richina
30.05.14,10:14
Dobrý deň, prišla nám faktúra , resp. vyúčtovanie fondov s výsledkom preplatok. To zaúčtujem ako dobropis s mínusom. Keď mi príde úhrada na účet sa mi to vynuluje. Ale keď mám ku koncu roka na účte týchto fondov , konkrétne 379AE tento preplatok, tak ako to vysporiadam, aby sa mi to všetko vynulovalo.
Ďakujem
Emka Roman
30.05.14,08:44
najprv 182/1993 Zz
prečítať
pochopiť
tu sa pýtať až na nepochopené =
- FO nemá preplatok
- má iba zostatok
- ten sa prenáša do budúcnosti

Nikto ti teda nič nepošle na účet = netráp sa s tým :D
richina
30.05.14,08:49
jak, minulý rok mi tiež došlo firme takéto vyúčtovanie a poslali to.A jedná sa o PO
richina
30.05.14,09:39
v skutočnosti to bolo tak, že firma uhradila viac ako bol predpísaný náklad. takže majú právo na vrátenie, len ako to zaúčtovať.
sito
30.05.14,19:27
Myslíš Fond opráv v bytovom dome?

Ak áno? Tak dostávaš ročné vyúčtovanie. V ňom máš bez preplatku poplatok za správu domu a preddavky do FO. Všetky peniaze naviac, či menej uhradené vytvoria preplatok / nedoplatok za plnenia, služby.

Ak sa nejedná o FO bytového domu, neviem. Napíš na základe čoho vám niekto vypočítal preplatok / nedoplatok?
dariusko
30.05.14,20:01
vieš keby tu bol sken, tak je o čom

takto nám tu trepe popletené termity a ty sa vysomár
richina
02.06.14,06:06
áno je to Fond opráv a poistného bytového domu. Mesačne sme platili preddavky a niekde, v niektorom mesiaci sme uhradili aj naviac sumy a potom nám došiel preplatok. Ja potrebujem vedieť, či ten preplatok mám zaúčtovať, alebo jednoducho keď mi dojde na účet suma, čito jednoducho vysporiadam na konkrétnom účte, kde mi tá suma ostala ako pohľadávka na konci roka.
richina
02.06.14,06:31
vďaka, čiže to nebudem účtovať ako došlú faktúru, alebo dobropis, jednoducho len keď prídu peniaze tak 221/379AE...keďže som to účtovala na tento účet.
sito
02.06.14,07:53
Vidíš, keby si to hneď napísala tak ako v druhom komentári bolo by to hneď jasné.

Inak FO, financuje sa z neho :

Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Poistenie tam uvedené nie je. Teda jeho úhrada z FO je v rozpore so zákonom. Ale, ak sú v dome všetci spokojní, ako jeden je to OK.
richina
02.06.14,10:01
vďaka , ale ešte som sa nedopracovala k tomu ako mám ten preplatok, resp. dobropis zaúčtovať.