spink
09.04.06,10:15
V minulom roku som ako studentka strednej skoly, zarobila na prikaznu zmluvu mesacne 7000 Sk, cize rocne 84000 Sk, podala som danove priznanie. Chcem vediet, ako je to so zdravotnymi a socialnymi odvodmi?
Vopred dakujem za odpoved, velmi by mi to pomohlo:)
Jozef Mihál
09.04.06,09:38
Ak zarábate ako študentka na dohody o brigádnickej práci študentov, neplatíte do zdravotnej poisťovne priebežne mesačne nič.
Pozor ale, ak Váš príjem za celý rok 2006 (ak budete študovať celý rok 2006) prevýši sumu 41400 Sk, budete po skončení roka 2006 musieť vykonať tzv. ročné zúčtovanie poistného, uviesť tam svoj príjem a zaplatiť do zdravotnej poisťovne 14% z tohto príjmu.
dazap
10.04.06,20:19
Pracovali ste na základe príkaznej zmluvy??..
..t.z.že to nie je príjem zo závislej činnosti (§5), ale príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti (§6-z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov), ale na základe nej nemáte v SP štatút ako SZČO = odvody z nej platiť nebudete bez ohľadu na výšku Vášho príjmu.
Čo sa týka ZP - majú tie isté vymedzenia štatútu SZČO, pravdepodobne by ste platiť tiež nemuseli,ani prihlasovať sa, ale to si ešte radšej overte a doporučujem si to overiť aj niekde vyššie u vedúcej, ja osobne nemám dobré skúsenosti s pracovníčkami v registračnej hale a ich znalostiach o zákone.