VERONIKA6
28.05.14,09:29
Cestujeme s vnučkou do Grécka. Nevie niekto či je potrebný súhlas rodičov? Nechceme mať na letisku opletačky. Dala som si dotaz na ambasádu v Grécku, no už týždeň čakám na odpoveď.
arizona
28.05.14,08:46
VERONIKA6
28.05.14,08:57
Práve, že som na ten zastupiteľský úrad už písala dotaz a oni mi neodpovedali. Toto všetko som si prečítala, no odpoveď som nenašla. Ale aj tak ďakujem.
bea
28.05.14,09:08
Keď nedostanete odpoveď, tak nech Vám rodičia vnučky dajú pre istotu súhlas. To je asi najistejšie....
Chobot
28.05.14,09:13
Oficiálne stačí, ak má dieťa vlastný pas. No niektorí úradníci môžu vyžadovať povolenie od rodičov. Prikladám ti vzor splnomocnenia na sprevádzanie dieťaťa aj v anglickom jazyku. Pre istotu nech to rodičia podpíšu a podpis dajú overiť notárovi.
Kvaka
28.05.14,09:14
My sme cestovali s vnukmi do Turecka v roku 2011, oslovili sme pána, čo pracoval na ambasáde a ten nám napísal:
Tureckí colníci môžu požadovať splnomocnenie rodičov overené notárom, že dieťa môže cestovať v sprievode tretej osoby. (bez sprievodu rodičov). Prípadne si to overte u cestovnej kancelárii, u ktorej ste kúpili zájazd. Dôležité je, aby ste mali pred cestou uzavreté aj zdravotné poistenie na dobu dovolenky.

Mali sme splnomocnenie, overené notárom, colníci nepýtali nič.

Neviem, ako je to v Grécku, skús to pourgovať na ambasáde, ale ja by som si to splnomocnenie od rodičov vybavila a máš pokoj.
arizona
28.05.14,09:16
Preto som ti pridala ten link, lebo tam je vzor splnomocnenia na sprevadzanie dietata. Nikdy nevies, kedy sa ti zide. Pre istotu je lepsie to mat so sebou. mas to nielen v slovencine,ale aj v anglictine.
VERONIKA6
28.05.14,09:36
Ďakujem za link, ale už mám splnomocnenie pre istotu stiahnuté.
VERONIKA6
28.05.14,10:08
Ďakujem.
Anik
28.05.14,10:20
Ja som letela v decembri s vnukom do Anglicka a stačilo im, že sme mali spoločné priezvisko. Nikto s tým nemal problém. No neviem ako by reagovali, keby to priezvisko nebolo rovnaké.
VERONIKA6
28.05.14,11:04
Vlani sme boli v Bulharsku. Napísala som na ambasádu v Sofii a odpovedali, že nie je potrebné nič. Taktiež mi poslali kontakt na ambasádu, že v prípade potreby ich mám kontaktovať.
VERONIKA6
29.05.14,10:58
Len pre informáciu. Zadala som dotaz o cestovaní s vnučkou aj na MZV - informácie. Odpoveď neprišla. Z cestovky mi odpovedali obratom a to, citujem:" nie je potrebny suhlas, cestujete v ramci EU takze je to v poriadku. A dnes uz ani arabske krajiny to neziadaju".
VERONIKA6
30.05.14,06:12
Dnes som dostala odpoveď s MZV:

"na základe Vašej žiadosti si Vás dovoľujeme informovať, že osoby sprevádzajúce maloleté deti pri cestovaní do Grécka sa pri prechode hraničného priechodu a počas pobytu v tomto štáte musia na požiadanie preukázať potvrdením obidvoch rodičov maloletého, že títo súhlasia s cestou dieťaťa do zahraničia v sprievode konkrétnej osoby, ktorá ho sprevádza. Potvrdenie má obsahovať osobné údaje osôb, ktorých sa týka - rodičov maloletého, maloletej osoby a osoby sprevádzajúcej dieťa do zahraničia, má mať formu notárskej zápisnice s overenými podpismi rodičov a malo by byť v úradnom jazyku krajiny, do ktorej dieťa cestuje; resp. aj v niektorom zo svetových jazykov (napr. v angličtine) v prípade tranzitu cez územie iných štátov".

A už si teraz len vybrať.