viera49
27.05.14,12:13
Synovi sme po rozvode darovali rekr.chalupu. Exmanžel si stanovil podmienku, že syn nesmie chalupu za jeho života predať. Zároveň sa zaviazal prispievať na energie, dane, odvoz odpadu. Za 13 rokov neprispel ani raz, hoci chalupu občas užíva. Všetko hradí syn. Teraz trvá na tom, že syn je povinný opraviť poškodenú strechu. Syn chalupu vôbec nenavštevuje, pretože si kúpil dom a investuje čas aj peniaze na jeho opravu. Chcel by chalupu predať a nemieni do nej investovať. Poradíte, kam z konopí?
draik
27.05.14,10:50
Darovanie je bezpodmienečné. Mohli ste na neho prepísať odberné miesta energií a neplatili by ste, dane platí vlastník, teda syn. Takisto ste si mohli dohodnúť zriadenie vecného bremena spočívajúceho v bezplatnom užívaní nehnuteľnosti. Za terajšieho stavu môže vlastník nehnuteľnosť predať.
buchač
27.05.14,10:55
Synátor nemusí predať ...

Predsa môže aj vrátiť .......či toto by už neprichádzalo do úvahy ???
viera49
27.05.14,11:07
Energie sú stále vedená na exmanžela, ale on zakaždým prinesie šek synovi a ten platí. Vecné bremeno bolo zriadené - ako právo doživotného užívania darcov, t.j. hlavne exmanžela, pretože ja o chalupu nemám záujem. Ďakujem za radu "buchačovi", navrhnem synovi, nech dar vráti. Predpokladám, že to treba urobiť zmluvne, evidovať na kataster atď.
MarcoM
27.05.14,11:27
Ja by som mu jeho dar vrátil. A po prevedení daru na neho by som podal návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva s tým, nech exmanžel vyplatí synovi jeho podiel a chalupu bude mať celú exmanžel a syn bude mať aspoň nejaké peniaze.
Mária27
09.06.14,06:21
Vecné bremeno sa dá zrušiť. Energie si môže vlastník prepísať na seba, potom ich zrušiť.