mysimis
10.04.06,08:30
Ahojte poraďáci, prosím o pomoc pri takomto probléme: prišla za mnou jedna známa, že od nej žiadajú do soc.poisťovne štvrťročné výkazy poistného na poistenie zodpovednosti zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze za rok 2002 a 2003. Znenia zákona som si našla, ale neviem si nájsť sazdby uvedeného poistného. Viete mi niekto poskytnúť tieto sadzby?
alušik
10.04.06,06:35
Tie sadzby boli rôzne, pohybovali sa podľa toho, čo je predmetom činnosti podnikateľského subjektu... Čo je teda predmetom jej činnosti? Dôležitý bol OKEČ.
mysimis
10.04.06,06:36
jednalo sa o pohostinskú činnosť - vináreň + pizzeria
alušik
10.04.06,06:41
Určite Ti to v priebehu dňa zistím. Tiež mám pizzériu, len sa potrebujem dostať k dokladom z tých starších rokov, takže niekedy v priebehu dňa, možno za hodinku, ak neporadí niekto iný skôr.:) Nechcem Ti povedať zlú sadzbu, nie som si istá, či si pamätám dobre...;)
Pepa
10.04.06,06:42
jednalo sa o pohostinskú činnosť - vináreň + pizzeria
Pohostinstvo a ubytovanie - 2,2 promile.
mysimis
10.04.06,06:46
Dievčatá ďakujem Vám veľmi pekne za rýchlu radu. Pekný dník Vám prajem.
alušik
10.04.06,06:46
Aj ja myslím, že to bolo 2,2 promile.;)
mysimis
10.04.06,06:52
Teraz som si všimla, asi by sa malo jednať o promile a nie o percentá.
Pepa
10.04.06,06:59
Jasné, že promile.
Melnick
10.04.06,07:05
Mne pohostinskú činnosť zaradili do ostatných ek. činností
OKEČ 5210 s výškou promile "3"

Mohli by mi ten rozdiel vrátiť,čo myslíte? Za tie roky
platenia by to bola slušná suma.:) :p

Nechcem strašiť, ale vlani som jednemu klientovi vyrovnávala
práve tento dlh- samotná výška dlhu bola zanedbateľná,ale
výška pokuty mu urobila somu necelých 30000.- Sk
Výkazy musel dávať na pôvodných tlačivách.:confused:
A to bolo šťastie ,že túto pokutu mu vyrúbili iba za obdobie
keď povinnosťou bolo uhrádzať toto poistenie SP a nie aj predchodcovi Slov. poisťovni.
alušik
10.04.06,07:16
Majka,
a kto Ti to zaradil? Joooj, ahaaaa, asi klient?:)
Ja som si to zaraďovala sama. A keď pozerám OKEČ, tak som to mala pod 55 - tam sú hotely,reštaurácie,bary,jedálne...
Melnick
10.04.06,07:28
Majka,
a kto Ti to zaradil? Joooj, ahaaaa, asi klient?:)
Ja som si to zaraďovala sama. A keď pozerám OKEČ, tak som to mala pod 55 - tam sú hotely,reštaurácie,bary,jedálne...

Nie klient Alenka. Ale v čase keď sme poistenie za škodu
odvádzali Slovenskej poisťovni mi jednoducho tam určili
výšku promile podľa ek. činn. Ja som to v nasledujúcich
rokoch ďalej neriešila ,iba som platila.:mee: :mee: :mee:
Je to moja chyba , že som si nevyhľadala a znovu
neprehodnotila výšku povinného odvodu.
Našťastie nešlo o percentá ,ale promile takže:cool: čo už.
Ja rada dávam štátu navyše:D :D :D .
alušik
10.04.06,07:32
Dosť záleží od počtu zamestnancov. Ja som ich nemala veľa, a tak aj keby som mala zle zaradené, asi by mi stále vychádzalo platiť minimum.
Už by som to asi nechala tak, Majka. Nepôjde určite o nejaké "významné" sumy, a keď je zaplatené viac, je to vždy menšie zlo, ako keby to bolo naopak.;) Trochu mimotemy ,ale... nám štát navyše tiež nič nedá, takže načo platiť viac, že?
alušik
10.04.06,08:20
Tak som sa uistila aj podľa doklaov. 100% to bolo 2,2 promile.;)
ewap
11.04.06,08:04
Prosím Vás, aj dnes sa platí úrazové poistenie v závislosti na OKEČ ?
Teda za šoférov sa platí viac ako za predavačky?
alušik
11.04.06,08:06
Nie, teraz sa platí jednotné úrazové poistenie 0,8%. Platíš ho sociálnej poisťovni.;)
Tweety
11.04.06,08:16
Nie, teraz sa platí jednotné úrazové poistenie 0,8%. Platíš ho sociálnej poisťovni.;)A nie kvartálne, ale mesačne z vyplatených miezd zamestnancov..:cool:
Hronská Iveta
11.04.06,09:41
Prosím Vás, aj dnes sa platí úrazové poistenie v závislosti na OKEČ ?
Teda za šoférov sa platí viac ako za predavačky?
V súčasnosti platí pre každého zamestnávateľa jednotná sadzba 0,8%. Toto platí do konca r.2006.
S účinnosťou od 1.1.2007 bude u zamestnávateľov opäť rozdielna sadzba. Sadzby sú uvedené v §133 Zákona o SP. Od tohoto obdobia bude platiť naviac tzv. prirážka prípadne tzv. zľava.
Momentálny stav (do konca r.2006) vyplýva z prechodných ustanovení - §279 Zákona o SP a preto je momentálne sadzba jednotná:



§ 279
(1) V období do 31. decembra 2006 zamestnávateľ platí poistné na úrazové poistenie vo výške 0,8% z vymeriavacieho základu ustanoveného v § 138ods. 15 a 16.
(2) V období do 31. decembra 2006 sa prirážka podľa § 134 neukladá a zľava podľa § 134 neposkytuje.
(3) Zaradenie jednotlivých skupín ekonomických činností podľa odvetvovej klasifikácie ekonomických činností do desiatich nebezpečnostných tried diferencovaných sadzieb poistného na úrazové poistenie vykoná prvýkrát Sociálna poisťovňa v roku 2006 s účinnosťou od 1. januára 2007 podľa priemerného porovnateľného bezpečnostného rizika zisteného za jednotlivé skupiny ekonomických činností na základe štatistických údajov Sociálnej poisťovne získaných z výkonu úrazového poistenia za roky 2004 a 2005.