Patriciaaa
23.05.14,21:07
Mám záujem o kúpu bytu, ktorý ponúka len jedna menšia realitná kancelária, ktorá je na trhu 10 rokov. Aj napriek tomu som si neni istá realitkou, rada by som sa poistila. Viete mi poradiť čo všetko a kde je potrebné si overiť aby som predišla podvodu a neprišla o peniaze. Realitka sa nenachádza v NARK, len v obchodnom registri.
Ďakujem
draik
23.05.14,19:19
Ani dobre postavené zmluvy nezamedzia podvodu, ak ho chce protistrana urobiť.
Ice dive
23.05.14,19:27
skôr by som sa zameral na nehnuteľnosť a pôvodných majiteľov realitka sa aj tak z toho vyzuje ak bude dajaký problém...
arizona
23.05.14,19:40
a v com nie si si ista relitkou?
Patriciaaa
23.05.14,19:44
Zdá sa mi nízka cena za ponúkaný byt Realitka nie je známa
Patriciaaa
23.05.14,19:46
To máte pravdu, ale sú spôsoby ako sa ochrániť. Rozmýšlala som nad notárskou zábezpekou. Ale neviem či je to dostatočná ochrana ak by naozaj išlo o podvod.
Patriciaaa
23.05.14,19:48
Myslíte vypýtať si list vlastníctva a porovnať s údajmi z katastra?
dariusko
23.05.14,20:19
šak zaplať viac
draik
23.05.14,20:53
Prelustrovať napríklad, či nehnuteľnosť často nemenila vlastníkov, ako dlhu ju vlastní súčasný majiteľ. Platba prostredníctvom vinkulácie je samozrejmosťou, to ani nespomínam.
Peggynka
24.05.14,05:10
Možno je nízka cena kvôli susedom...Tých rizík je strašne veľa a realitka môže a nemusí o nich vedieť.A už to,že sa nenachádza v NARKS-e,svedčí o niečom.Ja už by som sedela na lavičke pred barákom a čakala na náhodnú obyvateľku,možno by som sa dozvedela viac ako od realitky,hehe...
lujza.j
24.05.14,05:41
táto sonda je velmi dôležitá....u nás v baráku jeden kúpil byť "na sendvič" čiže medzi cigošmi....potom si musel kúpiť ešte aj chalupu, aby sa nezbláznil....ale nie vždy to musia byť apači..sused oproti má nad sebou 3besné malé deti...tiež si to hádže.....
Ice dive
24.05.14,06:31
napríklad... či náhodou byt nebol nadobudnutý v BSM a písaný je len na jedného z manželov... či náhodou tomu tak nebolo pred týmito majiteľmi a pod... bola tu téma, že človek kúpil byt, od majiteľa v dobrej viere.... avšak podvod bol v tom, že predávajúci získal byt od pôvodných majiteľov tak, že jeden z manželov bol v base a jeho podpis bol sfalšovaný....dotyčný tretí kupujúci nemal ani len šancu toto zistiť... kupa nehnuteľnosti je v dnešnej dobe veľký risk... a tak trochu aj o štastí...
arizona
24.05.14,07:22
Nizka cena moze byt z dovodu, ze majitelia potrebuju byt rychlo predat. Nemusi v tom byt vzdy nieco zle,ale treba pre istotu preverit. Ale preverovat treba vzdy, nezalezi od ceny. Neboj sa povypytovat majitelov, preco byt predavaju, ci nemaju nejake nesplatene pozicky, ci chodia do zamestnania atd. sama si o nich urobis obraz. Ak ti bude nieco podrozrive, bud si to dokladne prever,alebo radsej nekupuj.
trevize
24.05.14,09:10
O com svedci fakt , ze RK nie je v NARKSe???
Peggynka
24.05.14,09:50
Minimálne v profesionalite a dodržiavaní etického kódexu; tak ako v každej stavovskej organizácií (resp.cechu).
Ing. Ľubomír Janoška
24.05.14,11:23
Ak je nehnuteľnosť podozrivo lacná, určite by som preveril, ako dlho je vo vlastníctve súčasných vlastníkov, prípadne či títo vlastníci sú prví vlastníci od privatizácie (viď dátum a titul nadobudnutia do vlastníctva na LV).
trevize
24.05.14,11:49
Bavme sa o praxi...clenstvo v NARKS vobec nic neznamena. Ak ta podvedu, NARKS za nic nezodpoveda. Schvalne som si presiel zoznam clenov a tie najvacsie realitky tam chybaju.
dariusko
24.05.14,14:02
Najbližšie keď pojdem na trhovisko a bude niečo lacné, hneď sa budem pýtať predavača na dovod nízkej ceny !

A v Lidli TIEŽžžž :D :D
Patriciaaa
24.05.14,16:42
Susedia sú dobrý zdroj, v pondelok sa tam chystám, dúfam, že niekoho odchytím.
Patriciaaa
24.05.14,16:46
Je výhodnejšia vinkulácia cez notára než prostredníctvom banky? Ručí za niečo notár? Overuje si banka vlastníka bytu a iné, resp. či nejde o podvod?
Patriciaaa
24.05.14,16:56
Či ide o BSM zistím z listu vlastníctva a na katastry cez web? Byt vlastní staršia pani, dôchodkyňa. List vlastníctva som zatial nevidela.
Pekné svinstvá sa robia na Slovensku. Predpokladám, že dotyčný prišiel o byt aj o peniaze.
Patriciaaa
24.05.14,17:08
Chráni tento štát kupujúcich/predávajúcich v prípade podvodu? Keď je napríklad nehnutelnosť predaná dvom luďom, alebo predaj bez vedomia pravého majitela. Alebo má podvedený jednoducho smolu a prišiel o byt aj o peniaze?
Aj keď asi poznám odpoveď na túto otázku...
Ing. Ľubomír Janoška
24.05.14,17:28
Nie. Preto treba mať istotu, že kupujete od pôvodných alebo aspoň od dlhodobých vlastníkov (10 rokov a viac). Pri podvodoch sa (väčšinou) rýchlo prestriedajú vlastníci.
Patriciaaa
24.05.14,17:41
Ďakujem za odpoveď;)