janovanko
24.05.14,14:14
V piatok t.j. vcera ma seklo v oblasti krcnej chrbtice, bol som osetreny na centralnom prijme v nemocnici. Lekar v ordinacii ma informoval ze sa mam hlasit u obvodneho lekara v pondelok pre PN a nasledne ist s nalezom k ortopedovi. Zamestnavatela som este v ten vecer informoval o tom ze nemozem nastupit dnes do prace pretoze moja praca pozostava z manualne narocnej prace a nezvladol by som to. Zamestnavatel to akceptoval moj nenastup do prace. Dnes v sobotu ma kontaktoval telefonicky ze sa mam okamzite dostavit pre vypoved, kedze som imobilny z dovodu bolesti som to zamietol, zasiela mi postou vypoved, k dnesnemu dnu ma odhlasuje aj zo socialnej poistovni. 20. juna by boli 3 mesiace co u neho pracujem na plny uvazok TPP. Zamestnavatel mi nebude platit PN? Kto mi bude platit PNku? V akej vyske dostanem PN? Moja hruba mzda na vyplatnej paske je 420euro. Moze sa zamestnavatel vyzut z neplatenia PN pocas marodky? Pravdou je ze obvodny lekar by ma vypisal na PN so spatnym datumom kedze dnes v sobotu neordinuje az v pondelok.
ivka70
24.05.14,12:25
Zjavne s tebou zamestnavatel ukoncil PP v skusobnej dobe, ak si SD mal 3 mesacnu. To moze aj pocas PN.

Obvodny ti vystavi PNku od piatka, cize zamestnavatel zaplati len ten 1 den a potom ju postupi Socialnej poistovni, ta bude platit zvysok.

Kedze si neodpracoval u zamestnavatela 90 dni, neda sa jednoznacne povedat, z coho sa ti budu pocitsat davky. Pracoval si predtym niekde? Ak ano, ako dlho a aky prijem si mal tam?
Katy a R
24.05.14,12:26
ak si bol naozaj v piatok ošetrený .. môže ti obvodný lekár vypísať DPN od piatku ..ak tak urobí patrí ti NM (maximálne 10 dní, ak PP neskončí skôr? - v tomto prípade by to mohol byť? 1 deň) a potom aj nemocenské dávky - dôležitý je, aký máš VZ (pozri na výplatnej páske - vlaňajší nejaký máš?)
No a ak ti zamestnávateľ dáva naozaj výpoveď - tak tam je aj výpovedná doba: čiže výpoveď to asi nebude, ak ťa aj odhlasuje z poisťovní (skôr iné - aha - ide o skúšobnú dobu - tak je to skončenie PP v skúšobnej dobe)
po tvojom doplnení - na výpočet nemocenskej dávky sa použije sa prvdepodobný VZ čiže by to mala byť tvoja hrubá mzda (no a 55% z VZ, prvé tri(dva) dni menej)
janovanko
24.05.14,12:30
ano skusobna doba bola dohodnuta na 3 mesiace.
predtym som mal zivnost od oktobra 2012 do marca 2014, odvody do socialnej poistovni som neplatil, nebol som totiz povinny platca socialnych odvodov.
veronikasad
24.05.14,12:31
Odkedy trvá tvoj pracovný pomer u súčasného zamestnávatela ?
janovanko
24.05.14,12:33
Ivke som napisal ze som mal zivnost od oktobra 2012 do marca 2014, odvody do socialnej poistovni som neplati. v skusobnej dobe moze dat zamestnavatel vypoved ihned bez udania dovodu, bez vypovednej doby.
janovanko
24.05.14,12:34
od 20 marca 2014
Katy a R
24.05.14,12:35
to nie je výpoveď! .. doplnila som !
veronikasad
24.05.14,12:35
Neide o výpoveď, ale ukončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe. Pracovný pomer môže skončiť aj počas PN-ky. Nemusíš si pre ňu prísť osobne do firmy (ak si PN), pošlú ti ju poštou. Tvoj pracovný pomer skončí, keď sa firme vráti podpísaná návratka, že si zásielku prevzal. Po tomto termíne, ak PN-ka ešte bude trvať, ti nemocenské bude vyplácať soc.poisťovňa.
veronikasad
24.05.14,12:37
K dnešnému dňu ťa zo SP odhlásiť nemôžu, až potom, čo sa im vráti doručenka, že si zásielku prevzal.
janovanko
24.05.14,12:38
co v pripade ak vypoved neprevezmem vobec? nadobuda pravoplatnost?
veronikasad
24.05.14,12:40
Neide o výpoveď, ale skončenie prac.pomeru v skúš.dobe. Dňom vrátenia zásielky firme sa považuje za doručenú a týmto dňom môže skončiť prac.pomer.
janovanko
24.05.14,12:40
mam z toho taky pocit ze na to doplati len socialna poistovna, preto lebo musi platit, zamestnavatel sa velmi hravo z toho vyzul.
veronikasad
24.05.14,12:42
Akou výpoveďou, čítaš čo ti píšeme ?
janovanko
24.05.14,12:42
cize cas kym posta pride ku mne a dorucenka sa vrati o prevzati, musi zamestnavatel platit PN a odvody do socialnej poistovne. spravne rozumiem?
janovanko
24.05.14,12:43
musim prevziat rozumiem
janovanko
24.05.14,12:45
prepac opravil som
veronikasad
24.05.14,12:46
Zamestnávatel počas PN-ky neplatí žiadne odvody. Za prvých 10 kal.dní platí náhradu príjmu pri prac.neschopnosti, ak PN trvá ďalej, od 11. dňa ju odstúpi do SP, ktorá vypláca nemocenské.
Ak prac.pomer skončí skôr ako 10. deň PN-ky, nemocenské vypláca SP od nasl. dňa.
V tvojom prípade, zamestnávatel chcel ušetriť, preto ťa vyzval na ukončení prac.pomeru, čo si počas PN-ky nemusel akceptovať. Keby ti bol oznámenie priniesol domov osobne, nič s tým neurobíš.
janovanko
24.05.14,12:52
este sa chcem opytat lekar v pondelok mi da nejaky zaznam, vraj sa to vola kladenka, neviem ci sa spravne vyjadrujem, zamestnavatelovi to mam odniest? Este ma zaujima do socialnej a zdravotnej poistovni mam zaniest nejake dokumenty o tom kto bude za mna platit zdravotne poistenie a do socialnej poistovni na nemocenske?
janovanko
24.05.14,12:54
podla vsetkeho po PN pojdem na urad prace
veronikasad
24.05.14,12:57
Ak nemáš vychádzku, prefoť si ju a pošli zamestnávatelovi doporučene 2 diely PN-ky (dostaneš 3 diely, tebe zostane len preukaz dočasne PN). Nezabudni obidva diely podpísať na zadnej strane. Zdravotnú poisťovňu budeš riešiť až po skončení prac.pomeru, lebo na Úrade práce ťa počas PN-ky nezaevidujú.
Ak prac.pomer skončí skôr ako 31.5. a tvoja PN-ke bude ešte trvať, do SP treba odniesť tzv. prechodku (potvrdenie o trvaní PN), ktorú ti vystaví lekár. Ak k 31.5. budeš ešte zamestnaný, prechodku je treba poslať zamestnávatelovi.
janovanko
24.05.14,13:01
cize v mojom pripade ziadat aj o prechodu kedze mam skoncenie pracovneho pomeru k dnesnemu dnu resp. ku dnu dorucenia vypovede postou. preukaz PN zaroven zaslem doporucene zamestnavatelovi, aby mi doplatil PNku za tych par dni OK.
veronikasad
24.05.14,13:03
Nemôžeš mať skončenie prac.pomeru k dnešnému dňu, keď si ešte nič neprevzal. Ak to zamestnávatel urobil (odhlásil ťa zo SP), ide o neplatné skončenie prac.pomeru. Prechodku si treba pýtať v každom prípade, len je rozdiel či ju budeš odovzdávať sám do SP, alebo zamestnávatelovi.
Katy a R
24.05.14,13:05
to nemusíš žiadať - ak lekár usúdi, že k 31.5. budeš DPN-tak ti dá automaticky:) - aj DPN aj potvrdenie o trvaní DPN.
veronikasad
24.05.14,13:07
Nie každý - nespolihala by som sa na to ...
janovanko
24.05.14,13:07
ten prispevok som upravil na poslednu chvilu
ako vidim ma caka dost vybavovania,
veronikasad
24.05.14,13:09
Pokial nemáš vychádzky, dodržiavaj liečebný režim, aby si neprišiel o nemocenské.
Katy a R
24.05.14,13:13
Veronika - v pondelok je už 26-teho ... len aby mu vôbec dal DPN? !;)
brčko
25.05.14,10:35
Ak tvoj pp netrval aspon 90dní s platením nem.poistenia a v predchádzajúcom kalend.roku si nemal vym.základ zamestnanca aspon 90dní, tak sa ti nemocnské, ktoré bude vyplácať soc.poistovna bude rátať z minimálneho vym.základu 402,50eur (ak je tvoja mzda vyššia ako toto minimum).