mizubizu
26.05.14,11:35
Zaujíma ma, či môže jeden z manželov predať pozemok, pokiaľ je ten druhý už zosnulý. Pozemok bol vo vlastníctve oboch manželov v 1/1. Nie je potrebné po smrti jedného z manželov urobiť dedičské konanie alebo celý pozemok je výlučne vo vlastníctve druhému z manželov? Vzťahuje sa na tento problém nejaký zákon, paragraf...?? Vďaka za radu.
misoft
26.05.14,09:59
Vo všeobecnosti: pri spoločnom podielovom vlastníctve, BSM, prechádza vlastníctvo na pozostalých - podiely sú určené zákonom. Ak sú len dvaja, stáva sa výlučným vlastníkom smrťou partnera - dedičske je už len úradným potvrdením skutového stavu.
mizubizu
26.05.14,10:47
Neviete mi ešte poradiť, čo v prípade, keď sme kúpili tento pozemok (máme kupnú zmluvu) od vlastníčky pozemku, ale až potom sme zistili, že je na LV zapísaný ako spoluvlastník aj jej zosnulý manžel. Medzičasom zomrela aj predávajúca. Nedajú sa získať pozemky vydržaním alebo nejakým spôsobom, aby sme nemuseli hľadať ich dedičov?
misoft
26.05.14,10:55
To je teda zvláštne - kúpili ste si pozemok a oni tam figurujú ako spoluvlastníci? To ste nekupovali celý pozemok? Pri kúpe a zápise do katastra ste si to neskontrolovali? Veď tam sa zapisujú údaje podľa KZ. Teraz sa len modlite, aby tí "pôvodní" majitelia (ktorí sú v LV ako spoluvlastníci) nemali ďalších príbuzných - lebo si budú nárokovať svoj podiel...
mizubizu
26.05.14,11:05
Všetko bola naša "sprostosť", že sme verili úradníkom na obci, tvrdili, že je pozemok písaný iba na jedného vlastníka, ktorý nám ho predal. Pri zápise do katastra sme zistili, že pozemok je vedený na vlastníka, ktorý nám ho predal ale aj na zosnulého manžela predávajúcej. Potom je kúpna zmluva neplatná??? Dá sa to nejako vyriešiť?
Chobot
26.05.14,11:28
No ste v dobrej kaši. Kúpnu zmluvu vám kataster asi zamietne, lebo nie je v súlade s katastrom. Opraviť ju už tiež nemôžete, lebo druhá zmluvná strana už nežije.

Malo byť dedičské konanie po jednom z manželov a nehnuteľnosť mala byť prepísaná celá na toho druhého (pokiaľ nemajú iných dedičov - napr. deti).

Teraz sa stane asi to, že sa otvorí dedičské konanie aj po tom manželovi, ktorý zomrel skôr, ale aj po tej vlastníčke, od ktorej ste nehnuteľnosť kúpili. Pokiaľ majú dedičov, tak uvidíš, ako sa zachovajú a či uveria tvojej kúpnej zmluve. Ak nie, tak pekne zdedia ten pozemok a môžu ho predať komu chcú.

Ako ste zaplatili za pozemok. Predpokladám, že si spravil druhú "sprostosť" a si jej zaplatila v hotovosti na ruku... a že nemáš žiadny doklad o prevzatí peňazí. Keď ich dediči nájdu u nich doma kôpku peňazí v hotovosti, potešia sa ešte raz. A povedia, že starkí žiadne peniaze doma nemali.

Ja nechápem - nehnuteľnosť si nekupuješ každý týždeň. To si si vôbec nepozrel list vlastníctva? Veď to je prvé, čo si človek pozrie, ak má záujem o nehnuteľnost.

Ešte by ma zaujímalo - koľko si zaplatil za pozemok?