bezradna1
26.05.14,20:00
prosim o radu.... Manzel pracuje ako vodic MKD v malej firme.Kedze nastali viacere dôvody zo strany zamestnavatela napr.neopodstatnene strhavanie zo mzdy do fondu oprav,nevyplacanie a nepreplacanie dovolenky,meskanie vyplatnych terminov...ma zmluvu jedinu,bez dodatku do 31.12.2012 a to na minimalnu mzdu a ustnu dohodu o doplateni odmien 11% z faktur preprav,ktore nikdy nevidel,cize ani nevie v akej vyske su.dal vypoved dohodou §60 bez udania dôvodov,lenze zamestnavatel mu odpisal,ze jeho vypoved neakceptuje a nadalej ho povazuje za svojho zamestnanca s vyzvou,aby sa dostavil hned do zamestnania.Do dnesneho dna dostal akurat minimalnu mzdu 356eur a zbytok?vraj kriza nema peniaze...aj keby nastupil co ani nechce,kedze nesuhlasi s praktikami firmy,tak mu nie len nevyplati za posledny odpracovany mesiac (april) ale vyuzije ho este viac za minimalnu mzdu.Je mozne poslat novu vypoved na neakceptovanie tej §60 dohodou a zmenit to na §69 ods.1 b?ci uz nemozno menit?dakujem za odpoved.
jslancik
26.05.14,18:08
Ten datum mas fakt dobre?
bezradna1
26.05.14,18:18
ano taky ma na zmluve ako na dobu urcitu,ale pocula som vraj to ZP upravuje tak,ze aj bez dodatku PP stale trva na neurcito.
Tweety
26.05.14,18:21
Môže okamžite skončiť PP za zákonom stanovených podmienok.
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
bezradna1
26.05.14,18:26
ano to som si dnes precitala ako prve...zaujima ma ale to,ze ak uz jednu vypoved podal pred par dnami presne 20.5.2014 §60 a dnes mu dosla odpoved zamestnavatela,ze ju neakceptuje a dal mu 2mes.vypovednu lehotu,ci mu môze dat manzel novu vypoved presne tu co ste mi tu napisala.Neviem si rady,najviac ma stve,ze mu nevyplati za minuly mesiac,len tu minimalku co uz poslal...odmeny nema ani v zmluve zakotvene,takze nit sa na co odvolat,kedze su len na ustnej dohode :(
Tweety
26.05.14,18:43
§60 nie je výpoveď, je to skončenie PP dohodou, a s tým musí zamestnáv. súhlasiť, takže ak odpísal, že s ňou nesúhlasí, PP trvá.
bezradna1
26.05.14,18:51
hm...teda nie je mozne zamestnavatelovi dorucit inu vypoved?ako ho môze drzat v PP nasilu?inak v zmluve som nasla este jednu taku vec,ze popri tejto praci môze vykonavat aj dalsiu (podnikatelsku,zivnostensku...) teda môze pracovat aj v inej firme ak som to spravne pochopila,aj bez jeho vedomia?
jslancik
26.05.14,19:01
No, pani. Najprv by si si mala dat dokopy, v com vlastne zamestnavatel porusil pracovnu zmluvu. Ci stoji za to uvazovat nad okamzitym skoncenim PP.

Ak nie, tak treba podat normalnu vypoved. Nie DOHODU, ako ste spravili prvykrat. Na dohodu treba dvoch. Vypoved je jednostranna. A ma vypovednu dobu samozrejme.

verim, ze do buducna sa poucite. Aj ked doba je zla, ale je dobre mat v zmluve vsetko potrebne. Inak je vsetko navyse len obrovsky prejav dobrej vole zamestnavatela. Moze to kedykolvek skoncit, a nemas sancu to pravne vymahat. A navyse ani skoncit to nie je take jednoduche, ako vidite.
bezradna1
26.05.14,19:14
dakujem pekne...zamestnavatel ho upovedomil-ustne o tom,ze mu bude mesacne strhavat 50eur z platu do udajne fondu oprav...manzel ma pritom uzatvorenu poistku pri vykone povolania,ak spôsobi skodu zamestnavatelovi,ale jeho zamestnavatel ju nechcel akceptovat a nadalej si mesacne strhaval od kazdeho zamesnanca(4) po 50eur...cize 200eur mesacne a rocne 2400eur...to su čiste nezdanene peniaze do jeho vrecka...nechce sa mi pisat vsetko.je to nechutne zderstvo....a ked si manzel pytal,ze nemal ziadnu skodu svojich 600eur spät(za rok) tak mu zamestnavatel oznamil,ze on sa rozhodol,ze tie peniaze ostavaju v prospech firmy...nechutne...:(
jslancik
26.05.14,19:29
To mu strhaval akym sposobom? Pravdepodobne nevystopovatelnym - teda mu v hotovosti vyplatil mzdu k 50 eur menej. A na co ste prosim vas cakali? Kym mu zacne strhavat 100 eur? Indicii je dost. Pracovat iba kvoli samotnej praci nie je zrovna vyhra.
bezradna1
26.05.14,19:40
ja som na manzela tlacila uz davno,ze sa mi to nepaci...ale odist a nemat nahradnu pracu?...teraz sa mu postastilo tak dufam,ze nedopadne rovnako.inak pred dvoma rokmi odchadzal z firmy kde pracoval 11r.(taktiez mu nevyplatili mzdu az po podani trestneho oznamenia ) na nastojenie terajsieho zamestnavatela,ako mu bude lepsie v novej praci ...ach...ked vtacka lapaju pekne mu spievaju...
Bubi200
16.06.14,16:46
Dobry vecer, co sa moze stat v najhorsom pripade ked sa zamestnavatel nechce dohodnut na urcitom termine a ja sa proste nedostavim do prace s tym ze im to oznamim? Dakujem.
Tweety
16.06.14,16:51
Dostaneš absenciu, je to porušenie PD s možnosťou okamžitého skončenia PP.
Tweety
16.06.14,16:52
Ale mal si si zadať novú samostatnú otázku.
Bubi200
16.06.14,16:54
Dakujem, A mozem mat za to financny postih?
veronikasad
16.06.14,16:55
Máš v prac.zmluve dohodnutý postih za nedodržanie výpovednej doby ?
Tweety
16.06.14,16:57
Dal si už výpoveď?
Bubi200
16.06.14,17:07
Moc sa tu nevyznam a neviem jak to presuniem do novej temy. Nejde o mna ale o priatelku.pozriem tu zmluvu. Uz dala ale este ju nema podpisanu. Dakujem vam za ochotu
veronikasad
16.06.14,17:31
Výpoveď sa nepodpisuje, iba ak by zamestnávatel podpísal jej prevzatie. Nemá žiadnu možnosť s ňou nesúhlasiť.
Bubi200
16.06.14,17:46
Aj ked to nebude 2mesacna? Cize ziadna nahrada skody atd?
Tweety
16.06.14,17:51
výpoveď sa druhej strane musí doručiť, po doručení nasleduje výpovedná doba