azalka
30.05.14,09:34
Ahojte,
podľa zákona o cest.náhradách je dôležitý prechod hranice a ďalej tam uvádzajú letový poriadok a alebo príchod a odchod lode do prístavu.
Mňa konkrétne zaujíma prípade cestovania vlakom, ktorý meškal 3 hodiny.
Kedy je začiatok nárok nárok na náhrady : podľa plánovaného prechodu hranice (teda podľa grafikonu) alebo podľa skutočnosti?
Ale počas meškania musel byť zamestnanec na stanici. Alebo je to kombinácia
náhrady za pracovnú cestu v SR (aj keď odchádza z mesta kde má výkon práce podľa zmluvy - teda z BA) a náhrady za zahraničie (prechod hranice podľa skutočnosti)? Psm uviesť aj odkaz na predpisy.
Vďaka.
Dáša_
30.05.14,07:37
odkiaľ vieš o meškaní vlaku?
azalka
30.05.14,07:41
od zamestnanca - bude aj požadovať náhradu za lístok
Dáša_
30.05.14,07:45
v tom prípade by som to riešila podľa skutočnosti, podľa meškania. Teda kombinácia cesty na sk a v zahraničí. Aj keď mám pocit, že vďaka tomu sa môže (ale nemusí) ukrátiť na dietach.
Chobot
30.05.14,20:53
Zahraničná pracovná cesta sa počíta od času prechodu cez hranice. Ak zamestnanec z dôvodu meškania vlaku prešiel hranicou neskôr, tak sa počíta ten neskorší čas. Do tej doby sa to počíta ako tuzemská pracovná cesta. Nevýhodou je, že ak tuzemská cesta nepresiahne 5 hodín, nemá nárok na stravné (pokiaľ nie sú iné okolnosti podľa zákona o cest. náhradách).

Takže ak zamestnanec chce byť puntičkár a trvá na skutočnom prechode hranicou, tak to tak uvedie.

Nechápem, prečo nemohol jednoducho napísať, že prešiel hranicou podľa grafikonu. Stačilo len uviesť do vyúčtovania čas, kedy vlak podľa cest. poriadku prechádza hranicou. Nikto by sa nad tým nepozastavil ani by nepreveroval, či vlak nemeškal. Ale ako chce...