papap
29.05.14,13:11
Ahojte. Chcel by som sa opytat, nakolko riešim v poslednom case stavbu, na co prihliadat HLAVNE pri vybere okien. CO je rozhodujuce? profil? alebo pocet izolacnyh skiel? obeham predajne a pokusim sa o tom zohnat viac info, ale chcem aj radu nezainteresovanych beznych ludi, na co si mam davat pozor. Ake mate skusenosti? nerosia sa vam okna? a ak ano,viete aj preco? chcem sa vyhnut chybam a toto je moja premiera a dufam, ze repriza ani nebude. dakujem.
Ing. Ľubomír Janoška
29.05.14,11:34
Pre každého môže byť dôležité niečo iné.
Pre niekoho izaločné vlastnosti rámu (veľa komôrok) alebo výplne (dvojsklo, trojsklo), pre niekoho iného je dôležité, aby boli drevené (trvanlivosť) alebo aby boli plastové (údržba). Dôležitá je aj montáž, lebo aj okolo okna treba dobre izolovať (ostenia = špalety).
Rosenie môže súvisieť aj s nedostatočným vetraním, nepoužívaním digestora a podobne.
Nezaškodilo by zagoogliť si a popozerať si diskusie - hlavne príspevky typu "nikdy viac" :)
erik555
29.05.14,11:42
Co sa tyka rosenia skiel, tak to zalezi od vlhkosti v miestnosti a chladu vonku! Ked riesis dom, tak samozrejme ze trojsklo. Potom uz sirsi ram od 85mm a ja som za, aby to okno malo aj stredove tesnenie, cize 3x tesnenie (nielen zvonka a zvnutra 2x). A idealne, ked to stredove tesnenie je na kridle a dosada na pevnu plastovu stenu v strede ramu. Zas niekto moze oponovat, ze utieranie ramu je o nieco zlozitejsie, nez ked je ten cely ram "rovny". Ale ja s takymto stredovym tesnenim nemam problem..
Take okno je napr. http://www.ri-okna.cz/bluevolution1364172143
alebo http://www.slovaktual.sk/wp-content/uploads/2014/02/PVC_pasivHL_sk.pdf
a mozno najdes aj ine profily...
alltracboy
29.05.14,12:16
ja by som asi najviac prihliadal na kovanie.. mam okna geneo od fenestry a uz ich nastavovali asi 100x lebo je tam smejdave GU kovanie a okna stale sadaju. Nieje to tak hrozne ako som to opisal, ale nieje to celkom ono.. Mam pocit, ze ten predajca funguje systemom, predam okno a potom to nejak dobastlime cez reklamacie.
jano454
06.06.14,04:30
všetky parametre sú dôležité, čo sa týka rosenia okien - ja mám 10 rokov drevené eurookná a kým sme neprišli na to, ako správne vetrať, zažil som aj rosenie, pleseň a vlhko v dome :-(
naši teraz menili okná v byte, vybrali si plastové, ale už som nejaké múdrosti pochytal z netu, tak sme zamerali na určité parametre - vybrali sme nakoniec f.Profilnet (http://profilnet.sk/sk/plastov%C3%A9-okn%C3%A1-dvere)
ale predtým sme oslovili viacero firiem aj s cenovou ponukou + sme porovnávali, čo za akú cenu dostaneme, či tá lacnejšia ponuka nie je len nejaký ofuk....
Peggynka
06.06.14,05:36
Moja skúsenosť:nech sa už rozhodneš pre akýkoľvek typ okien,rozhodujúce je odborné osadenie.Ani 10-sklo ťa nezachráni od problémov,keď sa odfušuje osadenie.A potom je dôležitý režim vetrania,špeciálne pokiaľ sa varí na plyne.Ja mám salamander,nie sú s nimi problémy,ale pod parapetou boli také fúgy,že som to musela dať dotmeliť.Daj si záležať na výbere firmy,ktorá ti ich osadí.
Aj tu kuk:
http://www.porada.sk/t82880-plastove-okna.html
Peggynka
08.06.14,11:53
Indeed
09.06.14,04:37
Zaleží v prvom rade od toho,či ide o dom,alebo byt,

pri rekonštrukcii domu ,ktorý ma vydržať ešte ďalších min.200 rokov by som NIKDY nepoužil ŽIADNÉ plastové okná !!!!!

Kedže životnost plastu je nejakých niekolko desiatok rokov maximálne

životnost drevených eurookien je niekolkonásobne dlhšia oproti plastovým oknám....
arizona
09.06.14,07:33
Tiez sa priklanam k tomu, ze je dolezita odbornost a prax ludi, ktori okna osadia. My sme mali objednane drahe, kvalitne okna,ale ked sme videli tych dvoch "majstrov" pri osadzani, bolo nam do placu! A tusili sme, ze budu problemy. Samozrejme, ze postpne prichadzali reklamacie a sklamanie. Okna aj dvere boli fusersky osadene

Netreba sa bat vypytat od firmy referencie a prip.ist pozriet na ich odvedenu pracu a pohovorit s byvalymi zakaznikmi.Firma, co si je ista svojou odbornostou nema problem ti referencie poskytnut.
dariusko
09.06.14,08:23
Zaleží v prvom rade od toho,či ide o dom,alebo byt,

pri rekonštrukcii domu ,ktorý ma vydržať ešte ďalších min.200 rokov by som NIKDY nepoužil ŽIADNÉ plastové okná !!!!!

Kedže životnost plastu je nejakých niekolko desiatok rokov maximálne

životnost drevených eurookien je niekolkonásobne dlhšia oproti plastovým oknám....

čo za blbca by dnes staval dom na 200 rokov ???????????????????????
????????????????????????
?????????????????????????

a to ani NIE nový, ale rekonštruovaný :D
dariusko
09.06.14,08:39
Tiez sa priklanam k tomu, ze je dolezita odbornost a prax ludi, ktori okna osadia. My sme mali objednane drahe, kvalitne okna,ale ked sme videli tych dvoch "majstrov" pri osadzani, bolo nam do placu! A tusili sme, ze budu problemy. Samozrejme, ze postpne prichadzali reklamacie a sklamanie. Okna aj dvere boli fusersky osadene

Netreba sa bat vypytat od firmy referencie a prip.ist pozriet na ich odvedenu pracu a pohovorit s byvalymi zakaznikmi.Firma, co si je ista svojou odbornostou nema problem ti referencie poskytnut.

Vy ste mi ale srandysty

platíš ?

tak neplač

ale zakroč =

- nevedia robiť ,

- odchod



PS

Kua



Máme Billinku pod oknami

keď začínali stavať

- mali pozemok

- mali právoplatné stavebné povolenie

- mali dodavateľskú firmu

A predsa som v nedeľu doobeda zastavil 2 pilčíkov =



2 stromy stoja dodnes
lapejko
10.06.14,18:00
Tiez sa priklanam k tomu, ze je dolezita odbornost a prax ludi, ktori okna osadia. My sme mali objednane drahe, kvalitne okna,ale ked sme videli tych dvoch "majstrov" pri osadzani, bolo nam do placu! A tusili sme, ze budu problemy. Samozrejme, ze postpne prichadzali reklamacie a sklamanie. Okna aj dvere boli fusersky osadene

Netreba sa bat vypytat od firmy referencie a prip.ist pozriet na ich odvedenu pracu a pohovorit s byvalymi zakaznikmi.Firma, co si je ista svojou odbornostou nema problem ti referencie poskytnut.

Vy ste mi ale srandysty

platíš ?

tak neplač

ale zakroč =

- nevedia robiť ,

- odchod



PS

Kua



Máme Billinku pod oknami

keď začínali stavať

- mali pozemok

- mali právoplatné stavebné povolenie

- mali dodavateľskú firmu

A predsa som v nedeľu doobeda zastavil 2 pilčíkov =



2 stromy stoja dodnes

aj pozajtra?
taiko
10.06.14,19:18
Zaleží v prvom rade od toho,či ide o dom,alebo byt,

pri rekonštrukcii domu ,ktorý ma vydržať ešte ďalších min.200 rokov by som NIKDY nepoužil ŽIADNÉ plastové okná !!!!!

Kedže životnost plastu je nejakých niekolko desiatok rokov maximálne

životnost drevených eurookien je niekolkonásobne dlhšia oproti plastovým oknám....
:eek::eek::eek: Pri stavbe domu mam pozerat na to ze ma vydrzat 200 rokov? To snad nie preboha. Naaaaa co som ja nejaky grof Eshterhazy?
AdrianaA
11.06.14,07:34
Co sa tyka rosenia skiel, tak to zalezi od vlhkosti v miestnosti a chladu vonku! Ked riesis dom, tak samozrejme ze trojsklo. Potom uz sirsi ram od 85mm a ja som za, aby to okno malo aj stredove tesnenie, cize 3x tesnenie (nielen zvonka a zvnutra 2x). A idealne, ked to stredove tesnenie je na kridle a dosada na pevnu plastovu stenu v strede ramu. Zas niekto moze oponovat, ze utieranie ramu je o nieco zlozitejsie, nez ked je ten cely ram "rovny". Ale ja s takymto stredovym tesnenim nemam problem..
Take okno je napr. http://www.ri-okna.cz/bluevolution1364172143
alebo http://www.slovaktual.sk/wp-content/uploads/2014/02/PVC_pasivHL_sk.pdf
a mozno najdes aj ine profily...

Co sa tyka rosenia skiel, tak to zalezi od vlhkosti v miestnosti a chladu vonku! Ked riesis dom, tak samozrejme ze trojsklo. Potom uz sirsi ram od 85mm a ja som za, aby to okno malo aj stredove tesnenie, cize 3x tesnenie (nielen zvonka a zvnutra 2x). A idealne, ked to stredove tesnenie je na kridle a dosada na pevnu plastovu stenu v strede ramu. Zas niekto moze oponovat, ze utieranie ramu je o nieco zlozitejsie, nez ked je ten cely ram "rovny". Ale ja s takymto stredovym tesnenim nemam problem..
Take okno je napr. http://www.ri-okna.cz/bluevolution1364172143
alebo http://www.slovaktual.sk/wp-content/uploads/2014/02/PVC_pasivHL_sk.pdf
a mozno najdes aj ine profily...
My máme od Novesu - tiež trojsklo a 3 tesnenia. Veľmi dobrá kvalita a možno najdôležitejšie odborne odvedená montáž. Sused sa bol pozerať ako montujú a normálne uvažoval, že si nechá svoje vybrať a znova namontovať :) . Kuk na www.noves.sk .
bjuty smis
11.06.14,12:49
Zaleží v prvom rade od toho,či ide o dom,alebo byt,

pri rekonštrukcii domu ,ktorý ma vydržať ešte ďalších min.200 rokov by som NIKDY nepoužil ŽIADNÉ plastové okná !!!!!

Kedže životnost plastu je nejakých niekolko desiatok rokov maximálne

životnost drevených eurookien je niekolkonásobne dlhšia oproti plastovým oknám....
:eek::eek::eek: Pri stavbe domu mam pozerat na to ze ma vydrzat 200 rokov? To snad nie preboha. Naaaaa co som ja nejaky grof Eshterhazy?

Esterházy je od nás
a poď sa pozrieť v akom stave má palác :D

od nás ? to je odvážne tvrdenie :))
Indeed
12.06.14,09:28
"janama3" verry gúúd, strom okysličuje ovzdušie a poskytuje blahodárny tieň,

len "DURNY PRITRT" by chcel vyrubať krásny zdravy strom, hlavne ked stoji sólo
papap
18.06.14,07:28
jéééj, ďakujem za odpovede, aj za trošku humoru :) drevené eurookná som zavrhol už skôr - je síce pravda, že staré drevené okna vydržali desiatky rokov, ale na to sa používali olejové farby, ktoré ich chránili pred uv žiarením... nové eurokná môžu mať akýkoľvek kvalitný náter, aj tak ich treba aspoň každý druhý rok natrieť, aby vydržali, čo najdlhšie - na to ja teda čas nemám... takže určite plastové, len aké???? :rolleyes:
erik555
19.06.14,10:12
jéééj, ďakujem za odpovede, aj za trošku humoru :) drevené eurookná som zavrhol už skôr - je síce pravda, že staré drevené okna vydržali desiatky rokov, ale na to sa používali olejové farby, ktoré ich chránili pred uv žiarením... nové eurokná môžu mať akýkoľvek kvalitný náter, aj tak ich treba aspoň každý druhý rok natrieť, aby vydržali, čo najdlhšie - na to ja teda čas nemám... takže určite plastové, len aké???? :rolleyes:
Dom? Byt?
Na dom urcite okna s trojsklom, hlbka ramu min. 85mm, trojite tesnenie, cize aj stredove tesnenie (stredove tesnenie lepsie take, kde je pevna plastova stena a gumove tesnenie je na kridle )
lapejko
22.06.14,08:23
jéééj, ďakujem za odpovede, aj za trošku humoru :) drevené eurookná som zavrhol už skôr - je síce pravda, že staré drevené okna vydržali desiatky rokov, ale na to sa používali olejové farby, ktoré ich chránili pred uv žiarením... nové eurokná môžu mať akýkoľvek kvalitný náter, aj tak ich treba aspoň každý druhý rok natrieť, aby vydržali, čo najdlhšie - na to ja teda čas nemám... takže určite plastové, len aké???? :rolleyes:
dobré drevené okná nepotrebujú náter aj desať rokov, okrem toho existujú aj drevohliníkové okná www.makrowin.sk, www.mintal.sk alebo fiberglassové okná. http://www.djsarchitecture.sk/Aspekty_vyberu_okien.html