Zimama
27.05.14,19:04
Ak zamestnávateľ poskytne prestávku v práci zamestnancovi, ktorého pracovná zmena (pri pružnom pracovnom čase) je kratšia ako 6 hodín, porušil tým nejaký zákon?

Inými slovami - môže mať, alebo nesmie takýto zamestnanec prestávku v práci podľa § 91 ZP?



Ja vychádzam z odseku 1 tohto paragrafu:



(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín,




prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút.

Mne (ako laikovi) z toho zároveň vyplýva, že pri zmene do 6 hodín zamestnávateľ nie je povinný ju zamestnancovi poskytnúť, ale nič neporuší, ak mu ju poskytne - ale samozrejme sa mu nezaráta do pracovného času (iba ak by išlo o odsek 6).

Je moja úvaha správna?

Ďakujem za ochotu! :)
Tweety
27.05.14,17:08
Áno, je.
Zimama
27.05.14,17:14
Ďakujem! Aby som si ale bola úplne načistom, musím položiť ešte upresňujúcu otázku - Tvoja odpoveď "áno, je" znamená, že moja úvaha je správna?
(Ospravedlňujem sa za svoju natvrdlosť... :-) ale potrebujem mať úplnú istotu...)
avalik
27.05.14,17:20
zakon upravuje povinnost kedy musi zamestnavatel poskytnut prestavku ... kedze tam nie je uvedeny zakaz poskytnut prestavku pri pracovnej zmene kratsej ako 6 hodin, znamena to, ze moze ;)
Tweety
27.05.14,17:21
pýtala si sa, či je tvoja úvaha správna, a moja odpoveď áno, je.správna(to správna som už nepovažovala za potrebné dodať)
Zimama
27.05.14,17:30
Ďakujem!
ivka70
27.05.14,19:01
Zamestnavatel definuje prestavky v praci.
Musi pritom dodrzat podmienku, ze aspon 1 pol hodinovu musi poskytnut najneskor po 6 hodinach prace.

Ak vsak zadefinuje, ze prestavka je po 4 hodinach prace a tyka sa vsetkych, nic neporusi, aj ti, co maju 6 hodinovu prac. zmenu maju prestavku po 4 hodinach a ta sa im do prac. casu nezapocitava.