Simona_22
28.05.14,17:29
Dobrý deň,
mám 17 rokov. Od roku 2011 ma trápili mierne bolesti chrbtice a čo mi vadilo najviac, bola opakovaná bolesť pravého boku v prednej časti a to najmä pri dlhodobom sedení (napr v škole). Bolo mi odporučené navštíviť ortopéda, ktorý mi oznámil, že mám skoliózu, typu S. Poslal ma aj na rehabilitačné cvičenie, kde mi jediný raz ukázali, ako mám cvičiť a že mám pokračovať doma. Samozrejme, že som to vtedy nepovažovala za dôležité a v podstate som kašľala na to.
V tej dobe bolo mojou záľubou strieľanie zo vzduchovej pušky, čomu som sa venovala dlhšiu dobu. Musela som to okamžite nechať, keďže práve to pravdepodobne spôsobilo vykrivenie chrbtice (dlhodobé zaťažovanie jednej strany).
Čo sa týka bolesti v pravom boku..vraj to je spôsobné vykrivením a niečo mi to tam zatláča. Bolesť je niekedy dosť neznesiteľná, až kŕčovitá.
Ako som už písala, na cvičenie, či odporúčané plávanie som kašľala (plávať bohužiaľ ani neviem). V decembri minulého roka som ale opäť zašla k ortopédovi, keďže som cítila, že stav mojej chrbtice je stále horší. Očakávala som aspoň rontgen chrbtice. No jediné, čoho som sa dočkala bolo poklepanie po chrbtici a opätovné doporučenie cvičenia. Na moju reakciu, že cviky, ktoré mi boli doporučené mi nevyhovujú (bolí to) mi bolo povedané, že si mám na internete nájsť vhodnejšie. Navštívila som preto iného doktora. Vyšetrenie už prebiehalo trocha uvoľnenejšie. Povedal mi ale v podstate to isté..cvičiť a cvičiť +poslal ma na rehabilitáciu (prísavky, lampa).
Po rehabilitácii som zmenu nepociťovala. Snažila som sa cvičiť aspoň každý druhý deň.
Asi posledné 2 týždne ale pri cvičení pociťujem neskutočnú bolesť. Často krát mi zostávajú len oči pre plač a po 3 minútach musím prestať. Niekedy i pri hlbokom nádychu ma pichne vo vrchnej časti chrbtice. Dokonca i počas dňa v škole pri neustálom sedení pociťujem bolesť a z toho vyplýva i moja nervozita.
Neviete mi poradiť, čo by mohlo pomôcť? Je to samozrejme otázkou tej fyzickej bolesti, ale na moju psychiku to takisto veľmi dobre nevplýva. Neviem čo mám robiť, snažím sa..no je to len horšie.
Katy a R
28.05.14,15:48
zázračná pilulka na to neexistuje ... a rontgen ti tiež nepomôže.
Sama si napísala, že ti bolo doporučené cvičenie - a vtedy si na to kašľala.. teraz si uvedomuješ (aspoň trošku), že treba cvičiť ... lenže čím neskoršie sa stým začneš - tým je to už menej účinné. samozrejme - ak máš možnosť, choď k inému lekárovi (ak tomuto neveríš) - ale bez toho cvičenia sa nezlepší. ešte zvykne ortopéd predpísať upomínajúcu bandáž (ak by bola vhodná? )
teraz je iný spôsob života (bohužiaľ) - ako voľakedy - my sme ako deti bachli tašku zo školy - a boli sme do večera von (ak sa dalo) .. a teraz deti sedia pri PC a rodičia ich musia vyháňať von . Nás aj v škole kontrolovali - či správne sedíme (a ruky za chrbát) ... teraz sa to už zriedka vidí ...
ja takto "bojujem" akurát s mojou vnučkou ... tiež má zostavu na cvičenie (to sú výhovorky!) .. a takisto doporučenie lekára .. denne cvičiť, kým rastie je celkom dobrá úspešnosť ... a no a potom - znovu denne cvičiť .. a potom znovu .. až do 99-tky:)
Simona_22
28.05.14,15:57
áno áno..ja si to plne uvedomujem, že cvičenie je asi jediná vec, ktorá síce problém úplne neodstráni, ale je viac než možné, že sa tak nebude zhoršovať
spomenuli ste upomínaciu bandáž..tú mi jeden doktor prepísal, druhý mi ju "zakázal" nosiť. Vraj aby si to telo na to príliš nezvykalo..a nedošlo k väčšiemu ochabnutiu.
pre mňa len jediná vec, ktorú nechápem je proste to, že po celý čas, čo som cvičila to síce niekedy bolelo, ale dalo sa to
a teraz? ja to proste nezvládam..musím to nechať tak, lebo to nejde..naozaj neviem, čo mám robiť
Katy a R
28.05.14,16:21
simonka - jednoducho si povedz, že to musíš zvládnuť (všetko sa dá, keď sa chce).. veď čo budeš robiť, keď budeš mať 30 rokov ? samozrejme - ak si myslíš, že nemáš dobrého lekára - však spolu s rodičmi nájdite iného! Ale uvedom si, že aj na rehabilitácii majú limity ... poisťovňa hradí "liečenie" až po určitej dobe ... ale dá sa niečo nájsť vhodné - keď aj doplatíte . len sa nesmieš "opúšťať" ! držím palce!
Simona_22
28.05.14,19:37
vďaka ;) musím sa dať nejako dokopy..a zase to skúšať. Som si vedomá toho, že ak to takto pôjde ďalej, tak to so mnou v budúcnosti nebude vyzerať ružovo. Asi je potrebné len zaťať zuby a ísť ďalej. Ale naozaj vďaka za podporujúce slová :)
dusansl
29.05.14,06:14
O SKOLIÓZE.....................
Na tému rúcajúcej sa kostry s krásnym názvom Skolioza som už raz písal. Svoju radu zopakuje, lebo hoci som ju v minulosti publikoval, mohla upadnúť do zabudnutia.
Príspevkov je neúrekom, názory sa rôznia , hoc sú rady poväčšine ponúkané v dobrej viere- obsahom sú mnohokrát úsmevné...
Iste neušlo Vašej pozornosti, že objavenie tejto zákernej choroby u dievčat aj u chlapcov sa viaže k obdobiu, keď v ich organizme nastáva spustenie činnosti hormonálneho mechanizmu. Práve v tomto období sa v ňom dejú búrlivé pochody, a prakticky celá zásoba vápniku včítane rezerv sa spotrebováva na tvorbu hormónov.

Dôsledok tohoto deja je, že :
- kosti začínajú mäknúť,
-svaly sa odťahujú do strán,
-chrbtica začína rotovať okolo svojej osi.

Ba čo je ešte horšie, vápnik sa začne vyplavovať z nepohyblivých kostí , čo následne vedie k deformitám na hrudníku - vytvárajú sa tzv. vtáčie rebrá...
Pretože ľudské telo a jeho fyziologické pochody sú komplikované, práve pri nedostatku vápniku sa začína s kostí vyplavovať kostný vápnik tvoriaci akýsi kostný rôsol. Práve tento začína tlakovo pôsobiť na chrupavky a nervové zakončenia, čo spôsobuje bolesti.
Problém je na svete.
On spočíva vo funkčnosti detského tela a je omnoho hlbší, ako by sa v tomto momente zdalo. Niet v ňom totiž svalu , či svalovej skupiny , niet orgánu, ktorého by sa nedotkol stav pri ktorom je deficit kalcia.. Čo je horšie, on súbežne s deformitami kostí postihuje aj centrálnu nervovú sústavu. Ak niet dostatok vápniku, v tele sa naruší rovnováha vyváženosti prvkov, teda následne začne chýbať Selén, Zinok, Horčík, a ostatných 13 prvkov. Ak niet v tele dosť Vápniku niet estrogénu, a teda rozkolíše sa celá hormonálna hladina dôsledok tohoto stavu sa v detskom organizme prejaví ako rozsiahla pohroma. Môže zasiahnuť motoriku, psychiku atď....
Ak zoberieme do úvahy vážnosť a možný rosah dopadov na dieťa, je až zarážajúci návod odborníkov , doporučujúci rodičom vesť dieťa k cvičeniu, či iným nezmyselným aktivitám , namiesto toho aby reálnou radou pomohli tento krízový stav zvrátiť.
Teda, výchisko z tohoto marazmu je okamžitá a radikálna zmena stravy a súbežne s týmto krokom podávanie ďieťaťu Biologického vápnika a to v množstve 10gramov denne, pričom dávka by mala v sebe zahŕňať: 1500mg proteínov,1650mg tukov a 4700mg sacharidov. V dávke je nevyhnutná prítomnosť vitamínu A - retinolu a to v množstve 250mcg, Viatmín C Vitamín D2, taurín,Železo vo forme laktátu, Fosfor,zinok vo forme laktátu.
Samozrejme je všetko treba robiť tak, aby sa pacientovi nepoškodilo. Doba užívania Biokalcia pre deti je ideálna od 21 až do 23 hodiny večernej.
Zároveň si dovolím poznamenať, že v dobe keď sa užíva Biokalcium, nie je vhodné konzumovať čiery čaj, čokoládu v akejkoľvek forme či kakao.
Uvedené pochutiny obsahujú látky ktoré sa do tela vstrebávajú rovakými receptormi, ako kalcium. Sú vo svojej podstate agílnejšie, preto ako prvé dokážu obsadiť receptory a tým zabránia vstrebaniu Biokalcia do tela.
A na záver ešte dovetok, podávanie takéhoto Biokalcia je vhodné robiť v kombinácii ďaľšími preparátmi. Návrat porušeného zdravia a vývinu organizmu je dej zložitý vyžadujúci si dostatok času. Uvedenú kúru je potrebné zopakovať znovu najneskôr o 4 mesiace po jej prvom absolvovaní. Do roka je takýto postup nutné zopakovať najmenej 2 krát .
A ešte čosi, tých dobre mienených rád je v živote neúrekom. Radím Vám, aby ste k novým ,,zaručeným informáciám“ je z úst ,,vyštudovaného lekárskeho vzdelanca“ vždy pristupovali maximálne opatrne a s rozmyslom.
A celkom nakoniec, využite všetky spôsoby ako navrátiť zdravie neinvazívnymi metódami . A ak už niet inej možnosti, len potom začnite uvažovať nad operáciou. Pri chirurgických výkonoch sa v organizme dejú veci.......
Veď aj akokoľvek majstrovsky vyvážená narkóza je k nášmu telu asi taká láskavá ako rana tehlou do hlavy.........
Ale to v tomto momente nechce byť predmetom mojej rady....
S pozdravom Dušansl.

P.S.
A ešte čosi by som rád doplnil.Lekári radia pri tejto diagnóze čo naj usilovnejšie cvičiť. zamyslite sa nad touto radou. Oslabená a celodenne silne namáhaná kostra človiečika v danom zle vyživenom stave je zaťažená tak, že už stráca svoj prirodzený tvar a je na hranici trvalého poškodenia. ,,Dobrý človek" vám radí aby ste ju celkom dorazili tým že jej záťaž zvýšite. No nie je to milé?......................

A celkom na záver ešte jedna krátka poznámočka:
Ako si všetci dobre pamätáme z hodín biológie na základnej škole, každé ľudské telo sa skladá s prvkov, medzi ktoré prirodzene patrí aj Ca. Bez neho by život ani nevznikol, jóny Ca sa nepretržite podieľajú na živote a činnosti každučičkej bunky v tele....
Preto porucha vstrebávania by reálne znamenala kolaps organizmu a mimoriadne krátkej dobe- niekoľkých minút aj jeho fatálny zánik.
Preto vnímam faktickú poznámku ako pokus o žart k dňu detí........
kopretinka
29.05.14,06:19
mne cvičenie pomohlo....
mexico
29.05.14,08:25
Moja dcera ma vrodenu skoliozu (diagnostikovali ju ked mala cca 6 mesiacov a zacinala sediet). Uz vtedy nam bolo povedane ze pomoze iba cvicenie na vybudovanie svaloveho korzetu ktory prave v casoch zvyseneho rastu pomaha udrzat chrbticu. Takze cvicili sme vojtovku, behali sme po rehabilitaciach, momentalne (ma uz 9 rokov) cvici kombinovanu zostavu z roznych rehabilitacnych metod (SM system, pilates a pod.) Cvici takmer kazdy den cca 30min - jasne ze ked je chora alebo pride unavena z nejakej zvysnej namahy - cely den na skolskom vylete kde sportovali, tak ju nechame oddychnut, dobry ortoped/fyzioterapeu to povie to iste - nepresilit !

Ma predpisany aj korzet - tam je to vecny suboj medzi ortopedom - ten uznava len klasicku metodu, t.j. celodenny korzet, s cim ale ani ja ani fyzioterapeut nesuhlasime. Ako uz bolo spomenute, trvale nosenie korzetu/bandaze moze viest naopak k ochabnutiu svalstva. Takze sme dohodli kompromis: korzet pri spani a v pasivnych polohach, t.j. telka, pocitac - nuti ju to sediet vzpriamene.

Pred dvoma rokmi ked prudsie vyrastla a zacala chodit do skoly (t.j. sedenie v lavici, menej pohybu cez den) aj napriek korzetu a cviceniu sa skolioza zhorsila o 4 stupne - nechcem si predstavit keby necvicila... Minuly rok ale uz iba 1 stupen zhorsenie.

Takze ako uz bolo radene: cvicit najlepsie pod dohladom nejakehy rehabilitacneho pracovnika, ktory vie usit cviky na mieru na konkretne poskodenie
BXLmiami
29.05.14,08:39
Tuším Ti další nepodarený doktor musí poradiť-a čuduj sa svete,poradím Ti cvičiť a plávať.A to dokonca zvyšok života.Dokonca Ti poradím aj dobrého fyzioterapeta najlepšie za manžela,lebo to budeš potrebovať celý život.
Simona_22
29.05.14,12:52
takže ak nechcem ešte väčšie problémy v budúcnosti, tak mi naozaj zostávala len cvičiť, hej?
V kútiku duše som dúfala, že by sa mohol ešte nájsť nejaký zázračný spôsob, akým to vyriešiť..
Ale aspoň viem, v akej sfére hľadať manžela :D :D :D
Vďaka ;)
BXLmiami
29.05.14,12:56
Pochopila si správne.Ešte je možné hľadať v danej sfére prácu :-))) aj manžela :-))).
kopretinka
29.05.14,13:00
takže sa začni obšmietať okolo lekárskej fakulty :D
korela
29.05.14,13:04
Simona, mňa by úprimne zaujímalo, ak možno správne dedukujem , že môžeš mať 22 rokov, ako si sa nástupom puberty stravovala až doteraz. Potom ti odpíšem, prečo som sa pýtala.
Jurivo
29.05.14,19:01
Na skoliózu je najúčinnejšie cvičenie SM systém. Treba ho cvičiť pod dohľadom skúseného cvičiteľa. Je to beh na dlhé trate, treba byť trpezlivý a poctivo cvičiť. Toto cvičenie nepreťažuje chrbticu. Práve naopak, vyrovnáva svalovú dysbalanciu, ktorá spôsobuje skoliózu. na stránke www.spiralstabilization.com si nájdete cvičiteľa najbližšie k svojmu bydlisku.
korela
29.05.14,20:23
tí sú takí zaneprázdnení, okrem možno zahraničných na Erazme, tí sa prispôsobia svojim domácim podmienkam. ale keby začala lízať omietku na škole, ako ja doma sokel na balkóne v piatich rokoch, zaručene by si ju všimli. tak mi ten poter veľmi chutil. balkón na prízemí to bol, skôr terasa hore s vodorovnou doskou na stĺpoch. mama mi kupovala v lekárňach plechové krabičky s neochutenými calciovými "cukríkmi", moc nechutili, ale lepšie ako nič po ceste autobusom domov z mesta.
korela
29.05.14,20:41
Keďže mi ešte Simona neodpovedala, tak ja mám názor na vysoký výskyt skoliózy aj ten, okrem ťažkých školských tašiek a spôsobu trávenia voľného času, že mne osobne postačila jediná veta v puberte od budúcej švagriny staršej o 8 rokov, aby som totálne zbytočne zredukovala svoju stravu. O tri roky som nedokázala sedieť od bolestí v krížovej oblasti od strašnej bolesti, vynechala som v škole takmer tri mesiace v kuse, pomohli mi calciové injekcie do žily od starého dobrého obvodného lekára. Primár na ortopédii mi navrhoval korzet. To sme sa s mamou obe zhrozili. Možno ma zachránilo iba to, že som bola stále v pohybe, hlavne plávanie. Predtým aj potom. Nič na mne nieje vidno, som v pohode, ale je fakt, že už malé dievčatká sú na piesku konfrontované rozhovormi matiek o visage. Od kolísky, nie od piesku.
Čo má organizmus dostať vtedy keď má, nech dostane. Na vyrysovanie postavy ostáva celý život.
Ako je dobre Arabkám, sú to krásne ženy, záleží tam mužom na každom ich deku? Sú svojím spôsobom určite šťastnejšie vo svojej kultúre, kde nevládne diktát subtílnych žien, rovnako ako aj v Juž. Amerike, Afrike.
Ktovie či sú nejaké štatistiky okolo skoliózy na svete.
Jurivo
29.05.14,21:17
Čo sa týka arabiek sú na tom veľmi zle. Stále zahalené, nedostatok slnka, majú hrozné deformácie kostí a chrbtice. Pod tými habitmi to nevidno ale je to veľmi zlé. Nikde na svete nie sú také deformácie ako majú ženy v arabských krajinách.
korela
29.05.14,22:14
Tak to ma prekvapilo. Ja som vychádzala z rozprávania ženy, ktorá navštevuje často Ar.emiráty.
Arabský svet je rozsiahly, život v nich je rozmanitý a odlišuje sa.
lubko6394
30.05.14,04:57
To som si tiež všimol, akurát že aj chlapi... Nebude to tým striedaním teplôt ? Mne to pripadá že oni prechladajú asi v noci po prehriatí cez deň.
Jurivo
31.05.14,09:15
Tieto informácie mám z prvej ruky od lekára, ktorý chodieva pravidelne do Saudskej Arábie a pomáha tam rozbiehať kliniku kde sa zaoberajú práve deformáciami chrbtice. Nikde na svete sa nestretol s takými poškodeniami kostry ako práve tam.
Simona_22
01.06.14,07:09
Ako som na začiatku spomínala, mam 17 rokov. Co sa týka mojej stravy, zjem takmer hoci čo..i ked prils zeleniny a ovocia nejem. A aby som nezabudla, ludiav mojom okolí mi stale hovoria, ze papám málo, i ked mne to stačí.
korela
01.06.14,07:45
Ako som už potom nižšie odpísala, ja som zaváhala s príjmom vápnika aj inej výživy, ako väčšina mladých dievčat. Vápnik sa dopĺňa do organizmu do cca 20-ich rokov, Kupuj si aspoň doplnky výživy, aj lekári uznávajú http://www.bio-min.sk/liek-biomin-h má organický charakter. Poznám primárku, v 50-ke mi ho predvádzala, behá v 80-ke ako srnka, aj publikuje, činorodá žena. Každý deň už vtedy 1 čl s medom.
Pozri si aj nutričné hodnoty zeleniny, z tej nepriberieš, skôr z ovocia. Ale treba mať pestrú stravu. Zeleninu hlavne kvôli tomu, aby sa neprekyslil organizmus, málo cukru, bielej múky, sťahujú vápnik z tela. Tvaroh, tofu a tak. Mäso.V šaláte je dosť vápnika, ale za deň 5 hlavičiek asi nezješ. Nepodceň v tomto období stravu. Nestojí to zato.
BXLmiami
01.06.14,17:32
A čo spravíš ak je porucha vstrebávania kalcia z nejakého dôvodu?Alebo pri biokalciu to nie je možné?
BXLmiami
02.06.14,05:59
Bravooooo
Jana_clenka
02.06.14,07:21
Simonka, buď rada, že Ti odporúčajú "len" cvičenie. Poznám dievča v Tvojom veku, ktorému podľa lekárov už nepomôže iné iba opérácia chrbtice, spevňujúce šróby atď. Ak Ti už dvaja povedali, že stačí cvičiť, dôveruj im a dôveruj tomu, že Ťa to vylieči. Podľa skúseností so synom by som vsadila na dobrého fyzioterapeuta - niekoho s dobrými referenciami. Nie takého, čo Ti ukáže cviky a ahoj, ale takého aby si k nemu chodila pravidelne, aby sledoval v čom je zlepšenie a v čom nie a podľa toho Ti prispôsoboval cvičebný program. Nikdy syna nenútil cvičiť ak ho daný cvik bolel, zvolil iné cviky, aby motivoval potrebné svaly. Samozrejme cvičil aj doma sám, ale nikdy sa nespotil tak, ako s fyzioterapeutom :-)
Plávanie samozrejme doporučoval ako výborný šport, ak nevieš plávať, kľudne sa prihás na kurz, dnes sú už aj kurzy plávania pre dospelých neplavcov, nemusí z Teba byť závodník, ale plávať pre seba sa určite naučíš.
Viem , že je to všetko dlhý boj, ale v sedemnástich máš ešte obrovskú šancu ho vyhrať, držím palce !!!
lujza.j
02.06.14,07:53
Mala som spoluziačku nosila "krasny"korzet na skoliozu...musela ho nosit! Myslim,ze keby musela len cvicit....nevahala by ani sekundu.....
korela
02.06.14,08:34
Teraz mám chuť ja pridať ďalšie bravooo,keď si tu niekde (nie v tejto téme) napísala, že tu vypisujem, (tuším tam bolo i vraj, ak nie, tak sa ospravedlňujem), ako mi lekári zničili dieťa. Vieš, aby po šestnástich rokoch niekto prišiel konečne na to, že ide o celiakiu, kedy sa už zlikvidovali enzýmy na štiepenie laktózy, ani bezlaktózne mliečne bielkoviny sa už nemohli prijímať v strave, keď telo už nevedelo spracovať mäso, vaječný bielok, odblanený žĺtok kvôli pankreasu iba raz za dva týždne jeden, cukor sa už nevedel spracovať. A podľa mňa iba pre trúbu, ktorá v živote v predkoch nemala žiadneho lekára, ale tatka v Moskve, ktorý neviem či mal vôbec maturitu, matka nemala. A takýto človek rozhoduje o deťoch podnes. Keď na to moja mama prišla (tajili sme to pred ňou), tak sa bola za ňou spýtať viac o dg, nevedeli sme o tom, tak mama zomrela do pár mesiacov, skolilo ju to. Detská to poprela.
Naschvál som dieťa prehlásila k tejto lekárke, lebo to bola moja spolužiačka a nevychádzali sme zle.
S mamou sme od útleho detstva dávali taký pozor na výživu, nikdy večer nie čo na obed, potraviny zo záhrad od susedov, aj vajíčka.
Nakoniec to zdiagnostikovala dermatologička a aj teraz napíšem, že išlo o A. Novotnú z Estethicu, keď iba práve pár dní pracovala na Lekárskej kozmetike v Petržalke, kde dieťa chodilo tiež dobrých pár mesiacov, ale dieťa bolo asi dobré iba ako pacient, aby sa z meho cicali peniaze na vonkajšie ošetrenia. Po j e d n om vyšetrení krvného obrazu bola dg konečne na svete.
Dnes keď dieťa svoju detskú lekárku dnes stretne, tak sa na ňu ešte aj usmeje, keď som ju ja stretla v buse a prisadla som si k nej, bez toho aby som túto tému vôbec otvorila, tak si neodpustila mi povedať, akí sú niektorí ľudia blbí. Vsunula to do dialógu len tak, ja som sa povzniesla bez otázky a komentu až kým nevýstúpila. Načo. Podnes žije v tom, ak si to v poisťovni nezisťovala, že sa nič nestalo, žiadna takáto dg u jej ošetrovaného pacienta neexistuje.
Horšie je, že asi 3 roky predtým ležalo na gastre, alebo internom ešte na detskom a primárka bola jej priateľka, Tam sa prišlo na HB a intoleranciu laktózy. Čo to bolo za blbú primárku, keď už vtedy každý človek vedel, že intolerancia laktózy ide ruka v ruke s celiakiou? Z niektorých lekárov mi je fakt zle, pretože toto sú triviálne príznaky smerujúce práve k celiakii.. To bolo také ťažké pridať o jednu zložku v krvi na vyšetrenie viac?
Nikdy sme nemali túto dg v rodine, nemohlo mi napadnúť o čo ide. Dokonca dieťa už intuitívne v 15-ich rokoch ma vzalo k stolu s knihou Jedlo ako liek, jedlo ako jed, vďaka svojej vysokej intuícii.
Neprajem nikomu zažiť tie roky utrpenia a podnes nechápem, ako silou vôle zvládalo veľmi dobre školu a mimoškolské aktivity.
Ako lekárke ti nemusím zdôrazňovať, aká je celiakia zákerná, ako likviduje organizmus celý ako je, a čo sa rodičom nesníva, že lepok aj po dekádach rokoch sa stále nachádza v organizme, pretože črevá nie sú pozinkované vodovodné rúrky ale priepustné hadice. Prakticky sa vylučuje veľmi dlho a lekári nech sa nevyhovárajú, že pacienti nedodržujú diétu. O čo viac týchto ľudí stojí strava.
Podnes si nedalo zapísať do karty že je ZŤP najmä kvôli zamestnávateľom. Aby nemalo problémy. Takže ani tie min. "úľavy" od štátu neberie. Na tie sa môževykašľať, zdravie mu to nevráti.

Takže, vstrebávanie živín je veľmi dôležité pre zdravie. Podnes (10r.) je vedené liečiteľkou, aby sa stav veľmi pomaly upravoval. Dúfam, že tu nedostanem otázku ako. Tak. Pretože ak sa nad vás raz vaše dieťa postaví a povie, mama rob niečo, pretože zomieram, tak som schytila telefón a ako prvé som hľadala ľudí v Trnave. To sa mi nepodarilo, otvorila som Vitalitu, jeden inzerát mi padol do oka, ktorý bol podaný iba raz!, povedala som čo som mala, a tá pani, veď ani vy nie ste v poriadku, nechcete prísť aj vy? A to čo ma trápilo roky, a lekári mi nevedeli pomôcť, tak mi to konečne dokázala odstrániť a hlavne vysvetliť, Náhoda? Niekedy si myslím, že ešte žijem iba vďaka nim.
Ľudia s úzkosťami, tetániami, panikami, a ktovie koľko ešte nových názvov sa vymyslí kvôli tomu, aby sa mohli predpisovať lieky do aleluja, AD a pod. úplne zbytočne.
Zaujímal by ma pomer vyliečených a udržiavaných pacientov v nevedomosti a utrpení, ktoré zasahuje do rodinných väzieb, profesionálneho rastu jednotlivca, iba vďaka udržania si svojho postavenia a spoločenského statusu ľudí, ktorí síce majú za sebou vydreté štúdium, ale tam to zďaleka nekončí.
Keď spomeniem, aby sa lekári dali na prednáškovú činnosť, osvetu i pre jednoduchých ľudí, možno by to časom pocítili i zdr. poisťovne a celý národ. Aj vďaka takejto podnikovej prednáške o rakovine v 50-ych rokoch, to zachránilo tatkovi život, i keď mal údajne podľa lekárov zomrieť do 3 týždňov. Žil ešte cez 16. A boli to výborní lekári.
Nikto nežiada lekárov, aby tú osvetu robili zadarmo.
Keď to dokázal Dr. Hruškovič starší a ľudia chodili, mohli by sa aj iní pripojiť k tejto záslužnej činnosti. I v dobe internetu. Sálu v Ružinove mal plnú. Ale veď aj mne sa stalo, že mi lekár povedal, to máte z inernetu. Mám, bol to zastupujúci lekár, lekárka ma na to nikdy neliečila, sama som si na to musela prísť.
Vďakabohu, že net existuje.
Ako sú lekári dobrí, tak sú i cvachovia, ako sú liečitelia dobrí, tak sú i nesprávni. Treba hľadať v oboch prípadoch ľudí schopných.

Čo ešte vôbec nechápem, prečo sa lekári nepostavia za stav výživy obyvateľstva, najlepšie vedia, ako je strava pre človeka dôležitá, že sú to základné stavebné kamene zdravia. Existuje dnes ešte spotrebný kôš? Väčšina ľudí hladuje, dáva do seba mŕtve a beznutričné potraviny. Všetko, čo prejde procesom pri výrobe instatným procesom je mŕtve, bez výživy. Aj detské kašičky. Aj sušené mlieko? Kto má zasiahnuť, ak nie vy.
.
Ešte dodám, že v SRo v Nočnej pyramíde, psychologička z Košíc svojho čau rozhorčene spomínala, že darmo hudú detským lekárom stále dookola aby deti neposieli s bolesťami bruška k nim, ale ku gastroenterológom. Kvôli celiakii. Nie, je to hrach na stenu. Bola rozčúlená pri tom tak, ako si to v rozhlase mohla dovoliť. To bolo tiež asi pred 10r. i viac, vtedy neviem aká bola situácia v poisťovniach, ale Apollo ešte preplácalo kompletné rekonštrukcie chrupu. ja som upozorňovala lekárku, že niečo nie je v poriadku od štyroch rokov dieťaťa, príznaky boli naozaj netradičné, dieťa navonok prosperovalo, aj výška(genetika). V piatich sa začalo sťažovať na bolesti nôh, stále mi tvrdila, že je to asi rastom. Aj tie sa pominuli po zásahu liečiteľa. Telocvikár ma začal na gymnáziu v jeho desiatich rokoch upozorňovať, že nech skonzultujem jeho chôdzu s s lekárkou. Opäť nič. Oveľa neskôr - hypermobilita, Neodborným okom to nebolo viditeľné. Nemohla ho posunúť na vyšetrenie niekam ďalej? Nie.
.
Ja si môžem našu situáciu uzavrieť, že je to karma, alebo lekár si kazí svoju karmu do budúcna. To sú tie Božie mlyny.
Viem, ako moje dieťa zomrelo, v akom veku zomrelo a hlavne za akých podmienok v minulom živote zomrelo. Do podrobností nepôjdem. Ale mali v tom ruky lekári. Vraj Hipokratova prísaha.
A táto dušička sa ku mne vrátila znovu. Už viem, prečo som po jeho narodení pri ňom bdela prvé štyri mesiace zo strachu. Nedokázala som normálne zaspať. To všetko sú súvislosti. len si to väčšina z nás nevie odčítať. Pri druhom nie, to ma vtedy prežilo. A nebolo to tak dávno. Tá doba je živá i dnes v nás.
Nechtiac som pridala niečo i na zamyslenie, je na každom, ako to kto pochopí a čo si vyberie.

Viac ľudskosti, viac pokory, viac slušnosti a úcty, lásky, viac vychádzať pri rozhodovaniach zo svojich sŕdc. Všade a na každom kroku. Nevenovať sa nepodstatným veciam.
BXLmiami
02.06.14,08:57
Reagovala si na moje bravo a zároven si popísala dcéru,exemplárny prípad,kde môžeš Biokalciá jesť koľko chceš,pokiaľ tenké črevo nie je schopné vstrebať pre zápal kalcium tak ho nespracuje.A o tom som vravela.
korela
02.06.14,09:43
Písali sme o tom istom. Písala som o nezodpovednosti hlavne z nevedomostí lekárov. To nebola kritika na teba, iba potvrdenie, že je to pravda. A nevstrebáva sa iba kalcium ale aj ostatné živiny. Celý organizmus sa rozhádže, poškodia sa najdôležitejšie orgány, lekári vravia sami, čo ak sa raz zdegeneruje niečo v organizme, niet návratu späť. To je na polemiku. Niektoré orgány majú regeneračnú schopnosť. Aspoň dúfam , že vniektorých oblastiach. Pečeň napr.
Potom telo vysiela ako posledný výstražný alarm rôznymi signálmi ako úzkosti, a veci, čo som hore spomenula. Telo si uvedomuje, že niečo nie je v poriadku a "kričí" , upozorňuje. Mozog je najlepší počítač. A ľudia sa presúvajú pod psychofarmaká, aby sa im utlmovali už vzniknuté problémy. Ale to beží i ďalej v tele, iba to ľudia necítia.
Vieš, moje dieťa nie je jediný exemplárny prípad na Slovensku. Piešťanoch už zomieral človek okolo štyridsiatky, lekári nad ním zlomili palicu akoten uzdravený piešťanský pacient, ale v opačnom garde. Tento už nemohol prijímať žiadnu stravu. Na infúziách. Potom mu rodina začala nosiť sójové drinky a sám zistil, že mu po nich neprichádza zle. Skrátim. Prežil, žije. To bolo rozprávanie z SRo. Ja sa pýtam, ako je to možné?
Keby prišli Ukrajinci, aj keby liečili 40 dňovými hladovkami, tak dosiahnu svojou liečbou väčší efekt.

Čo by si mi ako lekárka poradila, ako by si ty alebo nejaký iný lekár pristupoval k tej lekárke. Osobne, nie dať to na dohľad. To by už nemalo zmysel. Sama si nazvala ten náš prípad exeplárnym. Bola by som rada, určite ho neuskutočním, iba ako by ste to ako lekári riešili, už len pre zníženie možností, aby sa to nestalo i jej ďalším malým pacientom. Pri dnešnom výskyte verím, že nebolo jediné.
Autizmus nebude ďaleko od podobného princípu. Viem, že ani dnes nie je diagnostika jednoduchá, ale táto dg je už dnes veľmi známa a pribúda. A nikto nezariadi, aby sa pšenica geneticky nemodifikovala.
.
Keby sa kalcium podávalo do žily, aký by v tom bol rozdiel? Pichajú sa vysoké dávky céčka do žíl, to ešte neprepuklo do verejnosti. Hm...Kto si vybaví v poisťovni, chodí na kalcium pri osteopénii na kúry do Rakúska. V našich poisťovniach, tam sa musia ryžovať peniaze. Nemáme predstavu. Vilo by sa mohol roztrhať.
BXLmiami
02.06.14,09:53
V tejto oblasti je jediný gastroenterolog detský široko daleko.A vyšetrenie na kr.mlieko a coeliakiu je viazané na gastroenterologa.A to konštatujem,že sa stav zlepšil,ešte za Zajaca to takmet nebolo možné vyšetriť.
Automaticky som myslela,že brániš Dušana.Ale v podstate práve potvrdil moje slová z nejakého iného príspevku.
korela
02.06.14,10:56
Paradoxom bolo, že priateľkin 6 roč syn po salmolnele bol na infekčnom na Kramároch v izolačke mesiac. Do pol roka celiakia. A prišli mu na to hneď. Chodievali k nám, nenapadlo mi to, úplne iné príznaky, on mal klasické. Mal som ho pod nosom. on chudý, dcéra normálna. Vtedy bola hrozná situácia skôr s potravinami. Nebolo nič. Staršia od neho asi o 8 rokov. Ale bola po 18 na Kramároch u Prof. MUDr. Igor Beňo, DrSc. (1937) a Dr. Krátky bol podriadený. Krvácala do žalúdka, a ten lekár, ju presviedčal, že berie drogy. Dcéra sa skoro zrútila. To je anjel, aj fyzicky, fakt sa len vzniesť. Asi ju napichli na infúzie, nechali 6 hod. to bolo oproti nemocnici na pravej strane ak sa ide z mesta. Budeš vedieť o koho ide. Vtedy sa riešila stále iba laktóza. Takže dalo sa to zistiť, bol "kapacitou" v tomto odbore,.Krátky bol zlatý človek. Keby sme to tušili, ideme do Prahy.
Prečítala som si http://www.sgssls.sk/o-nas/historia-slovenskej-gastroenterologie/, to bol teda nie ľahký rozbeh, otvorilo mi to oči, inde v budúcnosti začať. Toto som nebrala do úvahy. Našli by sme v Prahe. Tak to mi je ľúto teraz. Veľmi.
mexico
02.06.14,11:27
no nam napr. fyzioterapeut prave plavanie moc neodporucal, nakolko pri jej skolioze ma tak skratene prsne svaly a neviem este ake (viem ich ukazat, neviem pomenovat...) ze jediny vhodny styl pre nu je znak, prsia su tak nejak neutralne a kraul uplne nevhodny - tak si teraz vyber
BXLmiami
02.06.14,12:52
žeby každý z nás bol originál a žiadne prikázanie v medicíne neplatí na 100%?
mexico
02.06.14,13:52
ale ved jasne, ja som to prave tak myslel ze aj ten sport treba konzultovat..
Jurivo
02.06.14,14:58
Pri skolióze je plávanie úplne nevhodné. Jediný vhodný štýl je znak ale to málokto dobre ovláda.
kukučka
02.06.14,15:23
Ak sa rozhodneš pre plávanie, dávaj veľký pozor, aby si nenachladla.