telefonica
26.05.14,10:20
Prevzala som účtovníctvo od inej firmy. Oni ešte neuzavreli vlaňajší rok, lebo posunuli termín na jún. Jedná sa o to, že mi konateľ nosil hotovostné pokladničné doklady, ktoré som ja hlúpa účtovala a až neskôr som si uvedomila (po dph priznaní), že nemajú z banky žiadne hotovostné výbery. Teraz sa mi pokladňa dostala do dosť pekného mínusu, ktorý nepokryje povolených 5.000,-. Vie mi niekto poradiť ako mám postupovať? ČO S TÝM?
Tweety
26.05.14,08:21
Pokladňa má nejaký povolený 5000 -ový mínus? To je nejaká novinka, či? To aký zákon o tom hovorí?
telefonica
26.05.14,08:23
NIe, to je to, čo by mohol podnikateľ vložiť bez toho, aby sa to muselo hlásiť - ako dotácia...
avalik
26.05.14,08:30
no toto ma zaujima, ktory zakon a konkretny § hovori o povinnosti hlasenia a hlavne komu :eek:
Tweety
26.05.14,08:30
tiež by ma to zaujímalo, lebo žiaden taký ! nepoznám
JurickovaKatarina
26.05.14,08:34
Ja to riešim pôžičkou konateľa max. do výšky 5000€ (podľa potreby) pred dátumom ako sa mi pokladňa dostane do mínusu. Takto urobím bežne aj tri pôžičky do mesiaca. Veď tie náklady tak či tak platí konateľ. Neskôr keď urobí výber z banky, tak to vložím do pokladne a následne splatím pôžičku, prípadne jej časť.
Centrum
26.05.14,08:40
Tiež ma prekvapilo tých 5000,-, ale k otázke samotnej, v danom prípade už len vložiť pôžičku od FO, v potrebnej sume, kedže nebol žiaden výber z BÚ.( alebo riešiť hotovostné výdavky ..... )
telefonica
26.05.14,08:43
Nie je to tak, že na každú hotovostnú platbu vyššiu ako 5.000 Eur sa vzťahuje ohlasovacia povinnosť? A tiež, že jedna osoba, firma, živnostník voči druhej konkrétnej osobe, živnostníkovi atď nemôže v hotovosti uhradiť, vložiť viac ako 5000 EUR za rok. Musí tam byť banka.... Alebo sa to týka vždy len jedného úkonu? možno som to ja zle pochopila...

Od 1. 1. 2012 je táto povinnosť upravená už v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v novom § 49a ods. 8 zákona.
V súlade s týmto ustanovením fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur (kým do 31. 12. 2011 išlo o sumu 3 319,39 eura).
Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila.
telefonica
26.05.14,08:56
Teda sa na každú tú pôžičku zvlášť spraví zmluva a potom vklad do pokladne? Nie je to obmedzené na 5000 EUR za rok od jednej FO?
tictac7
26.05.14,09:49
telefonica (Dnes 11:43) Nie je to tak, že na každú hotovostnú platbu vyššiu ako 5.000 Eur sa vzťahuje ohlasovacia povinnosť? A tiež, že jedna osoba, firma, živnostník voči druhej konkrétnej osobe, živnostníkovi atď nemôže v hotovosti uhradiť, vložiť viac ako 5000 EUR za rok. Musí tam byť banka.... Alebo sa to týka vždy len jedného úkonu? možno som to ja zle pochopila...

Od 1. 1. 2012 je táto povinnosť upravená už v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v novom § 49a ods. 8 zákona.
V súlade s týmto ustanovením fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur (kým do 31. 12. 2011 išlo o sumu 3 319,39 eura).
Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila.
---------------------------------------
prosím Ťa pekne a toto si z ktorého znenia zákona zobrala? Máš aj aktuálne znenie zákona, či si ostala pri zákone platnom v roku 2012? Toto už druhý rok neplatí.
tictac7
26.05.14,09:52
§6 ods. 2
telefonica
26.05.14,10:03
Ooo, tak dobre. Ja som po pár rokoch začala znova účtovať podvojne znova tento rok a toto som nevedela... a môj program sa tiež vždy pýta pri účtovaní platieb, či ohlasovať... Vďaka za info... Ale zato platí zákon o obmedzení hotovostných platieb a to je niečo podobné, nie? Ohľadom toho, že suma nesmie prekročiť 5000 EUR za rok... či?
telefonica
26.05.14,10:05
zákona o účtovníctve? predpokladám :-)
tictac7
26.05.14,12:32
rok tam nikde nie je. pozri si §6 ods. 2
tictac7
26.05.14,12:33
prečo ZoU? Ten platby predsa neobmedzuje
telefonica
26.05.14,12:45
no akurát ten hovorí o tom, že musí byť všetko podložené dokladom... tak ma to napadlo kvôli tej otázke o zmluvách....
no, v každom prípade som to už našla, ak to teda dobre chápem, pokiaľ na každých vložených 5000 bude zvlášť zmluva, tak potom sa neporuší žiadny § žiadneho zákona a bude to v poriadku....
Žabinka
26.05.14,12:52
telefonica
26.05.14,13:03
Tak to som už našla, ako som aj v predošlom príspevku spomínala, len som nie celkom istá, či to riešenie ako som opísala - s tými zmluvami - je správne. Ale keďže sa tam píše, že ak sa platby týkajú jedného právneho vzťahu... potom ak bude ku každej pôžičke zvlášť zmluva, bude to toľko právnych vzťahov koľko je zmlúv... dobre to chápem?
zuziku
26.05.14,18:28
Toto uz neplati tzv.bonzaky sa uz za rok 2013 nepodavali
dariusko
26.05.14,19:50
"" Ja to riešim pôžičkou konateľa ..pred dátumom ako sa mi pokladňa dostane do mínusu. Takto urobím bežne aj tri pôžičky do mesiaca. . Neskôr keď urobí výber z banky, tak to vložím do pokladne a následne splatím pôžičku, prípadne jej časť. ""

Nejaké divné gazdovanie
Enyma
30.05.14,11:17
Daňový poradca mi dal nasledovnú odpoveď : vklad hotovosti podnikateľom do pokladne nie je predmetom zákona č. 394/2012 Z.z., pretože podnikateľ neodovzdáva hotovosť inej osobe. Pri vklade hotovosti do pokladne chýba osoba príjemcu. Podnikateľ je stále vlastníkom príslušnej hotovosti napr. 6000 € len ich zaúčtoval do svojho účtovníctva.
JankaO
30.05.14,11:24
ak v otázke hovorí o konateľovi, tak je zrejmé, že ide o pôžičku FO pre PO, čo sú dve osoby a je rozhodne predmetom zákona č. 394/2012 Z. z..
kuravesele
01.06.14,09:42
Podľa mňa keď podnikateľ vyberie z BÚ peniaze s tým, že ich vloží do pokladne (dotácia pokladne), tak v tom nevidím problém...však by to bolo choré keby, že sa aj toto obmedzovalo na tých 5000 euro...
veronikasad
01.06.14,09:54
Kde čítaš v prvom príspevku, že ide o výbery z BU ?