volodim
30.05.14,09:57
Zdravím,existujúci starý eternit nechcem demontovať.Je viac možnosti,napr.nalepenie bitumenových pásov-plameňom,resp.prelatovanie a montážť vlnitej krytiny Onduline,alebo plechovej krytiny.Kto má skúsenosti k danej téme,nech poradí,prípadne dá kontakt na dobrých majstrov.Košický kraj,díky Vlado.
Peggynka
31.05.14,05:08
Žartuješ? Predpokladám,že to je starý azbestový eternit,takže by som to riešila určite odstránením a to čím skôr.Je to nebezpečný odpad:
Likvidácia azbestu nie je sranda, na to je zákon. Odporúčam si pozrieť Vyhlášku MŽP SR č. 532/2002 Z. z.,
- § 16 Hygiena, ochrana zdravia a životného prostredia, ods. 1, ods. 2 písm. a), b), c), e), ods. 3 písm. c), ods. 4
- § 42 Požiadavky na odstraňovanie stavieb, ods. 2 - Ak je v stavbe zabudovaný výrobok obsahujúci azbest treba zabezpečiť odbornú demontáž takéhoto výrobku so súhlasom príslušného orgánu na ochranu zdravia a jeho zneškodnenie oprávnenou fyzickou osobou alebo právnickou osobou. Ďalšie požiadavky súvisiace s odstraňovaním stavby sú uvedené v ods. 4 a ods. 5 tohto paragrafu.
command
31.05.14,06:07
Ked ho nechce demontovat tak ho nemusi demontovat eternit je skodlivy len ked sa lame nie ked je na streche a nic sa s ním nedeje.
Peggynka
31.05.14,06:45
To hej,ale otázkou je v akom je stave.
http://www.czakvaplast.cz/
220870
31.05.14,07:48
Celý humbuk okolo azbestu je veľký podvod.To že sa ho niekto raz za čas pri rozoberaní nadýcha a skape na to je debilina volajúca do nebies.Z azbestu sa po celý čas(nie len pri lámaní) uvoľňujú drobné vlásky ktoré pri silnejšom vetre zaplavia celý dom na ktorom je eternit.Nie je známe ani som nečítal žiadne štúdie kde by bolo dokázané že obyvatelia týchto domov by trpeli viac na rakovinu pľúc ako ostatný.
Celý azbest je len dobrý biznis pre vybrané firmy.
Ak nieje stará strecha moc poničená tak sa to dá prekryť asfaltovými pásmi.Horšie je ak by ste chceli robiť podkrovné miestnosti.Na takýchto prevedeniach striech je veľmi obtiažne dosiahnúť odvetranie kritiny.
Peggynka
31.05.14,12:41
volodim
02.06.14,09:11
súhlasím s commandom a 220870,na Slovensku je nespočetné množstvo takýchto strešných krytín.Na likvidácií eternitu si cestou št.legislatívy nabaľujú mnoho firiem slušné prachy.Pracoval som 19 rokov v podzemí-v bani,kde bol prekročený limit výskytu radónu.Nik sa o to nezaujímal,prečo?Podľa vyjadrenia lekára,tuším v tejto web-stránke,azbest v eternite je dosť viazaný cementom.Škodil by pri mletí,vŕtaní a následne priamom inhalovaní prachu.Pri likvidácií samozrejme je potrebné dodržiavať ekologické štatúty a zodpovednosť.Myslím,že ak rod.dom je mojím vlastníctvom a eternit prikrytím ešte viac eliminujem od vonkajšieho prostredia,tým viac napomáham prírode.Ako uvádal "220870" v podkroví nie sú ani nebudú žiadne miestnosti.Aj touto formou Vám ´dakujem za príspevky.
Peggynka
03.06.14,05:14
Vidím,že si rozhodnutý (nemusel si zadávať novú tému),tak len toľko:ak niečo robím,robím to poriadne,nie provizórne;
ak mali v minulosti baníci výhody,určite to malo svoje opodstatnenie a bolo to horšie ako sa priznávalo:
http://www.ekonomicke-stavby.sk/esp/dom_dtl.php?EVENT=HOUSE&MESSAGE=188
Ak dnes zaplatíš za likvidáciu napr.2000€ (neviem,tipujem),ver,že za pár rokov to môže byť 5x viac;
život a zdravie si treba vážiť.Môj názor.
command
03.06.14,05:21
Suhlasim s Peggynkou ze ak nieco robis treba poriadne ale hlavne ak stat zakazal tento materiál likvidovat svojpomocne mal takisto zabezpecit jej bezplatnu likvidáciu cez firmy nakolko štát bol ten aj ked bol iný režim ktorý tieto strechy(materiál) všade dával a vyrábal.
Peggynka
03.06.14,05:45
Nie som si istá,či neexistuje nejaký príspevok od živ. prostredia;nechce sa mi hľadať (tsss).
type83
04.07.14,06:47
Ja som na chalupe stary 60rocny eternit zhodil dole a nahradil som ho plechovou krytinou od f.Jural vypada to dobre ale hlavne sa v zime sneh nedrzi na streche a nezatazuje mury kedze dom je kamenny a ma slabe zaklady.mam to 3 rok a pohoda,mozem doporucit cena je zanedbatelna na 300m2 necelych 1000eur spolu,doviezol som to cele na fabii,vaha necelych 150kg.
alltracboy
04.07.14,07:06
azbest je rakovinotvorny, ale na to aby sposobil rakovinu musia byt tie ciastocky vhodnej velkosti. Laicky povedane, piliny z azbestu neuskodia, ale pokial sa podarí odštiepit nejaku "nanocasticu" ktora dokaze prejst do organizmu, tak to moze spustit nejake reakcie o ktorych prd viem.
Istropolitana
25.04.16,17:55
Nesuhlasim ani s 220870 a ani s volodimom: Ako Peggynka hovori, zavysi skodlivost eternitu od toho ako je krytina stara a ako sa s nim manipuluje. Skridle zvyknu v zime prasknut, uvolnene vlakna sa dostanu do podkrovia alebo ajdo dvora (mate deti, ktore sa tam hraju?). Ludia ktori pridu na napad tieto skridlice sami opravit alebo nechat firmami "zalepit" (a tieto strechu najprv oskrabu alebo ostriekaju...) asi nevedia, ze je to trestne, pokuty su nemalé.

Ano, nastastie existuju firmy, ktore si zislaki autorizaciu na demontaz, likvidaciu a dekontaminaciu azbestu. Skolenia a podmienky na certifikat su narocne. Cena za demontaz a likvidaciu azbestu nie je vysoka (informujte sa ako sa to robi a preco). Register tychto firiem na odstranenie nebezpecneho odpadu je verejny.

Preco to pisem? Mam ako potencialna kupujuca zle skusenosti s majitelmi domov, ktori tieto chcu za tu istu cenu predat, ako by bola krytina z palenych skridiel. Motto: "no vsak tastrecha sa da odstranit" -ano, ale prosim odborne! Cana za 120 m2 je cca Eur 2200.-
Chobot
25.04.16,19:31
Po dvoch rokoch má už volodin určite novú strechu.
buchač
26.04.16,06:06
Už len reklama na nejakú firmu mi chýba...