Babe21
28.05.14,07:56
Dobrý deň, veľmi pekne Vás prosím o radu:
Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je potrebné posúdiť, či zamestnanec mal pracovať vo sviatok alebo nie. Zamestnanec s nerovnomerných pracovným časom je však platený mesačnou mzdou, t. j. sviatok má mať zaplatený v mesačnej mzde... T. j. ak zamestnanec nepracoval vo sviatok, bude mať aj tak zaplatený sviatok v mesačnej mzde???
Prosím Vás, vie mi niekto ohľadom tohto poradiť???
Za Vaše rady Vám vopred ďakujem!!!
ivka70
29.05.14,11:03
Bude mat zaplatenu mesacnu mzdu, nie sviatok, kedze cez sviatok nepracoval a nemal ani pracovat.
Mesacna mzda v takom pripade ziadny sviatok neobsahuje rovnako ako neobsahuje iny den ,kedy zamestnanec nepracoval a ani nemal pracovat.
veronikasad
29.05.14,15:49
Z akého dôvodu nepracoval ? Mal v tento deň plánovanú smenu ?
Babe21
29.05.14,17:39
Ďakujem krásne za reakciu :) Nie, v tento deň pracovať nemal... Som z toho trošku zmätená, lebo zamestnanci s mesačnou mzdou by mali mať sviatok zahrnutý v mzde.. Ide mi aj o pracovný fond. Mal by byť po správnosti vrátane sviatkov, ak ide o mesačnú mzdu? Zamestnanci, ktorí vo sviatok pracovali, si berú náhradné voľno... Takže tí majú splnený pracovný fond vrátane sviatkov...
Babe21
29.05.14,17:45
Ďakujem krásne za reakciu :) Ak ich pracovný fond by mal byť teda bez sviatkov? Zamestnanci, ktorí pracujú vo sviatok, si zaň berú náhradné voľno, a teda majú splnený pracovný fond vrátane sviatkov... Prosím, ako by to malo byť správne?
veronikasad
29.05.14,18:16
Celkom dobre nerozumiem tvojmu komentáru. Fondom prac.času je počet smien, ktorý zamestnancovi pripadne podľa pracovného kalendára. Ak vo sviatok plánovanú smenu nemá, nebude súčasťou mesačnej mzdy (samozrejme, mesačnú mzdu z tohto titulu krátiť nebudeš)
Babe21
01.06.14,18:18
Mrzí ma to, môžme si to,prosím, ukázať na príklade? Zamestnanec A má odpracovať v máji 160 hodín, pracoval aj vo sviatok, t. j. 1.5 aj 8.5. Namiesto príplatku za sviatok si vybral náhradné voľno, t. j. spolu bude mať odrobených 176 hodín. Zamestnanec B má v mesiaci máj odrobených 160 hodín (vo sviatky nepracoval, ani nemal pracovať). Zamestnanec B dostane celú mesačnú mzdu, aj keď odpracoval len 160 hodín? Alebo sa mu bude krátiť? Ešte raz ďakujem za pomoc! Prečítala som si toho už veľa, len si to potrebujem ujasniť....
ivka70
01.06.14,19:39
Dostane cely mesacnu mzdu.
Zamestnancom s nerovnomerne rozlozenymiu prac. zmenami treba ratat rovnako ako vsetkym ostatnym prac. fond aj so sviatkami a tak im aj planovat zmeny.
Ak im zmena vyjde na sviatok, bud nepracuju, lebo je sviatok (a zmena sa nekona) a vtedy maju nahradu mzdy za sviatok (alebo ho maju v mes. mzde, ktoru nekratis kvoli tomu, ze vo sviatok tam neboli) alebo mali pracovat a pracuju, vtedy im patri priplatok za pracu vo sviatok alebo nemali pracovat a nepracuju ... to je to iste ako pri rovnomerne rozlozenom prac. case, ked sviatok pripadne na nedelu, tiez nic nekratis ....