eviketa
14.10.04,14:55
Dobrý deň všetkým "poraďákom".
Aj ked poznám túto stránku krátko, už mi veľmi pomohla. Potrebujem však poradiť, a nikde som to tu nenašla.
Ide mi o to:
človek A je zamestnancom, zároveň je spoločníkom v inej s.r.o., tu nemá pracovný pomer, ale chce si vyplacať odmeny (momentálne nie zo zisku, lebo spoločnosť len začina fungovať), proste chce mať nieaky prijem s sro. Moje otázky sú :
1.ako nazvať takú odmenu
2.soc.poisť. sa neplati (ak tomu dobre rozumiem)
3.zdrav.poisť. 4% si odvedie sám (to sa musí do poisť.nieako zaregistrovať?) a firma odvedie 10% z odmeny ?
4. daň odvedie s.r.o.
5. tento prijem vstúpi do koncoročneho vyučt.dane z priijmu, t.j. spolu s priijmom z trvalého prac.pomeru ?

Moc dík
Jozef Mihál
14.10.04,13:33
1. Odmena za prácu spoločníka, účtovať na 522
2. Neplatí
3. Áno, na účely zdravotného poistenia sa chápe ako zamestnanec, ako zamestnanca ho treba prihlásiť
4. Áno
5. Áno
Veva
14.10.04,14:52
Ešte k tej zdravotnej poisťovne ,neviem ako ste to myslel že sám odvedie ?
Odmenu zúčtujete spolu s mzdami zamestnancov a odvediete aj zdravotné ako každý mesiac. Len si to treba dobre dať do programu aby vám zrazilo len zdravotné a daň za spoločníka.
eviketa
14.10.04,17:51
srdečne ďakujem obidvom.
Janca
15.10.04,05:52
Tuto otazku by som chcela este rozvinut o dalsi dotaz, co ked si chce spolocnik s.r.o., ktory nema uzavrety prac. pomer platit DDP ako "klasicky zamestnanec" a tato s.r.o. mu chce tiez prispievat do DDP. Viem, ze suma, ktoru si chce zaplatit tento
spolocnik bude uctovana ako zrazka z cistej mzdy, prispevok od zametnavatela mu pripocitam k zakladu dane a odvediem dan, ale neviem, ci je pre s.r.o. takyto prispevok DDP pre tohoto spolocnika danovym vydavkom, ako je u zamestnanca so zmluvou ?
Jozef Mihál
15.10.04,06:15
Áno, spoločník si odpočítava svoj príspevok na DDP od základu rovnako, ako klasický zamestnanec, spoločnosť si dáva svoj príspevok do nákladov.

§ 5 odsek 2 ZDP:

(2) Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len zamestnanec ) od platiteľa týchto príjmov (ďalej len zamestnávateľ ) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Takýmito príjmami sú aj príjmy, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy.

Z horeuvedeného vyplýva, kto sa považuje na účely ZDP za zamestnanca - je to aj spoločník.
Janca
15.10.04,06:18
Uf, uf, som rada, ze to robim dobre. Ked mi to niekto potvrdi, hned je den krajsi a zvlast, ked je piatok - tak pekny vikend vsetkym.