Mator
09.04.06,17:26
Ahojte, som uplny zaciatocnik a preto sa radsej spytam, idem nakupovat do rakuska tovar ktory budem uzivat vo firme, ide o tovar v hodnote nad 100 000,- da sa poziadat na hranici o vratenie DPH, ak ano ako sa to robi a ako si to dam potom do nakladov, je to potrebne nejako dodanit na SK? Ako by to bolo najvyhodnejsie a najjednoduchsie.

Dakujem pekne :) .
ivetaf
09.04.06,15:34
Nepísal si či si platiteľ DPH, ak áno dostal si od daňového úradu kartičku, a s touto katičkou ak nakupuješ tovar od platiteľa DPH, tak nakúpiš tovar bez dane a na Slovensku si cez daňové priznanie tento tovar samozdaníš.
Ak nie si platiteľom DPH tak ti zahraničný partner predá tovar s DPH, toto sa ale vzťahuje len na štáty Európskej únie.
Len si treba dať pozor ak náhodou nie si platitelom DPH, tak ak v priebehu roka nakúpiš tovar nad 450 000,- Sk, tak sa musíš prihlásiť za platiteľa DPH.
Mator
09.04.06,15:58
Joj som to aj chcel napisat :-) ze niesom platitelom dph, len mi to vpadlo, tak potom si mozem teda poziadat o vratenie DPH? Aky je tam postup, kde sa to ziada a ako mam postupovat pri nakupe u partnera. A toto je len taky jednorazovy nakup zariadenie :-). Dakujem
ALBO
09.04.06,15:58
Ahojte, som uplny zaciatocnik a preto sa radsej spytam, idem nakupovat do rakuska tovar ktory budem uzivat vo firme, ide o tovar v hodnote nad 100 000,- da sa poziadat na hranici o vratenie DPH, ak ano ako sa to robi a ako si to dam potom do nakladov, je to potrebne nejako dodanit na SK? Ako by to bolo najvyhodnejsie a najjednoduchsie.

Dakujem pekne :) .
Ak nie ste platiteľ (rakúšan vám vyfakturuje s rakúskou DPH), alebo ak ste platiteľ registrovanýpre DPH len z titulu dodaní z EU viac ako 420 000Sk (robíte na Sl. samozdanenie) , tak nemáte v oboch prípadoch nárok na odpočet dane a vstupuje vám do OC.
Ak ste platiteľ (robíte samozdanenie) daň vám bude vrátená cez DP podľa § 49.
Mator
09.04.06,16:23
Tak teraz uz tomu vobec nerozumiem, teda nieze by som tomu pred tym rozumel :D , no ale co mi bolo pred tym povedane, a to ze ked to kupim v rakusku, potom si poziadam o vratenie dane a normalne dam blocek do nakladov tu na slovensku. A niesom platca DPH. Je to takto mozne, alebo mi viete poradit aj nieco ine? :o Dakujem
ondrejvla
09.04.06,16:27
Tak teraz uz tomu vobec nerozumiem, teda nieze by som tomu pred tym rozumel :D , no ale co mi bolo pred tym povedane, a to ze ked to kupim v rakusku, potom si poziadam o vratenie dane a normalne dam blocek do nakladov tu na slovensku. A niesom platca DPH. Je to takto mozne, alebo mi viete poradit aj nieco ine? :o Dakujem

Už ti tu napísali, že ak nie si platiteľ DPH, nemáš nárok na odpočet, teda ani na samozdanenie, nik ti DPH nevráti.
Musíš nakupovať s DPH, nakoľko nemáš IČ DPH, máš len DIČ.
Jana Acsová
09.04.06,16:29
Tak teraz uz tomu vobec nerozumiem, teda nieze by som tomu pred tym rozumel :D , no ale co mi bolo pred tym povedane, a to ze ked to kupim v rakusku, potom si poziadam o vratenie dane a normalne dam blocek do nakladov tu na slovensku. A niesom platca DPH. Je to takto mozne, alebo mi viete poradit aj nieco ine? :o DakujemPoradiť sa dá iba to, že nemáte právo na odpočítanie rakúskej dane. Tovar nakúpite s touto daňou a nikto vám ju nevráti ... ale zato si ju môžete dať do nákladov daňovo uznaných v prípade, že sa jedná o výdavok súvisiaci s podnikaním a to jednorázovo alebo cez odpisy ... neuviedli ste, čo bolo predmetom nákupu.

V EÚ musí niekto tovar zdaniť a to je v tomto prípade Rakúšan. Vám právo na odpočítanie dane nevznikne, nakoľko nie ste osobou registrovanou na daň.

Ďalej si musíte iba sledovať hodnotu ďalších prípadných nákupov z iného členského štátu EÚ do hodnoty 420 tis. Sk tak ako uvádzajú prispievatelia predo mnou.

Pre tento váš prípad teda platí: DPH zaplatíte v Rakúsku a nikto vám ju nevráti.
Mator
09.04.06,16:33
A este s chcem spytat, staci mi blocek na to aby som to dal do nakladov, alebo mam ziadat o fakturu?
Jana Acsová
09.04.06,16:34
A ešte na doplnenie:
Možnosť vrátenia dane sa týka dovezeného tovaru z tretích krajín a nie z krajín EÚ. Tam by vám za istých podmienok, resp. podmienok platných v tej ktorej krajine mohla byť daň po preukázaní vyvezenia tovaru z krajiny vrátená (napr. predávajúcim, sprostredkovateľom...).

Platí to aj na Slovensku ... v prípade vyvezenia tovaru nakúpeného s daňou do tretích krajín, opäť nie EÚ.
Jana Acsová
09.04.06,16:34
A este s chcem spytat, staci mi blocek na to aby som to dal do nakladov, alebo mam ziadat o fakturu?Stačí .
ondrejvla
09.04.06,16:47
Ja sa len spýtam, nemusí byť nad 50 tis. Sk aj faktúra?
ALBO
09.04.06,19:11
Ja sa len spýtam, nemusí byť nad 50 tis. Sk aj faktúra?

On neni platiteľ dane, on potrebuje doklad na zaúčtovanie.
50tis je podmienka zo zákona o DPH na uplatnenie odpočtu DPH. A taký problém ako platiteľ kupujúci z EU nemáte. Lebo ak kupujete od platiteľa , prenáša sa daň na vás a pri kúpe na bloček z registračky v EU by ste si mohli daň pýtať jedine tak u nich .