v podmienkach a mozno by nezarabal na predaji tovaru ale na inkasovani pokut... nakoľko v prospech spotrebitela sa mimo zakon mozte odklonit, avsak nie v jeho neprospech... preto by stalo za to uviest sem tie podmienky...
jslancik
23.05.14,10:37
jasné :) Takže to je len pokus e-shopu, ako predísť neprevzatiu zásielky.
MarcoM
23.05.14,10:44
Aj keby bola zmluvná pokuta za vrátenie tovaru, bola by takáto dohoda neplatná z dôvodu, že odporuje zákonu.
momula
23.05.14,10:48
čo by si robyla Ty keby ti niekto len tak neprebral dobierku ? a keby len jednu ? poštovne je dosť vysoke--- treba si to zvážiť keď niečo objednávam ....
MarcoM
23.05.14,10:58
Nič by som neurobil. Buď to má mať spoločnosť zakalkulované v cene tovaru, alebo nepredávať na dobierku.
Tweety
23.05.14,10:58
Robyla? :confused:
jslancik
23.05.14,11:00
to je jasné. Za vrátenie tovaru nemôže byť zmluvná pokuta.
dmc
23.05.14,12:08
preco by to mal mat zakalkulovane v cene - ved ti si vlastne objednavas dve sluzby - jedna sluzba je predaj tovaru...druha sluzba je ze zaslanie dobierkou. Tovar mozes vratit do 7 dni. Ak nechce platit postovne chod si pre tovar osobne
fortunka
23.05.14,12:18
Lenze tu nejde o sankciovanie vratenia tovaru, ale NEPREBRATIA. Mohla objednavku pred odoslanim zrusit, napriklad. Ja teda som za tieto pokuty. Predajca s tym totiz ma nemale naklady, a nie je to iba jedno postovne... dalej, z vrateneho tovaru sa nevracia postovne, cize aspon toto sa mu vrati. Ked niekto nezodpovedne objednava, nasledne neprevezme, tak si ma za to niest zodpovednost a bud to prevziat a vratit, alebo zaplatit s tym spojene naklady.
Ma na taketo sankciovanie pravo, ak to ma v zmluve... videla som to vo viacerych eshopoch a keby sme mali takychto zakaznikov viac, zavediem to aj u nas :P
MarcoM
23.05.14,12:19
Však prepravu zaplatím. Tovar nie. Za to ma sankcionovať nemôžeš ak to nemáš vo VOP. A vždy môžem tovar do 7 dní vrátiť.
kopretinka
23.05.14,12:37
to rozmyslenie znamená čo? chcela si zrušiť objednávku ešte pred odoslaním? čo to znamená,že sa nedá odstúpiť od zmluvy elektronicky? ako vyžaduje odstúpenie od zmluvy? veď elektronicky je to najrýchlejšie....hoď sem tie podmienky.....to vyhrážanie mi pripomína "šmejdov"
jslancik
23.05.14,12:42
mladá dáma sa len nevie vyjadrovať.
jslancik
23.05.14,12:49
napr. tu majú v OP pokutu za neprevzatie: http://www.protein.sk/-obchodne_podmienky
arizona
23.05.14,13:26
Objednavka je pre teba zavazna. Zmluvy nemozes zrusit jednostranne, len preto, ze si si to rozmyslela.Je to dost neseriozne,lebo predajca ma urcite naklady...

Predajca ma urcite v obch.podmienkach uvedene, ako a do kedy sa da objednavka stornovat.Zvacsa je to do par hodin.

Asi by bolo pre teba najvhodnejsie tovar prevziat a v ramci zakonnej moznosti do 7 dni poslat spat, predajca ti musi vratit peniaze.
ivka70
23.05.14,14:27
Ziadnu taku pokutu predajca vymahat nemoze. take obchodne podmienky nie su OK.
Strasne by ma zaujimalo, ako by ju chcel vymahat?
Posle ti fakturu a bude cakat, ze ju dobrovolne zaplatis? A ak nie, bude sa sudit?
Vtipny predajca. Nech nepredava na dobierku, ak nedokaze prezit, ze cast jeho zasielok prevzata nebude. Lebo to sa bezne stava.
elis85
23.05.14,14:32
Nákup na internete cez eshop je záväzný. Ak sa rozhodneš neprebrať, v každom prípade má predávajúci právo žiadať náklady, ktoré mu vznikli s plnením, čiže to poštovné a ďalšie náklady.
jslancik
23.05.14,17:26
a na základe čoho súdiš, že také podmienky nie sú OK?