Zuzkall
26.05.14,16:59
Dobrý deň, dozvedela som sa o možnosti, že aj otec dieťaťa môže poberať materské až do 3 rokov veku dieťaťa, a to aj vtedy, ak už materské na toto dieťa poberala jeho matka. Manžel je SZČO a spĺňa podmienku 270 dni platenia poistného na nemocenské poistenie (platí odvody od 1.7.2013), dieťatko bude mať v júli 2 roky. Problém je v tom, že platí odvody z minima a tak rozmýšľam, či sa dá nejak mu ten vymeriavací základ zvýšiť. Rozmýšľala som, neviem či celkom správne, že by sa na 90 dní zamestnal, tak aby mal hrubú mzdu cca 1200 € a následne by požiadal o materské zo zamestnania (počas obdobia zamestnania by mal prerušiť živnosť - teda na tie cca 3 mes., aby bolo možné dobu poistenia zo živnosti prirátať, resp. "použiť" pri žiadosti o materské zo zamestnania). Po nástupe na materskú by si živnosť zas obnovil. Šlo by to takto, pripadne inak? Ďakujem. Zuzana Z.
Katy a R
26.05.14,15:17
teoreticky je to OK ..
neponáhľala by som sa so znovuzaložením živnosti (prerušiť sa dá tuším len na 6 mesiacov?)
Zuzkall
26.05.14,15:58
ďakujem za postreh, tiež som našla info, že prerušenie musí byť minimálne na 6 mesiacov. To by bola asi príliš dlhá doba. Dalo by sa to celé (zvýšenie vymeriavacieho základu) docieliť aj nejak inak?
Katy a R
26.05.14,16:13
tak mohol by zrušiť živnosť .. a potom nanovo založiť (aj na kratšiu dobu). ale potom by musel znovu platiť SP - teoreticky by to malo byť v poriadku - nebude mať počas materskej (poberanej z poistenia zamestnanca) príjem z tohto zamestnania ... ale tých 28 týždňov ubehne, ako voda! treba si to dobre prepočítať ( a určite by som nešla nadoraz!)
Zuzkall
26.05.14,16:55
čítam si to stále znova, ale nerozumiem...
via
26.05.14,22:10
celkom nerozumiem ani ja .. ale da sa z toho vycitat, ze ked zivnost zrusis, prakticky ju mozes obnovit kedykolvek .. tj. vyhnes sa lehote min. 6 mesiacov keby si ju chcela len pozastavit ... mna by ale zaujimalo ... lebo to ozaj neviem, ake musia byt splnene podmienky aby na tu matersku mohol nastupit .. nie je tam nejake obmedzenie???
Katy a R
26.05.14,22:18
podmienky sú v zákone o SP ;)
Zuzkall
27.05.14,12:08
Katy a R naozaj celkom nerozumiem: " a určite by som nešla nadoraz!"

Som si vedomá, že nemôže mať príjem zo zamestnania z ktorého mu bude poskytované materské a po opätovnom založení živnosti bude opäť platiť odvody ako doteraz (ale na tom nezáleží, lebo tak je to aj teraz a bude aj naďalej aj keby neriešime materské), ale za tých 28 týždňov dostane pekné peniaze navyše. ALEBO SOM NA NIEČO ZABUDLA? Ešte raz ďakujem.
Katy a R
27.05.14,12:40
odpoveď máš v prvom riadku môjho príspevku :) všetko ostatné si ani nemusíš všímať ;) .. to len preto, že konkrétne som to ešte "nevidela" (hlavne termíny som myslela, aby neboli nadoraz ..)