Gapo
29.05.14,13:10
Keďže je sezóna vyúčtovaní, pridám otázku.
V našom vyúčtovaní sa nachádzajú kolonky pre ÚK aj TUV. Hodnoty sú v kWh,/m2 a kWh/m3.
Vie niekto ako sa to vypočíta?
Zrejme som to mal rozpísať, alebo to nemá každý, takže:
je tam množstvo tepla objednaného, spotrebovaného, Merná spotreba objektu kWh/m2 pre vykurovanie, kWh/m3 pre ohrev vody. Logicky som usúdil, keď je na Úk použitý m2, bude vo vzorci asi plocha. Spotrebované teplo domu som vydelil plochou domu a číslo sa mi zhoduje, ale pri vode mi to nesedelo, Ale som zistil že pre výpočet použili spotrebu vody podľa súčtu bytových vodomerov a to sa nezhoduje so stavom na fakturačnom. Neviem teda aký stav sa tam má použiť.
O nič vlastne nejde, iba tie čísla ukazujú energetickú hospodárnosť, či nehospodárnosť.

Prepátral som sa k tomu PDF, ale to sa mi nezdá.

Dokladám konkrétny príklad, žlté kolonky sú tie čo chcem vedieť. Za ÚK je to jasné ale za TUV nie.
misoft
29.05.14,14:52
Prepočítava sa to - http://www.dodavatelia-plynu.sk/plynova-kalkulacka-prepocet-m3-kwh.php vykoná sa prepočet m3 plynu na dodanú energiu v kWh. Keďže výhrevnosť plynu nie je všade rovnaká (záleží od nadm. výšky, tlaku vzduchu a pod), používajú sa na to koeficienty (tzv objemové prepočítavacie číslo)
http://www.spp.sk/sk/male-podnikanie-a-organizacie/plyn/sluzby-zakaznikom/ako-platim-za-plyn/prepocet-m3-na-kwh/
http://www.spp.sk/sk/vsetky-segmenty/o-spp/media/38-uctovanie-zemneho-plynu-v-kwh-od-1-1-2008/
http://www.plynorevizie.szm.com/prep_zem_plyn1.html
A tu máš ten koeficient
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-269#p2 - v tabuľke
Zitulda
29.05.14,15:12
Pridám link na naozaj výbornú stránku.Už som ju skoro celú prečítala

http://www.siea.sk/letaky/c-1165/rozpocitavanie-tepla-a-teplej-vody-v-bytovych-domoch/
Škoda len, že sa pdf-ka, aj keď sú uvedené ku stiahnutiu nedajú vytlačiť:(
misoft
29.05.14,15:15
Dajú sa stiahnuť - na odkaz klik PTM - Uložiť cieľ odkazu ako.... a koncovka sa už sama doplní *.pdf. A máš to v počítači ako súbor *.pdf.
A aj keď to otvoríš v prehliadači - klik na to PTM a v menu je Tlačiť.....(ak máš doplnok prehliadača na PDF-ká)
nunenko
29.05.14,16:49
Ale som zistil že pre výpočet použili spotrebu vody podľa súčtu bytových vodomerov a to sa nezhoduje so stavom na fakturačnom.

(3) Ak dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody, nemeria množstvo dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, za indikovaný údaj určeného meradla na odbernom mieste sa považuje súčet indikovaných údajov určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečnými spotrebiteľmi v bytoch, v nebytových priestoroch a spoločných priestoroch v objekte rozpočítavania. Pri rozpočítavaní množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre objekt rozpočítavania sa v takomto prípade postupuje podľa odseku 2.
Gapo
29.05.14,17:10
Čo je odberné miesto? Výmenníková stanica dostáva teplo a tam majú aj vodomer, ktorého údaj je uvedený vo fakturačných položkách. Podľa mňa by sa mal tento údaj použiť aj vo výpočte "Mernej spotreby tepla" a nie súčet byt. vodomerov, tie slúžia na rozdelenie nákladov na jednotlivé byty.
Gapo
29.05.14,17:11
Mne to ide v pohode vytlačiť.
dariusko
29.05.14,17:14
To chceš ako načo rátať teplo v plyne ?????????????
spalné chodí okolo 10,6 kWh/ kubík - a hotovo
(a ako spatne zistíš atmosferický tlak denne o 12 hodine = BLBOSŤ = = plynomer v kotolni to predsa počíta priebene

a pekelník si na nete pozrie svoju spotrebu presne (denne) na kubík :D :D

na http://gas.spp.sk/html/index.html

Vlastníkovi a správcovi predsa stačí fa z CZT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dariusko
29.05.14,17:23
UK aj TUV

objednávaš kW - aj ich všetky zaplatíš
objednávaš kWh - zaplatíš namerané

merná spotreba objektu može byť cca
do 50 (pasívny dom)
okolo 75 zateplený BD
do 90 normálny BD
nad 110 BD s "riedkymi" panelmi
nad 130 aj s tepelnými mostami

BD v správe má 86 kWh/m2/rok a to je z energeticky C
po zateplení bude v B

medzi sumu vody na fakturačnom a súčte bytových vodomerov sa dáva koeficient

do 1,1 si ho nevšímaj

tvoje € je súčin spotreby na tvojom vodomery x koef x jednotková cena
(pre TUV je to v 2 riadkoch : teplo +SV )
nunenko
29.05.14,20:23
BD v správe má 86 kWh/m2/rok a to je z energeticky C
po zateplení bude v B
Malý detail, ktorý si nepostrehol, a to, že EC a teda zaradenie do tried sa robí z podlahovej plochy, ktorá. je v podstate rez poschodia bez výklenkov (tuším) z VONKAJŠÍCH ROZMEROV BUDOVY.
Merná spotreba určená podľa vyhlášky 630/2005 je vypočítaná na súčet podlahových plôch bytov.
Ak je merná spotreba vyhlášková 86kWh/m2 za rok je možné, že energetická trieda z EC je to B.
Napríklad konkrétne konkrétny dom podlahová plocha1598m2
podlažná plocha z EC 2345m2.
Horná hranica pre energetickú triedu B pre bytové domy je 53 kWh/(m2.a), a preto merná spotreba uvedená na vyúčtovaní 69kWh/m2 za rok spĺňa energetickú triedu B.
---------------------------------

objednávaš kW - aj ich všetky zaplatíš
kW sa vypočíta automaticky zo spotreby pred dvoma rokmi, alebo sa vypočíta z prerozdelenia, ale to ako správca isto vieš.
dariusko
30.05.14,04:39
Ňunenko.

Ja to nepotrebujem vedieť presne, lebo to počítal projektant (a mám pocit, že bral do úvahy aj stavebnú sústavu BD) a aspoň na desatiny
A počítal to na 1 konkrétny BD

Moje hodnoty pre zadávateľa sú +/- pre veľa BD a pre bežnú (nie odbornú) orientáciu
dariusko
30.05.14,04:43
Jasne , že viem.

Takisto o texte, že o takto vypočítanom rez. tep. príkone možem s pekelníkmi pokecať.

Lenže to "pokecanie " je pár percent

JE V PODSTATE JEDNO, či pre 69 bytov mám dojednaný RTP za 7000 alebo 7200 € (to sú cca 3%)
Samozrejme vlastníkom a najma "ženám v domácnosti" to nemožem TAKTO formulovať :D
nunenko
30.05.14,08:05
Vyhláška 358/2009 §10 ods. 2c uvádza že vo vyúčtovaní musí byť

d) skutočná merná spotreba objektu na celkovú podlahovú plochu v kilowatthodinách na meter štvorcový alebo obostavaný objem v kilowatthodinách na meter kubický bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov,
Čo znamená, že tí čo uvádzajú mernú spotrebu len na byty, vykurovanú plochu, porušujú zákon.
Gapo
30.05.14,12:54
Zaujímalo ma to preto, lebo keď sme mali kovové stúpačky a nebol útlm (asi boli iné ceny) bola MSO lepšia ako teraz keď máme plastové potrubie.
dariusko
30.05.14,13:13
74 na UK je v poriadku asi ste zateplení
85 bude asi teoretická spotreba podľa stavebnej sústavy vypočítaná projrktantom
TUV som pozrel cez jednotkovú cenu - 0,05 za teplo je OK
263 za kW (aj na UK ) je dosť veľa = to vyzerá na kotolňu do 10 rokov veku
nunenko
30.05.14,14:06
74 nie je jeho merná spotreba objektu.
Gapo
30.05.14,17:29
Nie, zateplený nie sme, to tak začali šetriť po namontovaní "meračov". Výmenníčka haha 46 rôčkov.
dariusko
30.05.14,18:55
tak vám dali nové rozvody
u nás kW = okolo 110
na severe menili rozvody = okolo 197
dariusko
31.05.14,03:17
Nebuď lenivý si to pozrieť v zákone !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(3) Obchodná energetická spoločnosť a dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, 16) predkladajú spotrebiteľom energie prehľadným spôsobom v účtoch, zmluvách a potvrdeniach informácie o

c) spotrebe energie v porovnaní s priemernou, normalizovanou alebo referenčnou spotrebou energie v rovnakej skupine spotrebiteľov,

o SPOTREBE energie
ako tam píše kWh/m2
nunenko
31.05.14,03:38
skús pochopiť čítaný text, 74 je priemerný, normalizovaný alebo referenčný údaj o spotrebe v rovnakej skupine spotrebiteľov
Jeho skutočná tohoročná merná spotreba je uvádzaná ako 86,06
A tieto dva údaje si má vlastník možnosť porovnať,
dariusko
31.05.14,06:47
šak nech si porovná :D :D