Eva Demeterová
28.05.14,09:20
Podnikám popri zamestnaní, predávam na trhoch, chcem sa opýtať či môj druh môže so mnou predávať bez toho aby som ho zamestnala a dávala mu mzdu. Je evidovaný na UP a nepoberá žiadné dávky, pretože ja som zamestnaná. Prosím poraďte mi niekto.
tictac7
28.05.14,07:22
nie, nemôže s Tebou predávať. Bolo by to nelegálne zamestnávanie.


mimotemy zmeň si názov otázky - vôbec nekorešponduje s tým, na čo sa pýtaš
Xanti
28.05.14,07:23
Nie nemôže s tebou predávať bez riadnej zmluvy, či už na dohodu alebo pracovný pomer.
Ide o nelegálnu prácu v tomto prípade ako opisuješ.
Eva Demeterová
28.05.14,07:31
A keby som mu napísala čestné vyhlásenie o tom že mi pomáha bez nároku na honorár? I také som počula, že sa to dá, len neviem čí je to dané zákonm.
Chobot
28.05.14,07:34
Bez nároku na honorár vystupujú umelci na dobročinných akciách. Tvoj druh by nedostával honorár, ale mzdu, keby legálne pre teba pracoval Práca zadarmo nie je možná, pokiaľ neide o dobrovoľnícku akciu.

Keby tvoj druh ti pomáhal pri predaji, išlo by o nelegálnu prácu. Keby to bol tvoj manžel, tak by to nebola nelegálna práca.
Chobot
28.05.14,07:36
Nemôžeš, zle si počula. Ide o nelegálnu prácu.
JankaO
28.05.14,07:36
Bez zmluvy nesmie vykonávať prácu. A to, či za to dostane aj nejakú odmenu, alebo v prípade nelegálneho zamestnávania nie je vôbec podstatné.
Eva Demeterová
28.05.14,07:37
No žijeme spolu, máme deti a len preto že nie sme manželia tak mi nemôže pomáhať bez nároku na mzdu a musím ho zamestnať?
Eva Demeterová
28.05.14,07:41
Ja ho zamestnám na dohodu o vykonaní práce a budem dávať na soc. poisť. a zdr. poisť. nulové výkazy keď mu nebudem dávať mzdu či ako narozumiem tomu?
JankaO
28.05.14,07:44
Aj na dohodu za každú odpracovanú hodinu je povinnosť vyplatiť najmenej sumu minimálnej hodinovej mzdy.
Xanti
28.05.14,07:49
Chobot pozor, aj keby bol jej manžel tak by šlo o nelegálnu prácu, lebo on nepracuje tj. nemá dôchodkové poistenie ...
Xanti
28.05.14,07:50
Nie nemôže ti pomáhať bez nároku na mzdu. Ano musíš ho zamestnať napr. na dohodu o pracovnej činnosti tam môže odrobiť max. 10h týždenne
Chobot
28.05.14,08:51
To je daň za to, že z nejkého iného dôvodu nie ste manželia. Bolo to vaše rozhodnutie. To manželstvo má nejaký ekonomický zmysel.
Eva Demeterová
28.05.14,11:13
A keby si platil dobrovoľne dôchodkové poistenie tak by mi mohol pomáhať a tak by sa už nejednalo o nelegálnu prácu?
Chobot
28.05.14,11:30
Museli by ste sa zosobášiť.
Katy a R
28.05.14,11:53
citujem tvoju otázku: "Môžem mu napísať čestné výhlásenie o tom že mi pomáha bez nároku na honorár?"
Kľudne mu môžeš takéto čestné prehlásenie "napísať"!

- len teda neviem, načo by mu to bolo :confused: Ak by s tebou predával na trhu a prišla by kontrola ... tak nesieš následky - a neviem veru, či by sa to tebe oplatilo? jeho by len vyradili z evidencie ..