Annie
14.10.04,15:53
Zdravím Vás, mohli by ste mi poradiť, do akej výšky môžem zahrnúť do nákladov faktúry za telefón, zriadenie a prevádzku internetu a kúpu nového počítača u FO podnikateľa, ktorý tieto veci má doma a teda je zrejmé, že ich využíva aj na súkromné účely. Ak bol počítač kúpený na viacero faktúr, z ktorých ani jedna nepresahuje 30 tis. môžem dať všetky faktúry rovno do nákladov, alebo sa to chápe ako jedna vec a musím počítač odpisovať? Ďakujem
Paula
14.10.04,14:00
Na cenu počítača treba nabaliť všetky zariadenia, ktoré nevedia pracovať samostatne. Telefón - tam je dobrý výpis hovorov a mesačný poplatok %-ne podľa neho si uplatniť, Internet si dávam celý do nákladov, nehľadám informácie len na Porade, ale aj v zákonoch. Je pravda, že mi neskáču impulzy cez pevnú linku a nevidno, ako dlho som na internete bola a či je to "daňovo uznateľný čas".
alexxandra
21.10.04,17:43
Co sa tyka telefonov,stretla som sa viac krat s nazorom, ze:

1.Ak je faktura vystavena na FO - firmu,t.j. je na nej okrem mena a adresy aj ICO a DIC, pripadne IC DPH, tak moze ist do nakladov cela, ak sa podnikatel sam nerozhodne,ye pojde iba cast, a takisto si moze aj uplatnovat DPH,ak je platca.

2.Ak je faktura iba na meno a adresu, bez ICA, tak moze ist iba nejaka cast,ja davam polovicu, a nesmie sa uplatnovat DPH.

Ak niekto nieje platca DPH, tak to az taky problem nieje,ale ak si uz chce niekto uplatnovat DPH,treba pekne ist do EuroTelu alebo Orangu a urobit prepis. Aj ja som si to sama si vybavovala a mam pokoj :-) V Orange staci k tomu hocijaka kopia ŽL,ale v EuroTeli chcu maximalne 3 mesiace stary.

S pocitacom ma Paula svatu pravdu,nech to ani neskusaju rozpisat na viac faktu-blockov .-)
M3G
21.10.04,18:26
Podľa mňa by šlo obhájiť používanie jednotlivých komponentov samostatne:

- skrinku počítača používate na vyloženie nôh
- monitor slúži ako vyhrievacie zariadenie do kancelárie.
- klávesnicou ma napadá, že by ste ju mohli použiť ako masážne zariadenie, na ktoré si ľahnete - to Vám ale z nákladov určite vyhodia
- myš používate na trénovanie sekretáriek, ktoré nevedia používať počítač a musia sa preto najprv naučiť pracovať s myšou.
- CDROM, zdroj a reproduktory by ste mohli používať aj samostatne na prehrávanie pesničiek, ale museli by ste obhájiť, že prehrávanie pesničiek slúži na zabezpečenie príjmu.
- procesor by sa dal použiť spoločne so základnou doskou a zdrojom ako rýchlovarná konvica.
- ventilátory by ste deklarovali ako klimatizáciu.
- ostatné komponety odporúčam použiť ako výzdobu kancelárie...
A čo Vám môžu?
Janca
22.10.04,05:18
M3G uz Ti taketo bludy niekedy presli ? Ak ano, beriem Ta za danoveho poradcu!
anita
22.10.04,05:46
pre M3G: Mala som super náladu už aj preto, že je piatok, ale po prečítaní tohto príspevku je to "bombový" piatok. Tento príspevok si vytlačím a dám si ho na nástenku.

P.S.: Strelci, že vraj dnes máme perfektný deň. Ale máme si vziať so sebou foťák, lebo sa to dlho nebude opakovať....
M3G
22.10.04,21:05
Pracujem s veľkými výmyselníkmi....
M3G
22.10.04,21:07
pre M3G: Mala som super náladu už aj preto, že je piatok, ale po prečítaní tohto príspevku je to "bombový" piatok. Tento príspevok si vytlačím a dám si ho na nástenku.

P.S.: Strelci, že vraj dnes máme perfektný deň. Ale máme si vziať so sebou foťák, lebo sa to dlho nebude opakovať....
Keď som si prečítal otázku, dosť ma rozrušila a ako sa hovorí: Ako sa do hory volá tak sa z nej ozýva, preto tá odpoveď. Nič v zlom :)
Zuzka
22.10.04,21:11
M3G, už dávno som sa tak schuti nezasmiala. Bude sa opakovať ale tiež si to vytlačím. Tak vtipný príspevok som dávno nečítala. :-))))