karka
24.05.14,18:44
Ahojte. Chcem poprosit o radu. Pred 4 rokmi nam vymurovali terasu cca 8x6m je nad terenom cca 1 m. Prva vrstva je bet. platna potom dali IPU-lepenku a na to poter cca 6 cm,bez kari rohoze.tento poter popraskal a my chceme dat vrchnu vrstvu (dlazbu).tohto mame obavu na takyto podklad ukladat dlazby..musime mat dlazbu do 3 cm nakolko hrubsia sa nevmesti pod dvere.co navrhuje pre nas?:-) :-) vysekat?:-) dakujem
karka
24.05.14,17:04
Tu su fotky k tomu.
lapejko
24.05.14,17:45
pozri, tu sú rôzne riešenia aj hrúbky možných skladieb: http://www.najizolacie.sk/index.php?miu=3&smiu=122
buchač
24.05.14,18:06
...a prečo ste nedali kari rohože ???
...a úplne na spodok , pod ten základný betón sa zvykne dávať ...
pankratz
24.05.14,19:11
Betón zvykne popraskať, keď rýchle schne. Bolo ho treba polievať, kým dozrieva a suší sa. Teraz pomôže len vyplniť škáry betónovým poterom, natlačiť do škáry, vyhladiť. A jemne počas sušenia zvlhčovať.
Peggynka
24.05.14,19:20
Ja to tiež idem riešiť,ale v našich klimatických podmienkach asi skončím u suchej pokládky dlažby.Na hydroizoláciu,na terče,uvažujem aj o tomto:
http://www.akcept.cz/komponenty-a-doplnky/terce-pod-dlazbu-vyrovnavaci-podlozky/
Musím to ešte preveriť (a premerať),ale mám viac ako 5cm na výšku.Nemám už nervy na tie večné opravy balkóna.
220870
24.05.14,20:01
To sú zmrašťovacie trhliny.Výsledok neodbornej montáže poteru.Po Slovensky poondilito.Ak je poter dutý a pokrútený je lepšie ho rozobrať(vysekať) a urobiť nový.Najlepšie to vysekať ,nerobiť nový poter ale uložiť dlažbu do piesku.
jslancik
25.05.14,05:24
To sú zmrašťovacie trhliny.Výsledok neodbornej montáže poteru.Po Slovensky poondilito.Ak je poter dutý a pokrútený je lepšie ho rozobrať(vysekať) a urobiť nový.Najlepšie to vysekať ,nerobiť nový poter ale uložiť dlažbu do piesku.
A co spravili zle? Nech sa nieco poucime...
karka
25.05.14,06:07
To sú zmrašťovacie trhliny.Výsledok neodbornej montáže poteru.Po Slovensky poondilito.Ak je poter dutý a pokrútený je lepšie ho rozobrať(vysekať) a urobiť nový.Najlepšie to vysekať ,nerobiť nový poter ale uložiť dlažbu do piesku.
Dakujem,asi zatial najlepsie riesenie.poondili to, len dufam,ze ta zakladna doska bude spravne vyspadovana..tu IPU mam podla vas taktiez odstranit? A ako je to z odvodom vody potom..dlazbu sparovat?alebo nechat vodu tiect pod nu?
220870
25.05.14,06:20
To sú zmrašťovacie trhliny.Výsledok neodbornej montáže poteru.Po Slovensky poondilito.Ak je poter dutý a pokrútený je lepšie ho rozobrať(vysekať) a urobiť nový.Najlepšie to vysekať ,nerobiť nový poter ale uložiť dlažbu do piesku.
A co spravili zle? Nech sa nieco poucime...
Môže tam byť viacero chýb.Nevhodný štrk,málo -moc cementu,moc vody,rýchle vysušenie,vysoká teplota pri spracovaní,zle zhutnené,,znečistená voda ,veľa hliny v štrku............
karka
25.05.14,06:21
...a prečo ste nedali kari rohože ???
...a úplne na spodok , pod ten základný betón sa zvykne dávať ...
to sme este boli vo viere, ze ked si ieco zaplatime, tak to budeme mat na 100% urobene:):)
220870
25.05.14,06:38
To sú zmrašťovacie trhliny.Výsledok neodbornej montáže poteru.Po Slovensky poondilito.Ak je poter dutý a pokrútený je lepšie ho rozobrať(vysekať) a urobiť nový.Najlepšie to vysekať ,nerobiť nový poter ale uložiť dlažbu do piesku.
Dakujem,asi zatial najlepsie riesenie.poondili to, len dufam,ze ta zakladna doska bude spravne vyspadovana..tu IPU mam podla vas taktiez odstranit? A ako je to z odvodom vody potom..dlazbu sparovat?alebo nechat vodu tiect pod nu?
Doska by mala byť vyspádovaná už pod ipou,ak to tak nieje tak je to reklamovateľná chyba.Pokiaľ je vyspádované tak izoláciu netreba odstraňovať.
alltracboy
26.05.14,08:55
mat pri dome dlazbu v piesku mi nepride ako vyhra. Aj za predpokladu, ze voda bude odtekat po vyspadovanej zakladnej platni, moze sa stat, ze bude odnasat piesok, bude to vlhke a bude treba riesit nejaky obrubnik.. tiez som to kedysi tak planoval. Pokial tie trhliny vznikli pri suseni, nemusi to byt oddelene od podkladu a aj keby bolo, nebude to horsie ako dlazba v piesku. Ja by som to v mieste prasklin lepil dlazbu na lepidlo mamut. Ale pokial je to prasklina vzniknuta pri suseni, uz sa to dalej pravdepodobne hybat nebude. Rozbijat terasu kvoly trom prasklinkam mi pride trochu prehnane.
karka
26.05.14,13:10
Tych prasklin je mnozstvo a v niektorych miestach ked sa na to postavim tak to plava resp.vydava dunive zvuky..cez praskliny v zime natiekla voda IPA to nepustila dalej a mraz uz asi urobil svoje.v niektorych miestach su v miestach prasknutia aj vyskove rozdiely v jednotlivych kusoch betonu....
alltracboy
26.05.14,13:14
Tych prasklin je mnozstvo a v niektorych miestach ked sa na to postavim tak to plava resp.vydava dunive zvuky..cez praskliny v zime natiekla voda IPA to nepustila dalej a mraz uz asi urobil svoje.v niektorych miestach su v miestach prasknutia aj vyskove rozdiely v jednotlivych kusoch betonu....
tak to asi fakt rozbit a spravit nanovo. Pokial chces nejake betonove platne (napriklad travero co su hrube cca 3-4cm) ratal by som s tym vyskovo, ale nie na piesok, ale lepit na beton a vysparovat aby pripadna voda odtiekla po povrchu.
karka
26.05.14,16:24
IPU prec?
alltracboy
26.05.14,17:25
IPU prec?
to netusim, ale osobne ipu na terase nemam, Pokial sa ten novy beton vyspaduje, spravi sa dobre dlazba, tak tama nebude stat voda a nebude ani vsakovat. Ipu som daval iba pod mury a v interiery. Ked uvazujem cisto teoreticky, medzi ipou na betonom by mohla stat voda ktora moze v extreme nadvihovat celu platnu, ale pokial sa tam da karisiet tak to nemoze prasknut. Takze asi ipa moze ostat. Treba robit vsetko tak aby sa povrchova voda odviedla prec a nesla do konstrukcie. Dobre vysparovane kachlicky + sokel su vodotesne.
220870
31.05.14,08:08
Tych prasklin je mnozstvo a v niektorych miestach ked sa na to postavim tak to plava resp.vydava dunive zvuky..cez praskliny v zime natiekla voda IPA to nepustila dalej a mraz uz asi urobil svoje.v niektorych miestach su v miestach prasknutia aj vyskove rozdiely v jednotlivych kusoch betonu....
V takom prípade je lepšie dať betón preč ipu pokiaľ sa pri rozoberaní betónu nepoškodí nemusíte strhávať.