Stanislav Brunensky
27.05.14,07:58
Celé detstvo som strávil na dedine u babky tak sa vyznám v záhradníčení. Potreboval by som sa preto poradiť ako sa dá využiť záhrada na menší zárobok. Dom sa nenachádza v lukratívnej časti takže prenájom môžem vylúčiť. Strýko je vášnivý hubár a tak sme premýšľali nad pestovaním a predajom priesad, húb alebo chovom hydiny. Má niekto lepšie nápady ako využiť záhradu?
jslancik
27.05.14,06:05
... možno by niekomu vyhovovalo, že nie je v "lukratívnej časti". Nie každý hľadá záhradu v osade, či so susedmi, ktorí každú sobotu "grilujú" (rozumej chlascú od rána a dymia o106)

Hydina? Jedine pre svoje použitie. Alebo pre najbližších príbuzných. A berieš na seba dosť zodpovednosti za prípadné choroby. Minule bola u nás salmonela vo vajíčkach "z domácej farmy".
Na tvojom mieste by som tam pestoval nejakú exotiku. Je dosť inzerátov napr. na bazoši. Od chilli, cez stéviu, lípiu, kotvičník, a pod. Možno by to chcelo skleník alebo mierne úpravy. ďalšia možnosť sú bylinky. Len treba všetko premyslieť a dobre vybrať. Samozrejme nečakať, že ťa to bude živiť. To by si musel mať fakt dobrý nápad.
Veľa zdaru.
Dáša_
27.05.14,06:08
ak máš niečo takéto https://www.facebook.com/pages/Zo-z%C3%A1hrady-do-kuchyne/432935220125497?ref=profile prečo nie? Teda, ak si pripravený na tom aj makať.

Alebo potom nájsť "dostatočne výnosné" rastliny :)
arizona
27.05.14,06:11
chces to ako privyrobenie popri praci,alebo sa tomu venovat naplno?
vlado 33
27.05.14,06:18
Celkom slušne sa dá privyrobiť na včelárení, pokiaľ to nebude otravovať susedov.
terezamaria
27.05.14,06:27
Priesady pestované vo veľkom na predaj / hlavne, keď sa vydaria / dajú pekné eurá, ak k tomu pridáš hlivu, pažítku do kvetináčikov / presadenú z riadkov /, skoré rajčiny, skorú cibuľku, reďkovku a všetku ostatnú skorú zeleninu, dá sa na tom zarobiť.....vajíčka musíš dorábať tak, že budeš kŕmiť zdravou stravou.....nasekaná žihľava zo šrotom to istí a nemôže sa vyskytnúť salmonela, tá sa môže vyskytnúť z pochybných zmesiek na kŕmenie......ale hovoríš, že poznáš záhradníčenie, takže určite aj poznáš, že to je drina a stále dookola....ale koho to baví a vládze, môže to byť aj koníček....želám Ti, aby si si vybral správnu cestu a mal z nej naozaj úžitok.
Terezia13
27.05.14,06:28
dobrý odbyt je aj na humus, možno by bolo dobré skúsiť dažďovky
jslancik
27.05.14,06:30
susedov asi moc nemá. Ale ak nikdy nerobil so včelami, bude mať problém. Okrem toho včelárina má čím ďalej väčšie problémy. Ale možno je to iba "marketingový ťah".
lujza.j
27.05.14,07:22
Vcelarcenie je v prvom rade ze tie vcelky musis mat rad a musis mat nato hromadu casu....kym pride k finalnemu produktu...tak si pekne makne
jslancik
27.05.14,07:26
presne to som myslel svojím vyjadrením (problém) :)
Stanislav Brunensky
28.05.14,04:46
ohľadom včelárení potrebujem mať aj súhlas aj od susedov? ak začnem včeláriť mám nárok na nejakú dotáciu?
Stanislav Brunensky
28.05.14,04:59
najprv by som sa pokúsil privyrobiť a tak to pôjde tak sa tomu venovať naplno
Stanislav Brunensky
28.05.14,05:00
Vyplati sa viac pestovať priesady alebo rôzne bylinky
arizona
28.05.14,06:54
Dnes je v mode nakupovat BIO potraviny priamo od pestovatelov a chovatelov. Na nete najdes vela web stranok, ktore ponukaju predaj takychto produktov. /hladaj pod debnickovy predaj,predaj z dvora atd/. Ked sa vydas touto cestou, ze budes chovat napr. kurence v ich prirodzenom prostredi,alebo pestovat ovocie, ci zeleninu, myslim, ze ked si ziskas dobre meno, ludia si zvyknu k tebe chodit nakupovat. Kvalitne slovenske produkty na trhu chybaju, ludia ich coraz viac vyhladavaju. takze smelo do toho!
lujza.j
28.05.14,07:22
Vcelky predsa nemusis mat v zahrade....kolko by si mal medu z fixneho vcelina....ak nie si niekde na luke ,alebo v mieste kde je celosezonne kvetenstvo...
Dáša_
28.05.14,08:20
No a úplne super bude, ke´d k tomu budeš mať aplikáciu na android a tieto svoje výpestky budeš rovno ponúkať v istých komunitách takto :)
Oliwa
29.05.14,17:50
Či sa dá na záhrade zarobiť? Neviem. Ale narobiť - to určite. A to vieš aj Ty... Aj keď človek robí len pre vlastnú potrebu, je to určite plus - ušetríš na zelenine či ovocí, získaš na kvalite produktov, vieš, čo ješ, a hýbeš sa... Žiadna kyber farma na PC, ale motyka do ruky a ideš...
Ešte záleží na tom, aká je výmera tej záhrady, aká je možnosť zavlažovania, ak by si sa rozhodol pre pestovanie plodín /vlastný zdroj vody?/ a čo považuješ za "menší zárobok".