janka40
09.04.06,20:16
ahojte poradaci,
prosim vas mohli by ste mi pomoct???
SZCO, ktora podnika od roku 2005, dostala statnu dotaciu v hodnote 70 000 Sk, prisla jej na podnikatelsky ucet, o par dni nato zaplatila dve faktury v hodnote 59 000, problem je v tom, ze ja som dala dotaciu do PNZD a tie dve faktury som rozdelila takto: prvu faktura bola v hodnote 10 000 tu som dala do VOZD a druha faktura bola v hodnote 49 000 bol to stroj, ktory som odpisovala, cize som to dala do VNZD a odpis som zaradila do VOZD na konci roka cez ID ked som robila UUO...problem je v tom, ze zo zakona dotacia, ktora sa pouziva na zaplatenie dan.vydavkov sa musi zaradit do ZD a ja som to neurobila...je to velmi zle:(
a este info - predtym ako prisla dotacia na ucet tam bola suma cca 13 000 Sk..
prosim vas poradte mi ako to uhrat aby som nemusela robit dodatocne dan. priznanie
dakujem za radu
janka
Melnick
09.04.06,19:00
[quote=janka40]
Ahoj Janka40

Pozri si §10b postupov učtovania,prípadne
"PORADCA EXTRA 4/05" je tam dobre vysvetlené
účtovanie dotácie.Ak nemáš materiál,ktorý
uvádzam budeme problém ďalej riešiť v tejto téme.:)
Zita5
09.04.06,19:03
ahojte poradaci,
prosim vas mohli by ste mi pomoct???
SZCO, ktora podnika od roku 2005, dostala statnu dotaciu v hodnote 70 000 Sk, prisla jej na podnikatelsky ucet, o par dni nato zaplatila dve faktury v hodnote 59 000, problem je v tom, ze ja som dala dotaciu do PNZD a tie dve faktury som rozdelila takto: prvu faktura bola v hodnote 10 000 tu som dala do VOZD a druha faktura bola v hodnote 49 000 bol to stroj, ktory som odpisovala, cize som to dala do VNZD a odpis som zaradila do VOZD na konci roka cez ID ked som robila UUO...problem je v tom, ze zo zakona dotacia, ktora sa pouziva na zaplatenie dan.vydavkov sa musi zaradit do ZD a ja som to neurobila...je to velmi zle:(
a este info - predtym ako prisla dotacia na ucet tam bola suma cca 13 000 Sk..
prosim vas poradte mi ako to uhrat aby som nemusela robit dodatocne dan. priznanie
dakujem za radu
janka

Prijatie - úhradu dotácie účtuješ do príjmov neovplyvňujúcich ZD
Do príjmov OVZ cez ID Ti vstupujú vo výške spotrebovanej čiastky v príslušnom roku , alebo vo výške ročných odpisov .Účtuješ to ID v rámci UUO.

To znamená , že do príjmov OVZ v roku 2005 ti vstupuje čiastka 10000 Sk+čiastka ročného odpisu za zakúpený stroj týkajúceho sa roka

Ostatné roky budeš postupne rozpúšťať do príjmu len výšku odpisu napr.výdavky PR ..odpis za rok 2006 3000,- Sk ....tá istá čiastka do príjmov OVZ.

Ak si to takto nespravila , tak odporúčam dodatočné DP.
Johanka
09.04.06,19:04
Ja Ti poradím to, čo asi nechceš počuť - urob dodatočné DP. Do príjmov dáš 10.000 + odpis stroja. Nemyslím, že dodanenie tejto sumy by Ťa položilo na kolená. Ak podáš dodatočné DP, na sankcie máš 50 % "zľavu". Ak Ti na túto nezrovnalosť príde správca dane bude to drahšie!
janka40
09.04.06,19:12
a ked podám dodatocno danove priznanie nebude to podozrive???
janka40
09.04.06,19:13
a este som zabudla napisat dost podstatnu vec, zivnostnik stratil doklad o prijatej dotácii
Zita5
09.04.06,19:17
a este som zabudla napisat dost podstatnu vec, zivnostnik stratil doklad o prijatej dotácii

Nebude nič podozrivé .Ako mohol stratiť doklad , buď to dostal bankou , alebo šekom a tieto doklady sa dajú vybaviť na základe požiadania o kópie .Podozrivné to bude ak nepodáte DDP.
janka40
09.04.06,19:22
to je pravda...
janka40
09.04.06,19:24
a keby tu dotacia minul akože v roku 2006...a zaradila by som to v roku 2006
Zita5
09.04.06,19:26
a keby tu dotacia minul akože v roku 2006...a zaradila by som to v roku 2006

Ak máš preukázateľné doklady o nákupe , že sa to kúpilo v roku 2006 tak áno .
KEJKA
09.04.06,19:48
ja by som povedala aj takú možnosť, aby si sa vyhla dodatočnému DP....
Ak vieš tú dotáciu preinvestovať aj v roku 2006 vo výške a na účel, na ktorý bola pridelená, tak to nechaj tak. A to čo si kúpila v roku 2005 budešš prezentovať, že to nebolo z dotácie.
Ale musíš dať pozor, aby boli dodržané všetky podmienky pre čerpanie.
Melnick
09.04.06,19:49
[quote=janka40]ahojte poradaci,
prosim vas mohli by ste mi pomoct???
10 000 som dala do VOZD stroj, ktory som odpisovala, som dala do VNZD a odpis som zaradila do VOZD na konci roka cez ID ked som robila UUO...


??????????????
Presne na to som chcela upozorniť,že všetky účt. operácie
boli zaúčtované dobre,čiže riešiť problém podľa pokynov "LIDA"
janka40
09.04.06,20:00
no len neviem ako to budem dokazovat, pretože pred prijatím dotácie bolo na ucte cca 13 000 Sk, dotacia bola v sume 70 000 Sk, no a tri dni po prijatí dotácie boli uhradené tie dve faktúry spolu za 59 000 Sk...
to ťažko obhájim pred kontrolou, že tie dve faktúry neboli financované z dotácie
Melnick
09.04.06,20:11
no len neviem ako to budem dokazovat, pretože pred prijatím dotácie bolo na ucte cca 13 000 Sk, dotacia bola v sume 70 000 Sk, no a tri dni po prijatí dotácie boli uhradené tie dve faktúry spolu za 59 000 Sk...
to ťažko obhájim pred kontrolou, že tie dve faktúry neboli financované z dotácie

No najprv si písala ,že doklad o prijatí dotácie sa stratil,
takže -nestratil! Dotácia prišla na účet - určite,pretože
dotácie sa neposielajú len tak. Je možné, tú časť, ktorú
preinvestoval prijať do pokladne, ale neviem aký stav
hotovosti si mala vo výkaze o MaZ a tú sumu,ktorá by
v pokladni bola tým úkonom vyššia ,znížiť výdavkom
pre osobnú spotrebu,ktorý by Ti vlastne nič neovplyvnil.
Ale treba sa s tým dosť pohrať ,aby si sa nakoniec nezamotala
v neprehľadnej pavučine čísiel.
Tie faktúry by boli uhradené akože z prostriedkov podnikateľa
peniaze v pokladni preradené z účtu by čakali na preinvestovanie
toho na aký účel bola dotácia určená.
Ale v r. 2006 by ste skutočne museli tie financie použiť,keby
si o dotácii chcela účtovať až teraz,vtomto roku.
KEJKA
09.04.06,20:28
len som chcela poukázať na takú možnosť. Treba sa rozhodnúť.
Riziko bude minimálne, ak tú sumu dotácie v roku 2006 naozaj preinvestuješ.
Tá hra s číslami... pred dátumo prijatia dotácie na účet prijať do pokladnice vklad podnikateľa (napr. 60000 Sk). To dostaočne preukáže, že SZČO mala vlastné prostriedky.
Zita5
10.04.06,05:16
Lida pripadalo by to do úvahy ak by sa rozhodol SZČO v prvom rade je to na ňom .......pokiaľ by plánoval niečo v tomto roku zakúpiť do majetku firmy , inak neviem.....:) A vôbec záleží na čo dostal dotáciu .S podnikateľským vkladom nikdy nie je problém však to vieme všetci , ale mať ďalšie peniažky voľné na nákup to je problém .......;) Jednine ak by skutočne plánoval rozvíjať firmu a dopľňať majetkom .