Lukas217
24.05.14,11:19
Dobrý deň,

mám takú otázku ohľadom kúpy družstevného bytu. Popíšem moju situáciu.: Byt je družstevný s možnosťou odkúpenia za zostatkovú cenu. Majiteľ bytu nechce odkúpiť byt pretože by musel platiť daň, (teraz už byva v uplne inom meste). Takže by som sa s nim chcel dohodnut tak, ze zmluvou pravnikom overenou by som mu zaplatil polovicu ceny bytu (tolko mam nasetrene) co zan ziada v hotovosti aby prepisal na mna ten byt, ja ho odkupim (za zostatkovu cenu), nasledne poziadam o hypoteku a vyplatim mu druhu polovicu. Moja otazka znie aky druh zmluvy nato potrebujem aby sme boli obaja kryty, ze ja nepridem o svoje peniaze a on o svoju polovicu bytu.
Katy a R
24.05.14,09:28
družstevné byty sa bežne "predávajú" ... vlastne odkúpiš členské práva (nie byt) - a až potom následne môžeš odkúpiť do OV.
možno to riešia aj na vašom BD .. prípadne aj tu na Porade nájdeš k tomuto veľa užitočných tém ..
Lukas217
24.05.14,09:33
clenske prava odkupim a aku zaruku ma majitel bytu ze mu tu ciastku ktoru za byt chce dam a teda aku zmluvu na to potrebujem
Bednarova J
24.05.14,09:54
Katy a R
24.05.14,10:04
trhová hodnota členských práv je vysoká .. tým ho vyplatíš .. (a na to si zoberieš úver!) ... treba si presondovať u vás na BD
misoft
24.05.14,10:10
Musíš si uvedomiť jedno! "Predávajúci" NIE JE majiteľom bytu! Teda ho predať nemôže! Ty odkúpiš jeho členské práva v BD, staneš sa členom družstva, on nim prestane. Tým mu zanikne u užívacie právo na družstevný byt, prestane byť nájomníkom. Ty môžeš požiadať o pridelenie tohto bytu družstvo (ale to nie je na 100% zaručené, že ho dostaneš!). Ak družstvo dá súhlas s tým, aby si sa stal nájomníkom uvedeného bytu, potom môžeš uvažovať o odkúpení bytu do osobného vlastníctva.
Predchádzajúci svojim konaním - teda aby si zaplatil hodnotu BYTU sa dopustil tr. činu neodôvodneného obohatenia (predaj veci/nehnuteľnosti, ktorej nie je majiteľom), tr. činu podvodu.

Ešte raz opakujem - a to si zapamätaj - BYT NIE JE JEHO, NEMÔŽE HO PREDAŤ! Nemôže teda za neho pýtať nejaké peniaze.
Katy a R
24.05.14,10:28
nepochopila som, že prečo ho strašíš?! ... úplne normálne sa takto "predáva" (členské práva)
bez súhlasu BD to asi nepôjde - ale prečo by nemal ten byt dostať? ... však si kukni aj tú zmluvu, čo je tu priložená.
Mária27
24.05.14,12:10
nepotrebuje ani súhlas družstva, stačí tam doručiť uzavretú zmluvu

§ 230 obchodného zákonníka
Prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, len čo príslušné družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.
Katy a R
24.05.14,12:16
vďaka za opravu - myslela som pôvodne, že treba (nejaký formálny súhlas). čiže stačí len oznámenie a súhlas nového člena :)
Mária27
24.05.14,12:56
bud alebo
hanelie
24.05.14,16:42
Maria 27 - perfektná odpoveď - ako vždy :) , ešte doplním, že na kúpu bružstevného bytu banka neposkytuje úver, kedže vlastníkom je BD - naozaj netreba žiadny súhlas BD na predaj členských práv - tie majú tú istú hodnotu ako trhová cena -
Lukas217
25.05.14,04:29
a ako si zoberiem uver na vyplatenie "clenskych prav" ked nemam co zalozit. A po dalsie ked by to zafungovalo tak ako som to napisal v prispevku, ze na druhu polovicu by som poziadal hypoteku tak by uz byt musel byt v mojom vlastnictve teda ako zoberiem hypoteku uz na kupeny svoj byt? chcem mladomanzelsku nie americku...diky neni to trocha komplikovane?
Mária27
25.05.14,07:30
Môžeš to tak urobiť. Dajte si do zmluvy rozväzovaciu podmienku (§ 36 obč. zák.), že ak nezaplatíš celú sumu napr. do troch rokov, zmluva stratí účinnosť a budeš povinný mu previesť členské práva späť.
Katy a R
25.05.14,11:00
Nuž - zobrať si úver - to nie je nikdy jednoduché... a čím budeš ručiť - to je veru na tebe! však si presonduj všetky banky, aké majú podmienky - sa predbiehajú v ponukách jedna radosť (aj keď je to úplne inak, keď príde na lámanie chleba!)
pre hanelie - je možné zobrať úver aj na členské práva ;)
Mária27
25.05.14,11:28
ale členskými právami ani členským podielom nemôže ručiť
Katy a R
25.05.14,12:59
samozrejme, že ručiť čl. právami nie ... ale ani ten byt nemusí byť dostatočnou zárukou (aj keby ho vlastnil!) ... zábezpeka úveru, resp ručenie - tam je viac možností ..
A ešte možnosť - dohodnúť sa na splátkach ???
Lukas217
30.05.14,12:38
Bolo to prilis komplikovane s uverom na uz moj odkupeny byt nedostali by sme hypo do 35 rokov teda vyriesil som to nasledovne. Zakladam byt rodicov, poziadam o uver, odkupim byt, zabezbeku nazad prehodim na uz kupeny byt. Poplatky? znalecky posudok 80€, zapis do katastra 66€, vybavenie uveru 200€, zmena zabezpeky 150€. Takto to je najjednoduxhsie co poviete?