ivab
10.04.06,08:40
Ahojte, mam takýto problém, týka sa faktúry z talianska, dodávateľ je platcom DPH v taliansku.
Uhradili sme tovar 28.02. z nášho účtu, faktúra na túto platbu bola vystavená 08.03 (zálohová faktúra však vystavená nebola) a tovar bol doručený 13.03.
Kedy vymerať a odpočítať DPH?
Denda
10.04.06,07:15
Ahojte, mam takýto problém, týka sa faktúry z talianska, dodávateľ je platcom DPH v taliansku.
Uhradili sme tovar 28.02. z nášho účtu, faktúra na túto platbu bola vystavená 08.03 (zálohová faktúra však vystavená nebola) a tovar bol doručený 13.03.
Kedy vymerať a odpočítať DPH?
Pozrite:http://www.porada.sk/t21454-nadobudnutie-tovaru--faktura-vystavena-vopred.html
ivab
10.04.06,07:26
Pozerala som túto tému, neviem však či a aký vplyv má na použitý dátum úhrada dňa 28.02.
Jana Acsová
10.04.06,07:40
Ahojte, mam takýto problém, týka sa faktúry z talianska, dodávateľ je platcom DPH v taliansku.
Uhradili sme tovar 28.02. z nášho účtu, faktúra na túto platbu bola vystavená 08.03 (zálohová faktúra však vystavená nebola) a tovar bol doručený 13.03.
Kedy vymerať a odpočítať DPH?
Píšete: uhradili sme tovar, t.j. viete, za čo ste hradili na základe dokladu. Akého objednávky? Čo ste následne obdržali? Faktúru k vopred uhradenej platbe. Obsahuje podrobný rozpis tovaru, ku ktorému sa vzťahuje a platba kryje 100 % dodaného tovaru? Ak áno, nemusíte (ale môžete) obdržať ďalšiu faktúru.

Postup:
1) ak ju neobdržíte, daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru vám vznikne 15.4.2006 (§ 20 ods. 1 písm. a),
2) ak ju obdržíte a dátum jej vystavenia bude spadať do obdobia do 15.4.2006, tak daňová povinnosť vám vznikne dňom vystavenia faktúry (§ 20 ods. 1 písm. b).
Tieto prípady môžu nastať. Viac našťastie v zákone nemáme .-)
Zita5
10.04.06,07:41
Nevadí , že fyzicky nebola vystavená zál.faktúra. Dôležité je , že vyúčtovacia faktúra k uhradenej zálohe bola vystavená. Dňom 28.2. ti vzniká nárok na odpočet dph.

renča no neviem či je to dobre , ale tovar prišiel 13.3.2006......


čítaj podobný prípad :



Nadobudnutie tovaru - faktúra vystavená vopred



Potreboval by som sa uistiť, či postupujem správne v nasledujúcom prípade. 19.12.2005 sme nadobudli tovar z Čiech v hodnote 99140,- Kč (spolu aj s faktúrou), hoci vystavenou 16.12.2005. Faktúru som prepočítal kurzom NBS k 19.12.2005, vyšla mi suma 129774,26 Sk. Túto sumu uvediem na r. 04 v daňovom priznaní. Súčasne vypočítam 19% daň z tejto sumy t.j. 24657,10 Sk a tú uvediem do r. 02 a súčasne do r. 16, bývalý riadok 17. Je to všetko správne?
Daňová povinnosť pri intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru vzniká podľa § 20 Zákona o dani z pridanej hodnoty. Predmetný § môžeme naaplikovať so zreteľom na konkrétne podmienky dodania tovaru z ČR. Ak podľa uvádzaných podmienok bola faktúra dodávateľom vystavená pred dodaním tovaru, daňová povinnosť vznikne podľa § 20 ods. 1 písm. a) ZDPH 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. Pre účely prepočtu daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 11 daňový subjekt použije kurz zo dňa 15. januára 2006. Nie je možné použiť kurz zo dňa 19. 12. 2005, nakoľko týmto dňom nevzniká slovenskému platiteľovi daňová povinnosť.

Platiteľ dane má právo na odpočítanie dane v súlade s § 49-51 pri intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru ak pri nadobudnutí vznikla daňová povinnosť a to vo výške platiteľom uplatnenej dane. Podmienkou uplatnenia práva na odpočítanie dane je aj faktúra od dodávateľa z iného členského štátu a ostatné podmienky uvádzané v dotknutých ustanoveniach ZDPH. Právo na odpočítanie dane je možné uplatniť podľa § 51 ods. 2 v zdaňovacom období, kedy vznikla daňová povinnosť, alebo v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období. V prípade mesačného platiteľa je možné uplatniť právo na odpočítanie dane za mesiac január, alebo február 2006, nakoľko daňová povinnosť vznikla 15. januára 2006.

K vyplneniu daňového priznania:
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru: základ dane sa uvedie na riadkoch 04, súčtovom riadku 01 a k tomu prislúchajúca daň sa uvedie na riadku 02.
Odpočítanie dane: daň uplatnená pri nadobudnutí tovaru sa uvedie na riadku 16 a nadväzujúcich riadkoch.



Mám vystavenú fa z Nemecka za nákup tovaru v júli na dovoz tovaru, ktorý bol v oktobri. Kedy mám spraviť samovýpočet dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176)? Deň nadobudnutia tovaru bol 29. 10. 2005. Faktúra je zo dňa 15. 7. 2005 a nie je to zálohová faktúra. Nakoľko je november 2005 mám spraviť dodatočné za 7/2005?

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade daňová povinnosť vznikla podľa § 20 ods. 1 písm. a) ZDPH dňa 15. novembra 2005. Nakoľko faktúru ste mali vystavenú pred dodaním tovaru, daňová povinnosť sa neviaže k vystaveniu faktúry. Nepodávate dodatočné daňové priznanie. Ste osobou povinnou platiť daň podľa § 69 s tým, že faktúru prepočítate kurzom NBS v deň vzniku daňovej povinnosti t.j. 15. november 2005. Právo na odpočítanie dane môžete uplatniť v mesiaci november, alebo december 2005.

Nesprávnosti vyskytujúce sa v praxi:
- použitie kurzu v deň, kedy je faktúra doručená odberateľovi,
- použitie kurzu v deň, kedy je vystavená faktúra.

Prečo nie je možné uvedené kurzy použiť?
Lebo uvádzanými dňami nevznikla v uvádzaných prípadoch intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru plateľovi daňová povinnosť.

__________________
"AVO"
Zita5
10.04.06,07:43
Dnes mi miznú pred očami príspevky , renča čo si sa vymazala ?
renča1
10.04.06,07:43
Zitka ja som sa už vymazala neuvedomila ,prehliadla som .......
Jana Acsová
10.04.06,07:43
Nevadí , že fyzicky nebola vystavená zál.faktúra. Dôležité je , že vyúčtovacia faktúra k uhradenej zálohe bola vystavená. Dňom 28.2. ti vzniká nárok na odpočet dph.

Pozor, pozor ... Pozrite aj:

http://www.porada.sk/t24451-mam-iba-zalohovu-fakturu-k-platbe-vopred-pri-nadobudnuti-tovaru-eo-s-tym.html

Identický postup u osoby dodávajúcej tovar zo Slovenska:
http://www.porada.sk/t24446-100-zaloha-na-dodavku-tovaru-do-eu--koko-faktur-vystavi.html

vysvetlenia k problematike ... čítať do konca .-)
http://www.porada.sk/t24080-datum-dodania.html
renča1
10.04.06,07:45
Pozor, pozor ... Pozrite aj:

http://www.porada.sk/t24451-mam-iba-zalohovu-fakturu-k-platbe-vopred-pri-nadobudnuti-tovaru-eo-s-tym.html

Identický postup u osoby dodávajúcej tovar zo Slovenska:
http://www.porada.sk/t24446-100-zaloha-na-dodavku-tovaru-do-eu--koko-faktur-vystavi.html

vysvetlenia k problematike ... čítať do konca .-)
http://www.porada.sk/t24080-datum-dodania.html

AVO už som sa vymazala.......:) .Pri odpovedi som myslela na Sloven.dodávateľa a nie na dodáv.z EÚ. SORRY.
Jana Acsová
10.04.06,07:48
Nesprávnosti vyskytujúce sa v praxi:
- použitie kurzu v deň, kedy je faktúra doručená odberateľovi,
- použitie kurzu v deň, kedy je vystavená faktúra.

Prečo nie je možné uvedené kurzy použiť?
Lebo uvádzanými dňami nevznikla v uvádzaných prípadoch intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru plateľovi daňová povinnosť.


Nesprávnosti vyskytujúce sa v praxi:
- použitie kurzu v deň, kedy je faktúra doručená odberateľovi,
- použitie kurzu v deň, kedy je vystavená faktúra.

Prečo nie je možné uvedené kurzy použiť?
Lebo uvádzanými dňami nevznikla v uvádzaných prípadoch intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru plateľovi daňová povinnosť.


Ak opakujeme myšlienku niekoho iného je vhodné použiť linky, resp. citáty tej ktorej osoby, ak už problém bol doslovne rozoberaný niekým iným na Porade.
Jana Acsová
10.04.06,07:50
AVO už som sa vymazala.......:) .Pri odpovedi som myslela na Sloven.dodávateľa a nie na dodáv.z EÚ. SORRY.Každý názor nás posúva vpred a problematika záloh sa momentálne na Porade dostáva do iného svetla .-) Teda aspoň dúfam, že sa vyjasňuje. Každý názor je dobrý do diskusie, aby sme sa stotožnili s tým, ako to má byť a prečo.
Zita5
10.04.06,07:50
Ak opakujeme myšlienku niekoho iného je vhodné použiť linky, resp. citáty tej ktorej osoby, ak už problém bol doslovne rozoberaný niekým iným na Porade.

Janka prepáč , vytiahla som to z Dendynho linku s domienkou , že renča si to neprečítala a samozrejeme , že je to príspevok od Teba , len sa mi to nepodarilo stiahnuť správne .....:) Opravím ak sa mi to podarí .;)
Zita5
10.04.06,07:53
Opravené ...inak to neviem :)
Jana Acsová
10.04.06,08:02
Opravené ...inak to neviem :)Ale ja áno. Môže byť? .-)
Jana Acsová
10.04.06,08:06
V týchto prípadoch doporučujem linky. Aj preto sú otázky vypracovávané, lebo niekedy odpoveď jednou vetou nestačí a súvislostí je viac. Pripnutím linku je to najjednoduchšie v prípade už zodpovedaných otázok.
ivab
10.04.06,08:26
Píšete: uhradili sme tovar, t.j. viete, za čo ste hradili na základe dokladu. Akého objednávky? Čo ste následne obdržali? Faktúru k vopred uhradenej platbe. Obsahuje podrobný rozpis tovaru, ku ktorému sa vzťahuje a platba kryje 100 % dodaného tovaru? Ak áno, nemusíte (ale môžete) obdržať ďalšiu faktúru.

Postup:
1) ak ju neobdržíte, daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru vám vznikne 15.4.2006 (§ 20 ods. 1 písm. a),
2) ak ju obdržíte a dátum jej vystavenia bude spadať do obdobia do 15.4.2006, tak daňová povinnosť vám vznikne dňom vystavenia faktúry (§ 20 ods. 1 písm. b).
Tieto prípady môžu nastať. Viac našťastie v zákone nemáme .-)

Áno uhradili sme na základe objednávky. Faktúra nám prišla na celú zaplatenú sumu, teda budem postupovať podľa bodu 1) ktorý uvádzate.

Ďakujem
Darin
12.04.06,14:28
Chcem vám oznámiť informáciu čo sa týka prepočítania zahraničnej faktúry z EU, ktorým kurzom vchádza do účtovníctva. Je úplne jedno čo sa týka účtovníctva v akom kurze prepočítaš faktúru, pretože pri úhrade v priebehu roka ti vchádza do účtovníctva kurz úhrady a keď je faktúra neuhradená a prechádza do nasledujúceho roku tak ju prepočítaš kurzom k 31.12. Čiže podľa mňa môžem pri prepočítaní faktúry použiť len jeden kurz a to podľa zákona o DPH § 20 ods. 1 ,a,b.
MMM
13.04.06,12:26
Zdravim Vas,
ja ani nechcem odpovedat, lae rada by som pripojila odpoved z DR SR ohladne urcenia danovej povinnosti pri nadobudnuti tovaru z EU. Povodna diskusia uz bola uzamknuta tak to skusim dat sem:
Jana Acsová
13.04.06,13:32
Chcem vám oznámiť informáciu čo sa týka prepočítania zahraničnej faktúry z EU, ktorým kurzom vchádza do účtovníctva. Je úplne jedno čo sa týka účtovníctva v akom kurze prepočítaš faktúru, pretože pri úhrade v priebehu roka ti vchádza do účtovníctva kurz úhrady a keď je faktúra neuhradená a prechádza do nasledujúceho roku tak ju prepočítaš kurzom k 31.12. Čiže podľa mňa môžem pri prepočítaní faktúry použiť len jeden kurz a to podľa zákona o DPH § 20 ods. 1 ,a,b.Nakoľko z otázky nie je zrejmé, čo máte na mysli, tak len upresním, že účtuje sa pri vzniku účtovného prípadu. Dátum vzniku účtovného prípadu si musíme nadefinovať a následne máme tieto typy účtovných prípadov:
- vznik záväzku (faktúra),
- úhrada záväzku.
Z uvedeného vyplýva, že kurzy máme minimálne dva, ak abstrahujem od prepočítania ku dňu zostavenia účtovnej závierky ...
Jana Acsová
13.04.06,13:35
Nadväzujúc na príspevok č. 18 pripájam jednu diskusiu:

Prečítala som si metodický pokyn na ktorý si ma upozornila , ale zistila som, že je tam dôležité aj slovíčko deň začatia prepravy tovaru str. 20 c,d, napr. z čiech. Keď je zhodný s dátumom vystavenia a k nám prišla napr. dva dni neskôr tak DPH počítam z dátumu vystavenia faktúry.

tak mi to povedala aj pani z DU

Každý prípad je potrebné posúdiť individuálne. Preto som v odpovedi na vašu otázku uviedla: ak dátumy, čo uvádzate sú správne, t.j. ak ste dobre uviedli, že vystavenie faktúry boli vopred.

Prípadov je veľa ... a aj v rámci usmernení DRSR je to už jasný problém. Vo vypracovanej otázke sa jedná o prípad, keď je skutočne faktúra vystavená pred dodávkou tovaru.


Ešte vás poprosím o jednu informáciu:

doprava začla u dodávateľa 28.2.06
faktúra vystavená 28.2.06
tovar sme prijali 2.3.06
dph počítam z 28.2.06 ?
dopravu zabezpečoval dodávateľ

a

doprava začala u dodávateľa 6.3.06
faktúra vystavená 10.3.06
tovar sme nadobudli 8.3.06
dopravu zabezpečoval dodávateľ
dph počítam z 10.3.06 ?

V prvom prípade sa zdržujem rád, ktoré sú podľa môjho názoru správne, nakoľko čo pracovník DÚ to iný postoj a následne komplikácie pri zahrnutí do DP. A podľa môjho názoru záleží aj na dodacích podmienkach a dni, kedy tovar prekročí hranicu krajiny odosielateľa a dostane sa do krajiny prijímateľa. Tým, že sa odovzdá prepravcovi ešte neznamená, že je dodaný. Drvivá väčšina kontrol však akceptuje nasledovné pravidlo: V prípade, že faktúra je vystavená v čase zahájenia prepravy uznajú vznik DP spojený s dňom vystavenia faktúry. Podľa môjho názoru, je to však nesprávne, ale zo skúseností viem, že aj dodávatelia si to dávajú týmto dňom do súhrnných výkazov a teda obe krajiny aj DÚ sú spokojné.

V druhom prípade je to jednoznačne dňom vystavenia faktúry.