katana11
28.05.14,19:58
Prajem pekný podvečer, mám záujem vykonávať činnosť voľnej živnosti so zameraním vzdelávanie č.28.1. 4 Bol by to predaj aktivít v oblasti podpory predaja, výroby a obchodu. Moja otázka je zameraná či je potrebné vlastniť registračnú pokladňu. Presnejší popis činnosti by bol predaj vlastnoručnej výroby + pomocné zhotovenie finálneho produktu za pomoci druhej osoby (kupcu) za účelom zisku. Podotýkam že ku predaju hotového produktu by bol poskytovaný aj drobný tovar zakúpený vo veľkoobchodnej predajni... ( tovar ktorý mi je pomocný pri výrobe ponúkaného výrobku (farebný papier, fixky). Tu by som veľmi rada chcela zodpovedať moju otázku či je nutnosť vlastniť registračnú pokladňu. Ďakujem za skorú odpoveď.

Katarína
Dáša_
28.05.14,18:04
no teda, prečítala som si 2x, ale priznám, že tvojmu popisu absolutne nerozumiem. Chceš niekoho učiť alebo mu niečo hmotné predávať?
katana11
28.05.14,19:27
hmotne predávať za pomoci jeho úsilia... na upresnenie to môžem poukázať že čo si druha strana pomocou mojej techniky vytvorí tak to si môže odo mňa kúpiť. Nerada by som tu dávala presný popis... ide o to že sú tam použite spomínané materiály zakúpene v obchodnej sieti a tým pádom som si nie istá či to nevyžaduje registračnú pokladňu.
Dáša_
28.05.14,19:36
čiže niekto ide k tebe na kurz, prípadne školenie, alebo ako to budeš nazývať. V rámci kurzu vyrobí nejaký výrobok a ten mu budeš oäť predávať? Alebo za kurz neplatí a zaplatí za výrobok? Povedzme že ide na kurz keramiky. v rámci kurzu vyrobí vázu, ty mu ju vypáliš a následne predáš?
avalik
28.05.14,20:02
289/2008 Z. z.Zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov

§ 1
Základné ustanovenie

(2) Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej len „podnikateľ“); tento zákon sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území Slovenskej republiky.

§ 2
Vymedzenie základných pojmov

Na účely tohto zákona sa rozumie

h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,

i) tovarom akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný
podnikateľom,

j) službou služba označená v Štatistickej klasifikácii ekonomických činností2) uvedená v prílohe č. 1,

§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou

(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.4)

(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na

a) predaj

1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,

2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska,5) v bankách,6) v pobočkách zahraničných bánk7) a na numizmatických burzách,

3. poštových cenín na filatelistických burzách,

4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,

5. tovaru na dobierku,

6. doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,

7. tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave,

8. tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím,8)

9. živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,

10. tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,

11. tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov,

b) služby poskytované

1. občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím,8)

2. vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,

3. v rámci praktického vyučovania žiakov,

4. prostredníctvom predajných automatov.
katana11
29.05.14,11:28
Presne tak, da sa to prirovnať k technike kde za použitia urciteho stroja si dotycny vytvorí svoj vlasny produkt na mieste a hned si ho aj zobere. Nie je to doslovne kurz je to voľna voľba ci kupujúci prejavi záujem.