Dancike
27.05.14,04:11
Ide o to ze som bol cele doobedu u lekarky na krv, moc, usne, ocne atd. a potomto vsetkom co som absolvoval sa mam akoze vratit do prace na 4hodiny ? Prosim vas o radu lebo ty zahranicny zamestnavatelia si snad urcuju zakony sami.
lubko6394
27.05.14,04:47
Vrátiť si sa mal principiálne aj na 5 minút. To voľno je jasne definované ako nevyhnutný čas na návštevu lekára a ešte s dodatkom ak nebolo možné návštevu lekára vykonať mimo pracovnej doby.
Zajtra bude hádam už otázka či nemá zamestnávateľ poskytnúť týždeň plateného voľna lebo vyšetrenie bolo pre zadávateľa psychicky náročné a zaplatiť rehabilitáciu vo Vyšných Hágoch aspoň v 5-hviezdičkovom apartmáne a s obsluhou hore bez.
Dancike
27.05.14,05:03
Vratit sa do prace po absolvovani odberov krvi ocneho , usneho a kozneho vysetrenie kde som koncil vysetrenia od rana od 7:00 do 14:10 . Dalsia vec je ze toto vysetrenie si vyzadoval zamestnavatel nie ja! Ja osobne ho nepotrebujem. Potrebuje to on a poslal ma pocas pracovnej doby. Tak ake Vysne Hagy tu splietas ?
avalik
27.05.14,05:30
Zamestnavatel ma poslal na preventivnu lekarsku prehliadku a tvrdi ze ta plati len na 8hodin co som chybal v praci a ze zvysne 4 si mam nadpracovat. Môze to ?
Dnes 05:11 Dancike
Ide o to ze som bol cele doobedu u lekarky na krv, moc, usne, ocne atd. a potomto vsetkom co som absolvoval sa mam akoze vratit do prace na 4hodiny ? Prosim vas o radu lebo ty zahranicny zamestnavatelia si snad urcuju zakony sami.

jasne, ze moze a je to bezne ... mas urceny pracovny cas - ak ta pocas neho posle na preventivnu prehliadku, tak po jej skonceni sa mas vratit a pokracovat v svojej beznej praci

doplnenie:
ty si nebol na vysetreni ani na osetreni - zucastnil si sa na preventivnej prehliadke

PREKÁŽKY V PRÁCI
Prekážky z dôvodov všeobecného záujmu

§ 136

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.

§ 137

(4) Občianska povinnosť je najmä činnosť
c) pri povinných lekárskych prehliadkach,

§ 138

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.
sosak
27.05.14,05:34
Mýliš sa, ak chceš pracovať, tak preventívnu prehliadku potrebuješ aj ty, zamestnávaťeľ robí to, čo vyžadujú predpisy BOZP.
Chobot
27.05.14,05:54
Áno môže to. Po skončení prehliadky si mal ísť späť do práce. A nepíš tu somariny, že si z dôvodu prehliadky v ten deň nemohol pracovať. Hádam tých 20 ml krvi, čo ti zobrali ti neoslabilo tak organizmus, že si nemohol pracovať. Alebo ti lekárka tak vyštárala uši, že si v ted deň nepočul? Alebo čo ti bránilo vrátiť sa do práce a pracovať?
sosak
27.05.14,06:06
Lekárska preventívna prehliadka vo vzťahu k práci sa pri pracovnej činnosti druhej kategórie vykonáva jedenkrát za tri roky. Pri pracovnej činnosti tretej a štvrtej kategórie to je jedenkrát ročne a pri prácach, pri ktorých sa vyžaduje osobitná zdravotná spôsobilosť, v intervaloch podľa osobitného predpisu. Lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore ortopédia, oftalmológia alebo všeobecné lekárstvo alebo lekár s certifikátom v certifikačnom odbore klinické pracovné lekárstvo alebo klinická toxikológia.

Lekárska preventívna prehliadka vo vzťahu k práci sa vykonáva:

pred nástupom do práce,
v súvislosti s výkonom práce,
pred zmenou pracovného zaradenia,
pri skončení pracovného pomeru.

Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s výkonom lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci, uhrádza zamestnávateľ.

Podľa § 34 zákona č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve je každý zamestnanec povinný dodržiavať bezpečné pracovné postupy a schválené prevádzkové poriadky a podrobiť sa lekárskym preventívnym prehliadkam vo vzťahu k práci. Podľa § 35 toho istého zákona je povinnosťou každého zamestnávateľa (či už ide o fyzickú alebo právnickú osobu) spolupracovať s orgánmi verejného zdravotníctva pri plnení ich úloh, zabezpečiť kvalitatívne a kvantitatívne zisťovanie zdraviu škodlivých faktorov životného prostredia a pracovného prostredia, ktoré používajú pri svojej činnosti alebo ktoré pri ich činnosti vznikajú a ktorých výskyt a prípustné hodnoty sú upravené osobitnými predpismi.
Dancike
27.05.14,06:47
Pracujem ako udrzbar a moja praca vyzaduje fyzicku zdatnost co po 8 hodinovych vysetreniach a odberoch krvi nieje mozne
Dancike
27.05.14,06:50
VED JE TO CELODENNE OSETRENIE !!!! CO JE NA TOM NELOGICKE ??
Dancike
27.05.14,06:52
Ano to mas pravdu ale preco ma posiela pocas pracovnej doby a nenecha ma to vybavit si to ked mam volno? Ja som ho o to neprosil.
kopretinka
27.05.14,07:27
ALE TEBA NEOŠETROVALI CELY DEN,CELÝCH 12 HODÍN,ALEBO ANO????? U OČNEJ SI PREČÍTAL PÁR PÍSMENOK,OBVODNEJ SI SA VYČURAL DO POHÁRA A TO ŤA TAK NESKUTOĆNE UNAVILO???????
vanessa2
27.05.14,07:40
tak nech sa na mňa nikto nehnevá neviem ako funguje zdravotníctvo u všetkých tých kritických odpovedajúcich ale u nás odber krvi a ďalšie vyšetrenia sutočne trvajú celý deň, ja napríklad som bola len na očnom od 05 hod rano a to ôsma v poradí už a vrátila som sa o 13 hodine domov ,k tomu ak by som mala isť ešte k ďalšiemu lekárovi,tak sa nevybavím, a nevidím dôvod,ked bol celý deň u lekára,prečo by sa mal vrátiť do práce, paragraf platí celý deŇ
avalik
27.05.14,07:42
to nemyslis vazne? takze 12 hodinovu pracu udrzbara zvladas ale pracovat 4 hodiny po preventivnej prehliadke - odber, vycurat sa do pohara a cakat v cakarni nie???? ... ak by si to nezvladal, tak cez preventivku neprejdes
Chobot
27.05.14,07:43
Zákonník práce nepozná pojem celodenné ošetrenie. To je len pojem na ošetrenie alebo vyšetrenie, ktoré trvalé dlhšie, ako je pracovná zmena.

Tebe ale zamestnávateľ ospravedlní iba neprítomnosť za dobu ošetrenia a cesty tam a späť podľa § 220 ods. 2:

(2) V priamej súvislosti s plnením pracovných úloh sú úkony potrebné na výkon práce a úkony počas práce zvyčajné alebo potrebné pred začiatkom práce alebo po jej skončení. Takými úkonmi nie je cesta do zamestnania a späť, stravovanie, ošetrenie alebo vyšetrenie v zdravotníckom zariadení, ani cesta na ne a späť. Vyšetrenie v zdravotníckom zariadení vykonávané na príkaz zamestnávateľa alebo ošetrenie pri prvej pomoci a cesta na ne a späť sú úkony v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh.
ivka70
27.05.14,07:46
tak to sa velmi mylis, "paragraf" ma jasne definovane, ze plati na nevyhnutne potrebny cas na vysetrenie alebo osetrenie u lekara ....
ecuch
27.05.14,07:50
buď rád, že si si nemusel odpracovať celú šichtu. Poznám firmy, kde preplácajú llen jedno- maximálne dve péčka za rok - zákon-nezákon......
avalik
27.05.14,08:07
doplnila som odpoved
willma
27.05.14,08:48
ecuch toto nebolo P - bola to preventívka v zmysle zákona o BOZP - na tú sa vzťahuje iný paragraf.