sanid
26.05.14,14:00
Zamestnávateľ mi doručil list, v ktorom ma poveruje zodpovednou osobou zo zákona 122/2013 Z.z o ochrane osobných údajov podľa § 25 ods. 2. Môže ma týmto poveriť aj ked nemám vykonanú skúšku a nesúhlasím s tým? Pokiaľ viem zodpovedná osoba už nie je v organizáciách povinná.
rammt
26.05.14,12:30
v zmysle novelizovaného znenia zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov zamestnávateľ (prevádzkovateľ) môže výkonom dohľadu poveriť zodpovednú osobu. Ak tak neurobí, je povinný Úradu na OOÚ oznámiť tie informačné systémy, ktoré podliehajú oznamovacej povinnosti (viď. ust. § 34 ZoOOÚ)
Ing. Ľubomír Janoška
26.05.14,12:41
Nie, nemôže Vás poveriť.
Pokiaľ nemáte absolvovanú skúšku podľa § 24 zákona 122/2013 v znení zákona 84/2014 (zákon o ochrane osobných údajov), nemáte odbornú spôsobilosť na výkon funkcie zodpovednej osoby.
Keď Váš zamestnávateľ oznámi Vaše vymenovanie za zodpovednú osobu na Úrad (je povinný to urobiť do mesiaca podľa § 25 ods. 2 zákona o ochrane osobných údajov), Úrad okamžite zistí, že Váš zamestnávateľ porušil zákon pri poverovaní zodpovednej osoby.
Okrem toho je dôležité aj to, že poverenie musí obsahovať Váš výslovný súhlas, bez ktorého nebude spĺňať zákonné náležitosti a preto bude neplatné.

cit. § 23 ods. 8 zákona o ochrane osobných údajov:
Poverenie podľa odseku 2 obsahuje
a) identifikačné údaje prevádzkovateľa,
b) titul, meno, priezvisko a dátum narodenia poverenej zodpovednej osoby,
c) dátum začiatku platnosti poverenia zodpovednej osoby,
d) vyhlásenie prevádzkovateľa o tom, že poverená osoba spĺňa predpoklady podľa tohto zákona,
e) číslo potvrdenia o absolvovaní skúšky podľa § 24 ods. 5 písm. c) a dátum vydania potvrdenia,
f) výslovný súhlas s poverením a podpis poverenej zodpovednej osoby,
g) odtlačok pečiatky prevádzkovateľa,
h) dátum vyhotovenia poverenia a
i) podpis štatutárneho orgánu prevádzkovateľa alebo inej osoby oprávnenej konať v mene prevádzkovateľa.

Správne uvádzate, že vymenovanie ZO už nie je povinné.
sanid
27.05.14,07:21
Môže mi zamestnávateľ prikázať alebo iným spôsobom ma prinútiť vykonávať zodpovednú osobu na ochranu os.údajov a ísť na skúšku?
Ing. Ľubomír Janoška
27.05.14,07:48
Ako sme si už včera dopisovali, zákon o ochrane osobných údajov počíta so súhlasom poverenej osoby, bez ktorého je poverenie v rozpore so zákonom a teda neplatné.

Takže riešime otázku, či Vás dokáže "prinútiť k dohode", podľa ktorej na Vás prenesie zodpovednosť za dohľad nad ochranou osobných údajov. Ak stojí otázka tak, že kto sa nedá prinútiť k dohode, bude odídený, bolo by lepšie ísť na skúšku a zmieriť sa s tým, že nie každý ju urobí. V prípade, že ju urobíte, môžete poverenie viazať na podmienku - schválenie ročného plánu kontrolnej činnosti ZO, ktorý si postavíte napríklad podľa "pokutovníka" v zákone - každá položka, ktorá sa pokutuje, bude predmetom kontroly.
Chobot
27.05.14,07:49
Môže aj nemôže. Môže ťa poveriť touto úlohou, ak to súvisí s tvojou náplňou práce (ak si vo funkcii vrátnik, tak to môžeš odmietnuť) alebo ak ti plnenie iných úloh, ktorými ťa poveria vyplýva z náplne činnosti a pracovnej zmluvy.

Môžeš ale odmietnuť toto robiť. Ale o pár mesiacov sa nepýtaj, prečo ti dal zamestnávateľ výpoveď z dôvodu nadbytočnosti.
sanid
27.05.14,08:12
V pracovnej náplni mám uvedené spracúvanie mzdovej agendy a agendy zamestnancov školy.
Chobot
27.05.14,09:43
A načo sa to pýtaš v dvoch témach?

Je to to isté, ako keď ťa poverí inou úlohou. Môžeš odmietnuť úlohu splniť, ale nadriadený asi nebude tým nadšený a môžeš rátať, že ti to raz vráti aj s úrokmi.
Ing. Ľubomír Janoška
27.05.14,10:04
V podmienkach školy by malo byť ťažisko ochrany osboných údajov na údajoch žiakov a nie na údajoch zamestnancov.
Rodičia zamestnancov sa nebudú sťažovať kvôli každej prkotine, ale rodičia žiakov áno (zverejnenie fotky žiaka na výlete a podobne).
Chobot
27.05.14,14:30
Načo zakladáš už tretiu tému ohľadne tej istej otázky. Nechápeš tým odpovediam????