m.klcova
23.05.14,16:25
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o odpoveď na položenú otázku.

Moja odpoveď je nasledovná: Zmena v účtovaní by nastala v premene jednoduchých zápisov na podvojné. Uznateľnosť daňových výdavkov zostáva rovnaká. Za najväčší rozdiel môžeme pokladať v účtovaní odpisov, kedy v JÚ sa odpisy účtujú ako uzávierková operácia a v PU sa odpisy účtujú v priebehu účtovného obdobia. Vzhľadom na fakt, že FO – podnikateľ má daňové odpisy rovnaké ako účtovné, nenastáva medzi nimi rozdiel, a tak odpis nie sú pripočítateľnou ani odpočítateľnou položkou. Účtovanie nadspotreby je pripočítateľnou položkou. Výpočet VH je rozdielny v JU a PU. V jednoduchom účtovníctve do peňažného denníka sa zaznamenávajú operácie, v ktorých skutočný pohyb peňazí nastal a uzávierkové operácie (odpisy a úprava nadspotreby).

Je odpoveď správna? Nechýba mi tam nejaký podstatiný rozdiel? Za odpovede vopred ďakujem :)
a_je_to
23.05.14,17:14
Je tam toho ešte viac ... napr. DzMV za príslušný rok ide do príslušného roka, nie do roka, kedy sa zaplatí. Významné sumy poistného a podobných nákladov sa časovo rozlišujú. PHM v nádrži k 31.12. sa účtujú na 112/501. Do nákladov bežného roka idú aj nezaplatené faktúry k 31.12. za opravy ...
m.klcova
23.05.14,18:22
ďakujem