bobabobek
28.05.14,05:35
Otázka vodomerov na SV tu už bola riešená. Ako má správca robiť vyúčtovanie pokiaľ sa zistilo, že 3 vodomery zo 60 na SV mali pri odpisoch v roku 2013 stav počítadla ako v roku 2012 (t.j. nefunkčné od roku 2012). Aká spotreba SV mala byť naúčtovaná tým 3 vlastníkom nefunkčných vodomerov? Ako mal postupovať správca a kto je teda zodpovedný za kontrolu ich funkčnosti - správca, vlastník alebo firma, ktorá robí odpočty?
dariusko
28.05.14,04:21
Obyčajne 1,5 priemeru BD
nunenko
28.05.14,04:53
Nie obyčajne, ale tak ako je dohodnuté vlastníkmi. Ak nie je tak správca mal zvolať schôdzu, kde by sa dohodol postup. Ak tak neurobil a rozpočítal "svojvoľne" nič mu nehrozí, pretože SOI sa vyhovorí, a povedia, že oni nemôžu, a že postupoval zaužívaným spôsobom.
No, ale ak mám vodomer v záruke t.j. za škodu by mal niekto niesť zodpovednosť, asi ten čo poskytuje záruku.
Dôvod, keď by správca, či vlastníci rozhodli, že platím pokutu (1,5 x priemer) nemá opodstatnenie.Ak vychádzajú s meračov TÚV a rozpočítajú vodu t.j. surovinu "podľa vyhlášky 630/2005" a zamení si teplo na prípravu TÚV so samou vodou, asi je na omyle. Vyhláška rieši rozpočítania tepla, NIE VODY.
Voda je na dohode vlastníkov. Aj studená aj teplá.
Možností je viacero:
- pomerne podľa indikovaných údajov k fakturovanému množstvu alebo nákladu
(mám namerané 1 a zaplatím 1,1)
- každý podľa nameranej hodnoty (jednotková cena x spotreba bytu) a rozdiel medzi súčtom spotrieb bytov a fakturovaným sa rozdelí na každý byt rovnako.
- podľa tzv osobomesiacov

Náhradný údaj, jeho určenie, keď sa pokazí vodomer však musí byť dohodnutý, to by mala byť prvotná podmienka namontovania vodomerov.
Záverom ti so smútkom môžem povedať, že ako rozpočíta, tak rozpočíta, nikto mu nič neurobí, nič mu nehrozí.
Zodpovednosť?
Radi pripisujú túto zodpovednosť vlastníkom, avšak vlastníkovi to neukladá žiaden zákon. Niesť zodpovednosť za (ne)zistenie poruchy je hlúposť,
Správca má možnosť kedykoľvek požiadať o vstup a skontrolovať, a mal by.
Extrená firma vykonáva odpisy po zazmluvnení so správcom, ak je tak dohodnuté, funkčnosť kontrolujú oni.
U teplej vody je táto povinnosť určená dodavateľ, alebo odberateľ ktorý rozpočítava.
Gapo
28.05.14,05:02
Dosť dobre si neviem predstaviť, že by niekto chodil a námatkovo kontroloval či máš funkčný vodomer, to nemyslíš vážne. Si vlastník, je to tvoje a aj tvoja povinnosť !
bobabobek
28.05.14,05:41
Vďaka páni takže reklamácia zo strany vlastníkov je bezpredmetná? A všetci zaplatíme 3 zaseknuté vodomery v koeficiente? To znamená, že správca spravil vyúčtovanie kde uviedol stavy zaseknutých vodomerov (t.j. taká istá spotreba ako v roku 2012) a postupoval správne my vlastníci sa môžeme dovolávať spravodlivosti na lampárni?
misoft
28.05.14,06:13
Len malá poznámka: vodomer nie je majetkom vlastníka bytu - má ho "prepožičaný" a má ho kontrolovať.
nunenko
28.05.14,06:19
Určiť, že boli zaseknuté, alebo ináč nefunkčné môže len kompetentný, ináč sú stále PRÁVOPLATNÉ.
Subjektívne pocity, vychádzajúce z predpokladu sú síce logické a asi aj správne, ale či je to tak sa dá tvrdiť až po preskúšaní vodomerov.
A to platí aj vtedy, keď sa zjavne netočia a voda tečie.
Kompetentný musí rozhodnúť či ide o poruchu (vadu), alebo došlo k nedovolenej manipulácii a poškodeniu mechanizmiu.
Isto sa postoj SOI líši od kraja ku kraju,ale v tomto sú to alibisti, a vlastne ako mal správca postupovať podľa teba. ČO by bolo správne?
bobabobek
28.05.14,06:23
Práve preto sa pýtam vás odborníkov, že nechcem krivdiť ani jednej strane ale asi zavediem povinné odovzdávanie spotrieb štvrťročne mne zástupcovi vlastníkov do schránky vo forme lístočkov a bude pokoj. Aspoň sa včas zistí prípadný problém. A určite to schválime na schôdzi formou uzneseniá čo Ty na to?
nunenko
28.05.14,06:28
Je to vec zmluvy a dohody, aspoň raz za rok, by mal, či už cez dohodnutého odpočtára.
Keďže sa jedná o osobný údaj kontrolu by mal robiť len oprávnený.
Som vlastník, no nie vodomeru, ten je náš spoločný.
Kde a čo mi ukladá túto povinnosť?
Mám si viesť denník,
1.1. červený točí, modrý točí
3.4. modrý točí, červenbý točí
Mám aj viesť ich stav 23,432m3 dňa 12.5.2014 o 13hod 15 min?
Ako často mám vykonávať svoju povinnosť? Ako ju mám vykonávať? Systém točí netočí? Alebo mám odmerať 10 litrov? Pri plnom prietoku, a aj pri minimálnom?
Mám kontrolovať či sa točí kolečko, alebo pribúda stav?
Problém zistím v máji, ale ak to bude pre mňa výhodné nahlásim ho v novembri...

Prosím upresni mi moju povinnosť.
Ďakujem
Chobot
28.05.14,06:42
Neviem ako u teba, ale my si za vodomer, ako vlastníci zaplatíme. Od nikoho si ho neprenajímame, riadne si ho kupujeme od inštalatérskej firmy, ktorú si vždy vyberieme z niekoľkých ponúk. Staré vodomery potom vždy odkúpi to firma, ktorá nám ich montuje na repasovanie. Takže myslím, že je to naše vlastníctvo. Jasné, že do neho nemôžeme zasahovať ani ho odmontovať.

Od koho si ich požičiavate či prenajímate?
misoft
28.05.14,06:52
Možno u vás - my ako vlastníci ich máme v prenájme - nič nekupujeme. Výmena ide z FO. Platíme mesačne 0.6e.
nunenko
28.05.14,07:28
Je to osobný údaj, podľa Úradu na ochranu osobných údajov, neviem, či ty ako zástupca vlastníkov si oprávnený.
Ja si osobne myslím, že priebežný samoodpočet dokáže odhaliť probllém, keď vodomer "netočí". ale keď aj točí aj netočí asi nie,
A stále je tu ten osobný údaj.
Ci by ten štvrťročný nahlasovaný stav niekto rešppektoval? Niekto áno, niekto nie. V spojitosti, že prípadný náhradný údaj pri poruche sa bude odvíjať od nahláseného (poslednéjho) stavu by to mohlo fungovať.
bobabobek
28.05.14,07:32
Tak Ja ako zástupca vlastníkov nepotrebujem vedieť spotrebu zaujíma ma len aktuálny stav počítadla vodomeru a zároveň ako píšeš pri nefunkčnom vodomery vieme zistiť omnoho skôr jeho nefunkčnosť ako len raz za rok. A myslím, že inteligentný vlastníci to pochopia, že sa jedná o ich dobro DÚFAM.
nunenko
28.05.14,07:51
Skús sa opýtať na Úrade či stav vodomeru je osobný údaj, mne odpovedali, že SPOTREBA je. A kde sú ľudia, vždy sa nájde niekto kto nemá rád že jeden vie jeho spotrebu a ja jeho nie.
bobabobek
28.05.14,07:54
Chápem Ťa ale Ja nepotrebujem vedieť jeho spotrebu len stav počítadla a to nie je spotreba spotreba je predsa od 1.1. do 31.12 v roku. Ale viem o čom hovoríš.
nunenko
28.05.14,08:54
aby si mohol kontrolovať či točí potrebuješ stav predošlý a stav terajší, a to si myslím, že je podľa toho degešského úradu spotreba...
A ako si zistil, že tri vodomery nemerajú? Jedine, že si narábal s osobnými údajmi, či nie?
bobabobek
28.05.14,10:03
Pracovník vykonávajúci odpočty mi oznámil túto skutočnosť ale zase u nás na dome je trochu iná spolupráca správca-zástupca vlastníkov pretože ak má človek záujem starať sa spravodlivo a čestne o bytový dom k spokojnosti väčšiny vlastníkov mal by mať možnosť nahliadnuť aj k takýmto údajom pretože vie presne kto byt obýva a kto nie kde sa mení počet osôb a kto je v dome špekulant takže keď chce človek robiť aj detektíva aj domovníka aj práce za správcu tak musí veľakrát aj ten paragraf obísť veď preto je pokrútený (: . Ale kto si bez viny hoď do mňa kameňom.
Gapo
28.05.14,16:03
To si trochu prehnal :) Povinnosť je v tvojom záujme aby si nedostal pri priemerovaní vyššiu pálku než by si mal na vodomere. Nik nehovorí o tom že si treba viesť denník, ale viem že aj to si robia.
Keďže sa za vodomery platí z Foú, je to zo spoločných peňazí a keďže počet vodomerov sa väčšinou rovná počtu bytov, tak je vlastne doličný vodomer tvoj, aj keď nie priamo.
Samozrejme odpočtár to kontroluje aspoň u nás, ale to neznamená že po jeho odchode sa to nemôže ako naschvál pokakať a si nahraný.
Moja manželka vie, že stačí otvoriť kohútik a keď sa točí, je aspoň vizuálne ok. :)
sito
28.05.14,16:45
Správca je len správca, len spravuje dom, ktorého sú vlastníci bytov, priestorov na bývanie v dome jeho spoluvlastníci. Správca a spoluvlastníci svojho majetku musia mať spísanú zmluvu o výkone správy domu, jeho spoločných časti, spoločných zariadení prípadne iných spoločných vecí, plnení, služieb.

Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,



Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Priamo dodávateľovi sa platí len za elektrinu a plyn. Meracie zariadenia nie sú vlastníkov majetok, dodávateľov, vlastníkov elektriny a plynu.

Aké spoločné zariadenia môžu vyjadriť mieru ich využívania vlastníkmi bytov v dome? Nie náhodou tieto?

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Čo sa týka tepla, podrobnejšie upravuje podmienky osobitný zákon 657/2004.

Povinnosti vyplývajú pre správcu a aj pre konečných spotrebiteľov.

(4) Koncový odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi a fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-657#f7281681), sú povinní

a) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa,

b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,2) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-657#f6293373)

c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle na meranie množstva teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby,

d) využívať na rozpočítavanie množstva tepla dodaného v teplej úžitkovej vode určené meradlá na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom,

e) rozpočítavať množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode podľa pravidiel rozpočítavania.

(5) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť koncovému odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi a fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-657#f7281681)

a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 4 písm. a) a b) a § 25 ods. 3 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-657#f6293199),

b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,

c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,

d) prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

(6) Teplotu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste a pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného v teplej úžitkovej vode ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá úrad.

Vydaný predpis úradom sú vyhlášky 630/2005 a 358/2009.

Platia prevažne len vtedy, ak sa vlastníci bytov v dome nedohodnú inak.

Takže v zmluve, alebo jej prílohe by ste mali mať uvedené postupy ako sa bude postupovať pri poruche alebo úmyselnom poškodení vodomerov pri náhradnom výpočte spotreby vody na byty v ktorých nastala porucha, či úmyselné poškodenie.

Ideálne by bolo, že každý vlastník si má mesačne poznačiť stav spoločných vodomerov vo svojom byte. Ak nastane porucha v máji do konca apríla by sa mu stav bral ako bezporuchový. Po oprave, prípadne výmene, tiež stav ako skutočný, Teoreticky by mu bolo potom potrebné dopočítať spotrebu od apríla do dňa odstránenia poruchy.

Ale že? Kto by si robil starosti v priebehu roka? Kto nie, tomu sa napočíta spotreba podľa prísnejších pravidiel a na celý rok.

Veď je to nezmysel, aby bol vodomer vlastníkov majetok, to by si s nim mohol robiť čo len chce, nahlásiť len koľko chce, či nie?

Inak tie uvedené zákony na Slovensku neplatia, a to napriek tomu, že ich schválil parlament.

Vraj, vodomery sú v byte, tak sú vlastníkov majetok a to aj napriek tomu, že ich má povinnosť len ich umožniť namontovať a odpísať ich stavy na základe všetkých odpisov na vodomeroch sa potom rozpočítajú spoločné náklady za vodu.
Gapo
28.05.14,17:21
Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
Gapo
28.05.14,17:31
Mám rád takých, ktorý prídu pred koncom roka, že vraj sa im netočí vodomer, alebo im úplne náhodou odpadla plastová plomba na číselníku.
Sito, do FOÚ aj ja prispievam a keďže sa zakúpili prvé vodomery z tohoto fondu, som si ho zaplatil či myslíš že to boli susedove peniaze? :D
Okrem toho sa traduje, že čo je za bytovým uzáverom, za ističmi, nie je spoločné a vodomer je kde? Či ako vyhovuje?
sito
28.05.14,17:40
Tradícia? A na aký účel slúžia tie vodomery v dome? Nie na spoločný? Nie sú v zákone uvedené ako spoločné zariadenia?
VieraHu
28.05.14,18:55
V našom bytovom dome odpisujem stav vodomerov v bytoch každé 3 mesiace. Spočítam spotreby, porovnám s fakturačným vodomerom a koeficienty uverejním na nástenke. Pri týchto odpočtoch som 2 krát zistila zaseknutý vodomer a zaistila jeho výmenu. Spotrebu vody som vypočítala podľa priemernej spotreby za dané obdobie. Vo svojom byte si stav vodomerov odpisujem každý mesiac.
nunenko
28.05.14,19:17
-..a ešte čosi
Najvyšší súd Slovenskej republiky rozsudok Krajského súdu v Trenčíne
č. k. 11S 2/2007-36 zo dňa 21.3.2007 p o t v r d z u j e .
Súd tak rozhodol po tom, čo sa stotožnil so záverom správnych orgánov, že žalobca si v 114 prípadoch neplní povinnosti udržiavať a overovať meradlá v zmysle § 17 ods. 3 písm. b/ zákona.. Vychádzal z gramatického výkladu, v zmysle ktorého slovo „zabezpečiť“ znamená „postarať sa o uskutočnenie niečoho“, z čoho usúdil, že žalobca bol povinný nielen urobiť akúsi prípravu na udržiavanie a overovanie meradiel, ale udržiavanie a
overovanie meradiel aj reálne uskutočniť. 2 1Sžo/93/2007
Úlohou odvolacieho súdu bolo posúdiť,
či krajský súd nepochybil, keď postup žalovaného, ktorým bola žalobcovi uložená
pokutu vo výške 50.000,– Sk za neplnenie povinnosti zabezpečiť udržiavanie
a overovanie určených meradlá na meranie pretečeného množstva TÚV
spotrebovanej konečným spotrebiteľom vyplývajúcej z § 17 ods. 3 písm. b/ zákona
považoval za súladný so zákonom.
Najvyšší súd Slovenskej republiky po oboznámení sa s obsahom v správnom
konaní vykonaného dokazovania a po preskúmaní napadnutých rozhodnutí
správnych orgánov ako aj súdu prvého stupňa, sa stotožnil so skutkovými a právnymi
závermi, ku ktorým dospeli správne orgány ako aj súd prvého stupňa a keďže
žalobca v odvolaní neuviedol žiadne ďalšie dôkazy alebo skutočnosti, s ktorými by
sa žalovaný nevysporiadal a ktoré by nasvedčovali inému záveru, ako bol ustálený,
dospel k záveru, že krajský súd nepochybil, keď žalobu ako nedôvodnú zamietol
Podľa § 17 ods. 3 písm. b/ zákona dodávateľ, ktorý dodáva teplo
na vykurovanie a súčasne aj na prípravu teplej úžitkovej vody a ktorý rozpočítava
množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody konečnému
spotrebiteľovi, alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného
na vykurovanie a súčasne rozpočítava aj množstvo tepla dodaného na prípravu
teplej úžitkovej vody konečnému spotrebiteľovi, je povinný zabezpečiť obstaranie,
zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie 5 1Sžo/93/2007
pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným
spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom.
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-200087.html

udržiavanie = čo je to? Nie náhodou zisťovanie funkčnosti, neporušenosti plomb?
nunenko
28.05.14,23:28
Aj ja mám prehľad,a viem nepravidelne priebežnú (svoju) spotrebu. No vlastníkov je veľa, aj takí čo v hlave nemajú toho veľa, či majú nejaký zdravotný problém a dokonca nedokážu overiť takú minimálnu skutočnosť či vodomer meria.
Na ochranu takýchto ľudí sú prijaté zákony, ktoré ich ochraňujú. Tu zrazu príde iniciatíva blbcov, čo im chcú nariadiť, že musia vykonávať kontrolu funkčnosti merača, lebo je to jeho povinnosť
A dokonca má niesť následky, ak včas, či vôbec neodhalil ich nefunkčnosť a to zvýšeným nákladom.
Taký dariusko sa pýši že je správca. No a jeho odpoveď je
Obyčajne 1,5 priemeru BD
Takýto zmätok robí správcu? Dúfam, že nie (mne)
Keď sa zamyslím zmysel samokontrol vodomerov je aj tak len a len hlúpa zbytočnosť.
Prídem na to, že sa mi zasekol v októbri, nahlásim to a čo sa bude diať? Na to a by sa zistilo od kedy si netočil si musí vlastník spomenúť kedy naposledy ho kontroloval. No pokaziť sa mohol hneď po kontrole, ale aj tesne pred druhou kontrolou.
Akceptujeme "zaseknutý stav"? Ku ktorému dátumu kontroly? Vlastník má tendenciu povedať, že sa pokazil nedávno a preto povie, že ho kontroloval pred týždňom, mesiacom...
Akceptovateľný nameraný stav by aj tak mal byť posledný oficiálny odpočet
Pokazený vodomer je pokazený - údaj z neho je nepoužiteľný.
Koľko vodomerov sa zasekne a potom odsekne?
Koľko vodomerov je namontovaných podľa normy a návodu?
nunenko
28.05.14,23:38
,,,ako čítam, tak čítam povinnosť kontrolovať merač nevidím, len
z jeho bytu alebo montáž a ú d r ž b u zariadení na meranie spotreby tepla a vody
Gapo
29.05.14,10:00
Keby neboli ľudia akí sú a neplytvali vodou, nemuseli by byť merače. Takto bohužiaľ niečo musí byť, čo by nenavádzalo špekulantov na zamaskovanie jeho vysokej spotrebe.
Dobre si napísal, že údaj je z neho nepoužiteľný. Sám som mal taký prípad kde vlastník úmyselne poškodil vodomer aby nemusel platiť obrovskú spotrebu. Potom sme ju zaplatil my všetci, to bolo správne?
Bohužiaľ pre vlastníkov vyplývajú aj povinnosti a táto nie je nijak náročná. Nakoniec je to v ich záujme.
Gapo
29.05.14,10:11
O tom sa dá diskutovať do nekonečna. Ja by som povedal že na to, aby som neplatil susedovu vodu, takže je to v mojom záujme.
Ešte som si spomenul, že keď sme sa rozhodli pre vodomery, tak sme mali zvýšenú platbu o niečo do FOÚ asi na tri mesiace. Takže si to každý z nás prakticky zaplatil. To že sa robí výmena a podobné blbosti zo spoločného, neznamená, že vodomer nie je môj. Keď ho odmontujem a zahodím, nikto mi ho nemôže dať zaplatiť,
To ako mi určia spotrebu vody ma možno bude bolieť, ale tak mi treba.
No ale netvrdím že všade to bolo rovnako.
nunenko
29.05.14,10:27
Nemôže to byť ani v mojom záujme, ani v nemojom záujme. Zato, že sa SPOLOČNÝ vodomer pokazil bez môjho zavinenia nemôžem byť predsa postihnutý.
Ak ho pokazím ja a preukáže sa to, to je iné.
To ako mi určia spotrebu vody ma ani náhodou nemôže bolieť, a ak áno je to choré.
Ak je vodomer namontovaný podľa normy a návodu je minimálna šanca že sa zasekne, či meria nepresne.
HOWG!