Carsgirl
29.05.14,09:02
Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť, neviem si dať rady, stále sa pletiem ktorý dátum je podstatnejší pri DVDP? Osobne si myslím, že dátum dodania tovaru/služby, ale spýtam sa tak, ak mi došla FA s dátumom dodania: 5.2., dátum vystavenia 5.2., ale tovar mi došiel 6.2. na základe dokladu o prijatí dobierky (teda spôsob dopravy - dobierka), teda v mojom účtovníctve je dátum vyhotovenia => dátum vystavenia FA (5.2), dátum prijatia => dátum skutočného dodania tovaru, nie to čo je napísané na FA, čiže (6.2), a dátum vzniku daňovej povinnosti je teda 6.2??? :)) Ďakujem za radu.
áčko
29.05.14,18:29
treba si pozrieť zmluvu alebo všeobecné obchodné podmienky - je rozdiel či je tovar považovaný za dodaný pri jeho odoslaní alebo pri jeho prijatí druhou stranou - a to je potom ten správny dátum dodania. Podľa môjho názoru, správny údaj je na faktúre. Dodávateľ potrebuje takisto dátum dodania - resp. dátum zdaniteľného plnenia nejako určiť, ak Vám faktúru vystavil pri odoslaní tovaru, zrejme ho už pri jeho odoslaní považuje za dodaný. V opačnom prípade by musel čakať na Vaše potvrdenie dodania tovaru a faktúru vystaviť až následne.
Carsgirl
30.05.14,06:31
datum dodania u dodavatela aj u odberatela sa musia v uctovnictve rovnat? ja vzdy mam v hlave uz od studentskych cias ze datum dodania, je datum skutocneho prijatia tovaru/sluzby (a to je v mojom pripade datum na dobierkovom listku od napr UPS), nezda sa ale je to mylne nie?
Prave pozeram ze na FA mam napisane napr "Tovar je do uplneho zaplatenia FA majetkom dodavatela. Tovar prevzal a s platobnymi podmienkami suhlasi......" myslite ze to s tym moze suvisiet? :)
tictac7
30.05.14,06:44
Dátum vzniku daňovej povinnosti sa pri tuzemských faktúrach určuje podľa dátumu, ktorý je uvedený na faktúre. Inak, budeš mať zlý aj kontrolný výkaz.
Carsgirl
30.05.14,06:58
Firma nie je platca DPH, zatial... :) takze v tom ani nie velmi zeby bol problem,. ale teda Dátum dodania tovaru pri došlej FA = Dátum vzniku DP = Dátum uvedený na FA, tak? :)

Dakujem velmi pekne obom :)
Carsgirl
30.05.14,07:07
Prave som si to sla overit v OMEGE sa automaticky DVDP odvodzuje od DATUMU VYHOTOVENIA, cize DATUM PRIJATIA neovplyvnuje DVDP...cize je mozne zeby datum prijatia bol datum skutocneho dodania tovaru?
Teda ak mam na DF datum vystavenia FA: 6.2, a datum dodania sluzby: 4.2., v OMEGE dam d.vystavenia 6.2, d.prijatia 4.2, a automaticky mi hodi DVDP 6.2.....co je zle nie?
áčko
30.05.14,08:32
treba si pozrieť používateľskú dokumentáciu k programu (alebo odlsedovať kam sa ktorý dátum dotiahne - v účtovníctve, na salde, v evidencii záväzkov, v daňovej evidencii a v súvisiacich výkazoch)

pri obstaraní tovaru sa účtujú dve transakcie - 1. vznik záväzku 2. obstaranie majetku vo forme zásob

Dátum prijatia v prípade účtovania faktúry je podľa mňa dátum prijatia dokladu nie dátum dodania - ten sa do účtovníctva zaznamená na základe účtovania transakcie č.2

dátum zdaniteľného plnenia - je dátum odvodený zo zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorý rovnako platí pre dodávateľa ako aj pre odberateľa a teda by mal byť totožný.

dátum dodania - je dátum skutočného prevzatia tovaru / služby nemusí byť totožný s dátumom zdaniteľného plnenia (ak si to zoberieme na príklade tento dátum nie je rovnaký u dodávateľa, ktorý vyskladní tovar 4.2. a u odberateľa, ktorý tovar prijme na sklad 6.2.)

"Tovar je do uplneho zaplatenia FA majetkom dodavatela." - je ustanovenie Obchodného zákonníka - súvisí s ochranou vlastníckych práv dodávateľa a hovorí o tom, že ak mu faktúru nezaplatíte, tak má nárok žiadať vrátenie tovaru, ktorý Vám dodal, zjednodušene povedané....