Lota1
27.05.14,16:25
Dobrý deň, mňa by zaujímalo (pre niekoho je to možno jasné), či si daňovník NČZD musí uplatniť alebo môže (v rámci optimalizácie daní). Ide napr. o situáciu, keď si daňovník žiada o úver a po uplatnení NČZD mu nevyjde žiadna daň na úhradu, ak si ju neuplatní, daň z príjmov platí. Pre banku je však "zaujímavejšia" tá druhá situácia z hľadiska schvaľovania úveru. Ďakujem krásne za odpoveď.
Tweety
27.05.14,14:27
NČZD je zákonná, teda patrí každému daňovníkovi. Nie je tam možnosť buď alebo, ak má aktívny príjem, uplatní sa.
Lota1
27.05.14,14:29
takže si ju musí povinne uplatniť...? dobre chápem? :) dakujem krasne za odpoved :)
Tweety
27.05.14,14:29
áno, dobre, zákon hovorí o uplatnení, bližšie pozri §11 Zákona o DzP
Lota1
27.05.14,15:23
ja som si ten paragraf aj citala, len si to neviem do "ludskej reci" prelozit.......ze napr. ked je tam napisane "zaklad dane sa znizuje o NČZD...", ze to znamena vlastne, ze ten zaklad dane sa o NČZD ponizit musi...tazko sa mi vykladaju zakony...este raz vdaka :)
Tweety
27.05.14,15:34
áno, tak, ponížiť musí, ak sú splnené podmienky uvedené v §11
Katy a R
27.05.14,15:45
no a práve v takej situácii - že žiada o úver - si fakt myslíš, že neuplatnenie NČZD je výhodnejšie?
veď jeho príjem by v takom prípade bol nižší ( o tú zaplatenú daň) - myslíš, že pre banku by naozaj bol "zaujímavejší" ;)
.. zbytočné špiritizovanie podľa mňa
Lota1
27.05.14,16:18
hej, ale zaklad dane by bol vyssi...neviem, co zaujima banku, ci zaklad dane alebo prijem...fakt toto neviem....to bol len priklad, zrejme nestastny....v podstate ma len zaujimalo, ci sa ta NCZD musi uplatnit....lebo napr. vela ludi nevie, ze si napr, mozu uplatnit NCZD na manzela/ku...ked to neuplatnia, je to protizakonne? mozu byt za to nejake sankcie? alebo na manzela sa posudzuje inak, ako na danovnika?