JSJP
10.04.06,07:51
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, ak zamestnanec má aj živnosť ale nemá žiadny príjem, je povinný platiť odvody do ZP alebo SP z min. mzdy. A čo v tom prípade ak má príjmy 100.000 Sk je povinný aj popri zamestnaní platiť odvody ?

Ďakujem za odpoveď.
Pepa
10.04.06,06:04
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, ak zamestnanec má aj živnosť ale nemá žiadny príjem, je povinný platiť odvody do ZP alebo SP z min. mzdy. A čo v tom prípade ak má príjmy 100.000 Sk je povinný aj popri zamestnaní platiť odvody ?

Ďakujem za odpoveď.
Od kedy má živnosť?
Živnosť od r. 2006 - neplatí nič /ani SP, ani ZP/
Živnosť od r. 2005 - ak príjem presiahol 12-násobok min. mzdy
/82800,-/do SP bude od 1.7.2006 platiť min. 2288,- Sk - Ak túto výsku príjme nedosiahne, neplatí do SP nič.
ZP - po ročnom zúčtovaní preddavkov bude vedieť, či bude povinný platiť alebo nie - tu neplatí min. - ak vyrátaný preddavok bude nižší ako 100,- Sk nebude platiť nič - ak vyšší ako 100,- Sk bude platiť preddavky na ZP vo výške vyrátaných preddavkov /tu neplatí min. 966,- Sk/.
Melnick
10.04.06,06:07
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, ak zamestnanec má aj živnosť ale nemá žiadny príjem, je povinný platiť odvody do ZP alebo SP z min. mzdy. A čo v tom prípade ak má príjmy 100.000 Sk je povinný aj popri zamestnaní platiť odvody ?

Ďakujem za odpoveď.

Do ZP sa musíš prihlásiť-určíš si výšku odvodov,ak je suma nižšia
ako 100.- SK neplatíš. Vyrovnanie voči ZP urobíš formou RZD.

Do SP platíš po 1. DP v prípade,že presiahneš sumu,ktorá sa
rovná 12 nás. sumy MM
dazap
10.04.06,17:55
SP - Ak budete mať prekročený zákonom stanovený príjem zo živnosti - máte povinnosť platiť poistné. Výška poistného je ale závislá aj od vymeriavacieho základu zo zamestnania. Súčet vymeriavacích základov nemôže byť vyšší ako zákonom stanovený maximálny VZ. Ak je súčet vyšší, znižuje sa odvod poistného za SZČO. POZOR!!..rezervný fond solidarity, ktorý je SZČO povinná platiť sa nikdy neznižuje..lebo ako zamestnanec ho neplatíte.
aktuálne MAX VZ - pre nemoc.poist. - 23738,- Sk
MAX VZ - pre dôchod.poist. - 47475,- Sk
MAX VZ sa vždy zo zákona zvyšujú od 1.7..

ZP - ak je preddavok menší ako 100,- Sk, v súbehu so zamestnaní sa neplatí.
007miroslav007
23.08.11,17:26
Ahojte poradaci.
A príjem sa počíta aj ten z tpp? Ak je príjem zo zivnosti nizsi ako 12-nasobok MM, ale ako zamestnanec zarobim viac ako 12 nasobok, tento prijem sa mi spocita, alebo sa pocita zvlast?

Dakujem
veronikasad
23.08.11,17:28
Ahojte poradaci.
A príjem sa počíta aj ten z tpp? Ak je príjem zo zivnosti nizsi ako 12-nasobok MM, ale ako zamestnanec zarobim viac ako 12 nasobok, tento prijem sa mi spocita, alebo sa pocita zvlast?

Dakujem
Počíta sa príjem len zo živnosti vo výške 12-násobku, ale nie minimálnej mzdy, ale minimálneho vymer.základu, platného k 1.1. nasl. kal. roka.

Príjem = tržba, nie zisk